Årets Marsvin 2017

Resultat för Årets Marsvin 2017 t.o.m. utställningen i Landskrona 1/7. Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till ida_hogberg@hotmail.com.

Tryck på poängen för att se mer detaljer.

ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Jacobina Alpaca Jens Lindgren 708 p
2 Vibys Nolito Sheltie Lena Tysk 550 p
3 Vibys Mara Sheltie Lena Tysk 546 p
4 4-ever Uniqua Self Anne Iversen 540 p
5 Amiras Pingla Nonself Minna Thomé 517 p
6 Polka Pig's Lorry Valentine Teddy Ewa Sonesson 500 p
7 Lillhagas Zinderella Lunkarya Liza Björk 492 p
8 Amiras Nödvändig Eng Crested Minna Thomé 490 p
9 Änglagårdens Maniac Peruan Marianne Johansson 440 p
10 Marwin's Silver Prince Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 420 p
11 Lillhagas Zarizza Lunkarya Liza Björk 405 p
12 Drömboets Belli CH-Teddy Susanna Åkesson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 395 p
13 Vibys Ivory Sheltie Lena Tysk 365 p
14 Amiras Nyttig Eng Crested Minna Thomé 355 p
14 Malaxis Basilico Alpaca Jens Lindgren / Marianne Johansson 355 p
16 Lillhagas Dark Angel Alpaca Liza Björk 335 p
17 Vibys Aziza Sheltie Lena Tysk 332 p
18 Änglagårdens Iced Gold Alpaca Marianne Johansson 330 p
18 Cavymix Ebony Texel Marie Lagerstedt 330 p
20 Marwin's King Of The Hill Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 310 p
Visa alla
21 Cavymix Ximena Self Marie Lagerstedt / Patrik Lagerstedt 300 p
22 Quality z Hurky Skinny Eva Jarosova, CZ / Lena Tysk 295 p
23 Quality Nonself Anna Österlund 290 p
23 Avalons Last Warrior Peruan Carina Siverstedt 290 p
25 Cavymix Enjoy Merino Marie Lagerstedt 285 p
26 Skärets Chokladkaka Teddy Anna Sabelström 280 p
26 Katlas Klarabella Abessinier Maria Persson 280 p
26 Bluebells Salsa Abessinier Christina Rørbæk 280 p
29 Amiras Vicious Delicious Teddy Minna Thomé 269 p
30 Groth's Original Quita Skinny Johanna Groth 268 p


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 4-ever Uniqua Black Anne Iversen 540 p
2 4-ever Envy Me Black Anne Iversen 250 p
3 4-ever Clara Bella Black Anne Iversen 240 p
4 Dodo Black Johanna Groth, Amanda Eskelind & Anna Neykova 235 p
5 Tant Grön of CavyCastle Black Tom Erik Feragen / E. Sörensson & R. Sörsäter 180 p
6 Muffes Docka Black Eva Harderup 170 p
6 Matadorens Korint Chocolate Eva Nilsson 170 p
8 Matadorens Malva Chocolate Eva Nilsson 167 p
9 Azra Black Carola Holm 165 p
9 Mascot's Zorro-D Black Susan Lindgaard 165 p
Visa alla
11 Duetten's Blue Unimog Blue Anja Hamrin 160 p
12 Fulmar Black Johanna Groth, Amanda Eskelind & Anna Neykova 150 p
12 Duetten's Blue Xyan Blue Anja Hamrin 150 p
14 Duetten's Blue Yellox Blue Anja Hamrin 140 p
15 Matadorens Kummin Chocolate Eva Nilsson 115 p
16 Brumby Black Johanna Groth, Amanda Eskelind & Anna Neykova 112 p
16 Matadorens Mistel Chocolate Eva Nilsson 112 p
18 Amiras Ombytlig Blue Minna Thomé 110 p
19 Muffes Mabon of Örnie Chocolate Emma Harderup 80 p
19 Trelauney Gucci Black Allison Heale / Susan Lindgaard 80 p
19 Duetten's Blue Thunderbird Blue Anja Hamrin 80 p
19 Amazing Black Carola Holm 80 p
19 Amiras Antifoni Blue Minna Thomé 80 p
24 Matadorens Mejram Chocolate Eva Nilsson 72 p
25 Dicksissel Black Johanna Groth, Amanda Eskelind & Anna Neykova 64 p
26 Muffes Minions Black Eva Harderup 60 p
27 Helvetia's Chûn Chocolate Eva Nilsson 50 p
28 High on choko H9 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
28 Amiras Tillfälle Blue Minna Thomé 40 p
28 Nightfalls Quartz Chocolate Carin Österlund / Eva Nilsson 40 p
28 Delfoin Kabaree Black Kirsi Ruotsalainen / Annukka Juntunen 40 p
28 Wicka choko W8 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
28 Duell Grey Maria A Hagnestedt 40 p
28 Muffes OkQ8 Chocolate Eva Harderup 40 p
28 Theodora T8 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
28 Yousee Choko Y9 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
28 Uniqua Choko U8 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
38 Narco z Westminsteru Chocolate Petr Tejlm / Carin Österlund 32 p
39 Burr Chocolate Anna Österlund 30 p
40 Popcorn P7 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
40 Mister Sjokolade M9 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
40 Abracadabra Black Carola Holm 20 p
40 Feodora F7 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
40 Albérs Bibiana Lilac Susanne Albér Christensen 20 p
40 Sjokoladepige S7 Dell Órto Chocolate Nete Dietrich 20 p
40 4-ever Nightgown Black Anne Iversen 20 p
40 Alhambra A10 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
40 Muffes Daisy of Piggy Chocolate Emma Harderup 20 p
40 WiRas Dory Grey Maria Wigenborg 20 p
40 Duetten's Blue Uaz Blue Anja Hamrin 20 p
40 Elvira Madigan choko E9 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
40 Ragusa R8 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
40 Albérs Aloye Lilac Susan Albér Christensen 20 p
40 Enggrisens Døkka Beige Cecilie Drobek 20 p
40 Nr. 19? Blomst Beige Siw Hellerud / Maria A Hagnestedt 20 p
40 Albérs Mos Mosh Lilac Susan Albér Christensen 20 p
57 Nightfalls Ögonsten Black Carin Österlund 16 p
58 Delta Air choko D9 Dell'Orto Chocolate Nete Dietrich / Carola Holm 15 p
59 Nightfalls Summer Breeze Black Carin Österlund / Carola Holm 10 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Cavymix Ximena PE White Marie Lagerstedt / Patrik Lagerstedt 300 p
2 Marsyas Odysea Cream Barbora Matejovcova / Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 256 p
3 Muffes Pamela PE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 235 p
4 Goldeen von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 215 p
5 Cranberry von Nahmensen PE White Helle von Nahmensen / Patrik Lagerstedt 190 p
6 Almond's Elvira PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 164 p
7 Mascot's Shishaldin Buff Susan Lindgaard 160 p
8 Muffes Passionsfrukt DE Golden Emma Harderup 155 p
9 Niffer's Shereen Red Anette Pedersen, DK / Sofie Boyström 110 p
10 Almond's Kuikuttava Helmiäinen DE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 100 p
10 Blissey von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 100 p
Visa alla
12 Marplewood's Hey Mickey Buff Paul Stevens, UK / Eva Nilsson 90 p
12 Merle Ice von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 90 p
14 Mascot's Kilauea Buff Susan Lindgaard 80 p
14 Gerda DE White Nina Bergström 80 p
16 Charmtrollet's Giant Grizzly Bear Buff Eivor Rönnholm 75 p
17 Rosie DE White Nina Bergström / Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 72 p
18 Muffes American Beauty DE White Emma Harderup / Sofie Boyström 60 p
18 Mascot's Vintergæk DE White Susane Lindgaard 60 p
20 Matadorens Nejlika Buff Eva Nilsson 50 p
20 Muffes Duchess Cream Cream Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 50 p
22 Vichen's Baloo Cream Vicki Kallesøe / Ebba Jonsson 40 p
22 Almond's Wake Me Up If You Dare Cream Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 40 p
22 Goldhill's Windy DE White Raisa Ristimäki / Minttu Mehtomaa 40 p
22 Almond's Elsa Of Arendelle PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 40 p
22 Marsyas Zaira PE White Barbora Matejovcova / Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 40 p
22 Shoreline's The Fancy Way PE Golden Felicia Andersson 40 p
22 Define Caitlyn Lemon Darren Fieldhouse / Carina Broberg 40 p
22 Heaven von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 40 p
22 Løventannens's Snowflower PE White Gro Larsen NO / Anna Jansson 40 p
22 Define Ice Yellow DE White Darren Fieldhouse / Patrik Lagerstedt 40 p
22 Alba von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 40 p
22 Muffes Bapelsin Pojke DE Golden Emma Harderup / Amanda Waernborg 40 p
22 Muffes Banana Tam PE Golden Emma Harderup 40 p
22 Pikachu von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 40 p
36 Maplewoods Lil Minx Buff Paul Stevens / Eva Nilsson 32 p
36 Hubert von Nahmensen Cream Helle von Nahmensen / Nina Bergström 32 p
36 Junimas Linse DE White Bettina Hansen / Nina Bergström 32 p
36 Marsyas kobra PE White Barbora Matejovcova / Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 32 p
36 Almond's Saoirse DE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 32 p
41 Sally Saffron Linda Rosengren / Ebba Jonsson 20 p
41 Glittra Cream Linda Rosengren / Ebba Jonsson 20 p
41 Muffes Chandelaria Cream Eva & Emma Harderup / Nina Bergström 20 p
41 DCH SCh Junimas Jasmine DE White Bettina Hansen DK / Ida Wikström 20 p
41 Flapp DE Golden Lucas Melchert 20 p
41 Muffes Dewey King Lemon Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
41 Niffer's Dragonheart Red Anette Pedersen, DK / Sofie Boyström 20 p
48 Charmtrollets Felicia Buff Eivor Rönnholm / Saga Lindell 15 p
49 Ofixas Chiona Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt & Carina Broberg 10 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Pingla Solid Silveragouti Minna Thomé 517 p
2 Duetten's Snowtime Black Fox Anja Hamrin 265 p
3 Amiras Karisma Solid Lemonagouti Minna Thomé 240 p
3 Saphira's Kajva av Silverklo Black Cream Otter Sofie Boyström 240 p
5 Duetten's Snöflinga Black Fox Anja Hamrin / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 234 p
6 Amiras Distinkt Solid Silveragouti Minna Thomé 160 p
7 Baun's Double Talkin'Jive Silveragouti Marianne Baun / Frida Lövdahl 130 p
8 Duetten's Zodiaksten Black Fox Anja Hamrin / Ida Wikström 105 p
9 Amiras Rymdbas Solid Lemonagouti Minna Thomé / Maria Wiik 80 p
9 Wiiks Äss Solid Silveragouti Maria Wiik / Sandra Wiik 80 p
Visa alla
11 Patrik Grey Fox Maria Erlandsson / Anna Neykova 60 p
12 Muffes Cazz Black Tan Eva Harderup 30 p
13 Freddie von Fredslund Solid Blue Silveragouti Tina Elsner Fredslund / Minna Thomé 20 p
13 Q8 DellÓrto Chocolate Tan Nete Dietrich / Eva Harderup 20 p
13 Cavia Dafi Onyx Black Fox Anna Chudziej / Marie Holmström 20 p
13 Baun's Nina Nyårsknald Black Cream Otter Marianne Kruse Baun / Marie Holmström 20 p
17 Lupin Lemonargente Sara Noomi & Marita Venderlöf 15 p
18 Lavendel Lemonargente Sara Noomi & Marita Venderlöf 10 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Quality Black Dutch Anna Österlund 290 p
2 Moonshadows Jupiter Black Roan Pam Moonshadow, UK / E. Sörensson & R. Sörsäter 230 p
3 Juliannas Wish for A Miracle DE Golden Roan Anna Neykova 160 p
4 Chokladfabrikens Josabeth Black Magpie Gisela Jansson 154 p
5 Confettis Fyndig DE Golden Dutch Maria Bring 150 p
6 Niffer's Pluto Red Roan Anette Pedersen / Amanda Eriksson 120 p
7 Confettis Avatar DE Golden Dutch Maria Bring / Anna Österlund 100 p
7 Mascot's Chunta Black Dalmatiner Susane Lindgaard 100 p
9 Flying Rudder Black/Golden Brindle Annukka Juntunen 90 p
9 Chokladfabrikens Frida Kahlo Black Magpie Gisela Jansson 90 p
Visa alla
11 Chokladfabrikens Marcel Duchamp Chocolate Magpie Gisela Jansson 82 p
12 Muffes 3-Yippiy Tort'n White Eva Harderup 80 p
12 Confettis Alma DE Golden Dutch Maria Bring / Anna Österlund 80 p
12 Flockdjurs Zip Code Lilac Magpie Catharina Hoppe / Gisela Jansson 80 p
15 Tier's Otis Black Dalmatiner Anne Tier / Susan Lindgaard 50 p
15 Muffes 3-Can Fix Tort'n White Eva Harderup 50 p
15 Chokladfabrikens Piet Mondrian Black Magpie Gisela Jansson / Maria A Hagnestedt 50 p
15 Muffes Bananas PE Golden Roan Emma Harderup 50 p
19 Chokladfabrikens Louise Bourgeois Black Magpie Gisela Jansson 40 p
20 Bluebells Inhale Exhale Black Magpie Christina Rørbæk / Maria A Hagnestedt 20 p
20 Narnias Hecla Grey/Golden/White Angelika Karlsson / Sofie Strandberg 20 p
22 Muffes Å Little Tort'n White Eva Harderup 10 p

NONSELF MASKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Swanes Aramis Black Himalaya Sofie Swane 140 p
1 Swanes Lilja Black Himalaya Sofie Swane 140 p
3 Swanes Zockersöt Black Himalaya Sofie Swane 65 p
4 Swanes Bubbel Black Himalaya Sofie Swane 40 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Almond's Kuikuttava Suomineito Buff Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 259 p
2 Silkes Nillemus Black Pernille Yde Sørensen / Anne Iversen 250 p
3 Muffes Choco Miss Piggy Chocolate Eva Harderup 215 p
4 Caramell Cream Nina Bergström 195 p
5 Amiras Realistisk Blue Minna Thomé 165 p
6 Cavia Harmonias Snowdrop PE White Anniken Kjærnet, NO / Carina Broberg 140 p
7 Amigo DE White Barbro Eisenschmidt / Stella Eisenschmidt Larsson 120 p
8 Almond's Kiss the geek if you dare DE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Satu Koivisto 110 p
9 Judy DE White Anna Jansson / Jenny & Julia Dahlberg 100 p
9 Tindra PE White Linda Rosengren / Ebba Jonsson 100 p
Visa alla
11 Charmtrollet's Ödmjuka Önskeprinsessa Buff Eivor Rönnholm 80 p
11 Ofixas Cato DE White Carina Broberg / Stella Eisenschmidt Larsson 80 p
11 Hjärtrud PE White Nina Bergström 80 p
14 Ofixas Chian PE White Carina Broberg / Allan Helm & Carina Broberg 60 p
15 Ian of Davey PE White Jayne Davey, UK / Eivie Helm & Carina Broberg 50 p
15 Trelewney Black Minions Black Trelewney stud / Eva Harderup 50 p
15 Ofixas Capitex Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 50 p
18 Adamatt Godiva Black Adamo Cennini / Anne Iversen 40 p
18 Candice Cream Nina Bergström 40 p
18 Almond's Sinead DE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Minttu Mehtomaa 40 p
18 Almond's eat pizza if you dare PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 40 p
18 Matadorens Nimbus Buff Eva Nilsson 40 p
18 Ofixas Calvin Klain Cream Carina Broberg 40 p
24 Almond's Limited Edition DE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 32 p
25 Ofixas C-More Lemon Carina Broberg 30 p
26 Blackas Sparkle Big Buddy DE White Jenny & Julia Dahlberg 25 p
27 Ofixas Camaro PE White Carina Broberg 20 p
28 Alan Saffron Per Lundin 10 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Nödvändig Solid Lemonagouti Minna Thomé 490 p
2 Amiras Nyttig Solid Lemonagouti Minna Thomé 355 p
3 Saphira's Luka av Silverklo Black Fox Sofie Boyström 200 p
4 Juliannas iCloud Black Fox Anna Neykova 164 p
5 Duetten's Zirkon Black Fox Anja Hamrin 150 p
6 Saphira's Remus av Silverklo Black Fox Sofie Boyström / Marie Holmström 110 p
7 Amiras Årgång Solid Silveragouti Minna Thomé 80 p
8 Wiiks Önni Solid Silveragouti Maria Wiik / Julia Wiik 64 p
9 Juliannas Thundercloud Black Fox Anna Neykova 50 p
10 Amiras Arrak Solid Silveragouti Minna Thomé / Maria Wiik 40 p
10 Charmtrollets Fenja Buff Roan Eivor Rönnholm / Saga Lindell 40 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Aquinnahz Trapezium Black Ann-Charlotte Ling 190 p
2 Aquinnahz Maliya Black Ann-Charlotte Ling 140 p
3 Aquinnahz Quality Essence of Trapezium Black Ann-Charlotte Ling 132 p
4 Hill's Beautiful Bezzy Saffron Gina Hill Ingemarsson 100 p
4 Idefix Bobby Black Ida Högberg 100 p
6 Aquinnahz Magica Black Ann-Charlotte Ling 84 p
7 Aquinnahz Born A Ztar PE Golden Ann-Charlotte Ling 80 p
8 Idefix Yatta! Solid Goldenagouti Ida Högberg 50 p
9 Gollum Buff Per Lundin / Gina Hill 30 p
10 Aquinnahz Malec Black Ann-Charlotte Ling 20 p
10 Aquinnahz Ztar of Falco PE Golden Ann-Charlotte Ling 20 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig's Lorry Valentine Ewa Sonesson 500 p
2 Skärets Chokladkaka Anna Sabelström 280 p
3 Amiras Vicious Delicious Minna Thomé 269 p
4 Lages Breidablick Fam. Johansson/Landegren 205 p
4 Malaxis Gold Moon Jens Lindgren 205 p
6 Amiras Sad Little Moon Minna Thomé 190 p
7 Amiras Leopard Flower Minna Thomé 170 p
8 Lages Cassiopeia Fam. Johansson/Landegren 165 p
8 Gåva Marie Holmström / Cindy Örnå 165 p
10 4-ever Summerbird 4-ever / Anne Iversen 140 p
Visa alla
11 Lages Valletta Fam. Johansson/Landegren 135 p
12 Malaxis Last Chocolate Factory Jens Lindgren 132 p
13 Lages Estanzia Fam. Johansson/Landegren 130 p
14 Polka Pig's Doris Day Ewa Sonesson / Cindy Örnå 120 p
15 Polka Pig's Keep a secret Ewa Sonesson 110 p
16 Lages Alohomora Fam. Johansson/Landegren 105 p
17 Sølvmand L1 Potter Katrine Dietrich & Thorbjørn Dietrich / Maria Wigenborg 100 p
17 4-ever Mercy On Me Anne Iversen 100 p
17 Lages Gullviva Fam. Johansson/Landegren 100 p
17 Caviecares Chess Lena Siversson / Marie Holmström 100 p
17 4-ever Rockabye Baby Anne Iversen 100 p
22 Satukallion Rouva Vilma Pankki Susanna Piili / Katja Orajärvi-Kotikangas 90 p
22 Polka Pig's Desert Mirage Ewa Sonesson 90 p
24 Lages Heliodora Fam. Johansson/Landegren 80 p
24 Caviecares Conan Lena Eliasson Siversson / Vivika Hjalmarsson 80 p
24 Lages A Clockwork Orange Fam. Johansson/Landegren 80 p
24 Amiras Önskevisa Minna Thomé 80 p
28 HugAlan Harry Potter Katja Orajärvi-Kotikangas 64 p
29 Gredel Katja Orajärvi-Kotikangas 60 p
30 Polka Pig's Desert Treasure Ewa Sonesson 50 p
31 Malaxis Q-tip Jens Lindgren / Anna Sabelström 40 p
31 4-ever Sugar For The Brain Anne Iversen 40 p
31 Malaxis Laughing at the Moon Jens Lindgren 40 p
31 4-ever Baby Be Mine Anne Iversen 40 p
31 O'Mallys Ellie Vivika Hjalmarsson 40 p
31 Bond Katja Orajärvi-Kotikangas 40 p
31 Polka Pig's Desert Storm Ewa Sonesson 40 p
31 Sky's Brum Jennie Krus Johansson / Lottie Bratland 40 p
31 Lages Backup Fam. Johansson/Landegren 40 p
31 4-ever Bandidos Anne Iversen 40 p
31 Copycat Marie Holmström 40 p
31 Cavia Harmonias Dazzler Anniken Kjærnet / Marie Holmström 40 p
31 4-ever Hello Sunshine Anne Iversen 40 p
31 Polka Pig's Nice Neonicka Ewa Sonesson 40 p
45 Malaxis Living Moon Jens Lindgren / Anna Sabelström 20 p
45 4-ever Make My Day Anne Iversen 20 p
45 Lages Forza Fam. Johansson/Landegren 20 p
45 O'Mallys Isidor Vivika Hjalmarsson / Marie Holmström 20 p
45 Amiras Sparks in the Dark Minna Thomé / Désirée Janssson 20 p
45 Polka Pig's Desert Lizzard Ewa Sonesson / Marie Holmström 20 p
45 Lages Palladium Fam. Johansson/Landegren 20 p
45 Kram Marie Holmström 20 p
45 Sky's Miny Jennie Krus Johansson / Lottie Bratland 20 p
45 Polka Pig's California Delight Valentine Ewa Sonesson / Cindy Örnå 20 p
45 Ina's Fuzzbutt Ina K Berg, NO / Lottie Bratland 20 p
45 Bonus Marie Holmström 20 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Marwin's Silver Prince Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 420 p
2 Marwin's King Of The Hill Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 310 p
3 Caviecares Pax Lena Siversson 184 p
4 Marwin's Charming Soldier Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 164 p
5 Lyckebodas Rupert Malin Tinnberg 155 p
6 Caviecares Pascall Lena Siversson 152 p
7 Caviecares Priya Lena Siversson / Carola Holm 150 p
8 Cavicares Austin Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 142 p
9 Caviecares Graham Lena Siversson 137 p
10 Pickersleigh Froome Rob & Linda Monk, U.K / Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 112 p
Visa alla
11 Marwin's Rocking in the free World Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 110 p
12 Marwin's Lucia Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 105 p
13 Juliannas Elena Anna Renberg Neykova / Johanna Kyller 100 p
14 Wiiks Tintin Maria Wiik 92 p
15 Nightfalls Åskvind Carin Österlund 90 p
16 Caviecares Palmer Lena Siversson / Lise-Lott Söderholm 80 p
17 Redland Oden Carol McDonald, UK / Maria Wiik 70 p
17 Mona okänd / Josefine Lampinen 70 p
19 Pickersleigh Pippa Rob & Linda Monk, U.K / Tilde Griberg-Gullberg 64 p
20 Marwin's Estelle Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 60 p
20 Meles Flitiga Lisa Kerstin Alftin 60 p
20 Meles Lupin Kerstin Alftin / Maria Wiik 60 p
23 Caviecares Laura Lena Siversson 50 p
23 Juliannas Klaus Anna Neykova / Josefine Lampinen 50 p
25 Caviecares Liam Lena Siversson 42 p
26 Meles Guldtasse Kerstin Alftin 40 p
26 Redland Polly Carol Payne, U.K / Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 40 p
26 Nightfalls Algot Carin Österlund / Carola Holm 40 p
26 Meles Busy Doin'Nothin Kerstin Alftin 40 p
30 Marwin's Cinnamon Cake Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 32 p
30 Caviecares Prosper Lena Siversson 32 p
32 Lyckebodas Celina Malin Tinnberg 30 p
33 Caviecares Preston Lena Siversson 20 p
33 Marwin's Prins Eugen F. Griberg & C. Gullberg / Johanna Kyller 20 p
33 Marwins Lionell Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Carin Österlund 20 p
36 Djurgården's Odette Josefine Lampinen 15 p
37 Wiik Vincent Maria Wiik / Marie Nilsson 10 p
37 Djurgården's Oliver Josefine Lampinen 10 p
37 Nightfalls Zoot Carin Österlund / Carola Holm 10 p
37 Belive Carola Holm 10 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Katlas Klarabella Maria Persson 280 p
1 Bluebells Salsa Christina Rørbæk 280 p
3 AbbyLines Electric Light Orchestra ELO Pernilla Holmberg / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 205 p
4 Tornado's Tam o'Shanter Agneta Johansson 180 p
5 Wallhamra FA Oskarina Martin Franzén / Maria Persson 145 p
6 Tornados Zorro Agneta Johansson / Catharina Johansson 140 p
7 Tornado's Larissa Agneta Johansson 135 p
8 Winniepig's September Catharina Johansson 125 p
9 Tornado's Edinburgh Agneta Johansson 120 p
9 Winniepig's Pearl Catharina Johansson 120 p
Visa alla
11 Katlas Toker Maria Persson 110 p
12 Tornado's Kista King Agneta Johansson 100 p
12 Abbylines Kim W Pernilla Holmberg / Carola Holm 100 p
14 Winniepigs Zipper Catharina Johansson / Sasha Lycknio 90 p
15 Winniepig's Minoue Catharina Johansson 80 p
16 Katlas Prosit Maria Persson / Pernilla Holmberg 70 p
16 Katlas Pippilotta Maria Persson 70 p
18 Allamanda's Furlesque Amanda Eskelind 64 p
19 Katlas Talisker Maria Persson / Agneta Johansson 60 p
19 Abbylines Fleetwood Mac Pernilla Holmberg / Carola Holm 60 p
19 Lycknios Skorpan Marita Lycknio 60 p
19 Katlas Xtra Maria Persson 60 p
23 Abbylines Kent Pernilla Holmberg / Marita Lycknio 50 p
23 AbbyLines Presley Pernilla Holmberg / Marita Lycknio 50 p
23 Bluebells Galaxy Christina Rörbäck 50 p
26 Wallhamra Marquis Martin Franzen / Catharina Johansson 40 p
26 Katlas Longmorn Maria Persson / Helen Berg 40 p
26 Raven Andrew Sparks, UK / Maria Persson 40 p
26 Tornado's Mädchen Agneta Johansson 40 p
30 Allamanda's Furminator Amanda Eskelind 32 p
31 Walhamra GA Munter Martin Franzen 20 p
31 Tornado's Flip A Coin Agneta Johansson 20 p
31 Lages Rallarros Fam. Johansson/Landegren 20 p
34 Abbylines Oha Hela Natten Pernilla Holmberg / Catharina Johansson 16 p
35 AbbyLines Led Zeppelin Pernilla Holmberg / Carola Holm 10 p
35 AbbyLines Diana Pernilla Holmgren / Jamie Lycknio 10 p
35 Bluebells Pussycat Christina Rørbæk 10 p
35 Lages Azalea Fam. Johansson/Landegren 10 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Quality z Hurky Eva Jarosova, CZ / Lena Tysk 295 p
2 Groth's Original Quita Johanna Groth 268 p
3 Allamanda's Fifth of November Amanda Eskelind 229 p
4 Mamuts Dino Berit Damm Jensen / Lena Tysk 160 p
5 Hill's I'm in Love Gina Hill 115 p
6 Blackas Xantippa Jenny & Julia Dahlberg 95 p
7 High hat's Eomer Bettan & Jennie Gileborn-Sundberg 85 p
8 High Hat's Tom Bombadil Bettan Gileborn-Sundberg / Per Lundin 70 p
8 Groth's Reality Stalker Johanna Groth 70 p
10 Blackas Kaspian Jenny Dahlberg / Frida Lövdahl 65 p
Visa alla
11 Blackas Up to Date Jenny & Julia Dahlberg 50 p
11 Allamanda's Ru Paul Amanda Eskelind / Per Lundin 50 p
11 Hill's Cinderella Gina Hill Ingemarsson 50 p
11 Piggy Diamonds Sir Agaton Gabriella Palmberg Jarerot / Malin Backman 50 p
11 Piggy Diamonds 88:an Gabriella Palmberg Jarerot 50 p
11 Hill's Frozen Man Gina Hill 50 p
17 Allamanda's Hobgoblin Amanda Eskelind 40 p
17 Allamandas's RuPaul Amanda Eskelind / Per Lundin 40 p
17 Piggy Diamonds Calina Gabriella Palmberg Jarerot 40 p
17 Blackas Xcellent Jenny Dahlberg / Anna Österlund 40 p
21 Blackas Mon Cherie Jenny & Julia Dahlberg 20 p
21 Blackas Zalem al Fakir Jenny Dahlberg / Åsa Gustafsson 20 p
21 Piggy Diamonds Nicolai Gabriella Palmberg Jarerot 20 p
21 Bullseye Lina Idh / Malin Backman 20 p
21 Blackas Emerson Drive Jenny & Julia Dahlberg 20 p
21 Piggy Diamonds Jelina Gabriella Palmberg Jarerot 20 p
21 Allamanda's Honey Boo Boo Amanda Eskelind 20 p
28 Allamanda's Lakritstroll Amanda Eskelind / Ellen Lundahl 10 p
28 Pip Ida Andersson / josephine marjakangas 10 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Drömboets Belli Susanna Åkesson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 395 p
2 Lages Demeter Fam. Johansson/Landegren 180 p
3 Polka Pig's Sweet Desdemona Ewa Sonesson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 154 p
4 Polka Pig's Sweet Tan-zania Ewa Sonesson 115 p
5 Cocos Cecilia Mård / Elionor Jåssis 110 p
6 Lages Lady of the Lake Fam. Johansson/Landegren 65 p
7 Polka Pig's Dr Dolittle Ewa Sonesson 60 p
8 Bombus Tamala Elionor Jåssis / Malin Åberg 50 p
8 Bombus Cassia Elionor Jåssis 50 p
10 Caviecares Bumblebee Lena Siversson 40 p
Visa alla
11 Bombus Hottie Scottie Sarah Elsner Fredslund / Elionor Jåssis 20 p
12 Bärbels Latoya Bärbel Poberitz / Therese Berglund 15 p
13 Hinsbergs Gulliver Sabine Strothmann / Therese Berglund 10 p
13 Hinsberg's Crystal Star Sabine Strothmann, DE / Elionor Jåssis 10 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Änglagårdens Maniac Marianne Johansson 440 p
2 Avalons Last Warrior Carina Siverstedt 290 p
3 Avalons Akollon Carina Siverstedt 236 p
4 Avalons Falling Flakes Carina Siverstedt 199 p
5 Avalons Pampas Carina Siverstedt 100 p
5 Ixias Massive Fire E. Sörensson & R. Sörsäter 100 p
5 Cascade's Othello Marie Nilsson 100 p
8 Lillhagas Piazza BC Liza Björk 90 p
9 Änglagårdens Valentino Marianne Johansson 80 p
10 Lillhagas Pina Colada Liza Björk 60 p
Visa alla
11 Djurgården's Janice Josefine Lampinen 20 p
12 Ixias Quitting With fire E. Sörensson & R. Sörsäter / Lise-Lott Söderholm 10 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Nolito Lena Tysk 550 p
2 Vibys Mara Lena Tysk 546 p
3 Vibys Ivory Lena Tysk 365 p
4 Vibys Aziza Lena Tysk 332 p
5 Vibys Mariekex Lena Tysk 210 p
6 Vibys Robin Lena Tysk 160 p
7 Vibys Juventus Lena Tysk 144 p
8 Vibys Matic Lena Tysk 124 p
9 Vibys Callwina Lena Tysk 120 p
10 Vibys Callhan Lena Tysk 115 p
Visa alla
11 Avalons Reuven Carina Siverstedt 80 p
12 Smörblomman's Scarlet Runner Veronika Nilsson 70 p
13 Lillhagas Blue Girl Liza Björk 65 p
14 Carma of cavycastle Annfrid Kjelbergsengen, NO / Jens Lindgren 50 p
14 Albérs Goldie Susanne Alber Christensen / Evelina Öhman 50 p
16 Cavymix Yatzi Marie Lagerstedt / Patrik Lagerstedt 40 p
16 Smörblomman's Chimay Veronika Nilsson 40 p
16 Name by Ds Quasimodo Diana Öberg Rasmussen 40 p
16 Name by Ds Peter Pan Diana Öberg Rasmussen 40 p
20 Djurgårdens Gnista Josefine Lampinen / Marie Nilsson 20 p
20 Malaxiz Yazzstar Jens Lindgren / Diana Öberg Rasmussen 20 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Smörblomman's Sooty Veronika Nilsson 105 p
2 Vibys Maräng Lena Tysk 100 p
2 Vibys Alessandra Lena Tysk 100 p
4 Vibys Redmond Lena Tysk 90 p
5 Smörblomman's Selene Veronika Nilsson 50 p
6 Vibys Alonzo Lena Tysk 15 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Jacobina Jens Lindgren 708 p
2 Malaxis Basilico Jens Lindgren / Marianne Johansson 355 p
3 Lillhagas Dark Angel Liza Björk 335 p
4 Änglagårdens Iced Gold Marianne Johansson 330 p
5 Malaxis Fatima Jens Lindgren 244 p
6 Ixias Midnight Fire E. Sörensson & R. Sörsäter 205 p
7 Emras Rose Carola Nilsson 145 p
8 Malaxis Barista Jens Lindgren 120 p
9 Malaxis Resonera Jens Lindgren / Marie Nilsson 100 p
10 Haystack Gypsy Kathy Dudding, UK / Jens Lindgren 92 p
Visa alla
11 Emras Nikita Carola Nilsson 50 p
11 Mimas Zoe Camilla Bergqvist / Louise Ersbring 50 p
13 Ixias Picobella Fire E. Sörensson & R. Sörsäter 40 p
13 Emras Springflower Carola Nilsson 40 p
13 Emras Iriz Carola Nilsson 40 p
13 Ingefær von Nitouche Christina Vildershøj 40 p
17 Emras Magda Carola Nilsson 20 p
17 Malaxis Jadranka Jens Lindgren 20 p

TEXEL

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Cavymix Ebony Marie Lagerstedt 330 p
2 Cavymix Untaro Marie Lagerstedt 245 p
3 Name by Ds Klokkeblomst Diana Öberg Rasmussen 145 p
4 Define Livia Darren Fieldhouse 100 p
4 Cavymix Harmony Marie Lagerstedt 100 p
6 Emras Wilma Carola Nilsson 90 p
6 Albérs Klima Susanne Albér Christensen 90 p
8 Avalons Flower of Life Carina Siverstedt 80 p
9 Emras Lilleman Carola Nilsson 40 p
10 Emras Lilly Carola Nilsson / Marina Christensen 10 p

MERINO

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Cavymix Enjoy Marie Lagerstedt 285 p

LUNKARYA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lillhagas Zinderella Liza Björk 492 p
2 Lillhagas Zarizza Liza Björk 405 p
3 Lillhagas Zimmer Liza Björk 265 p
4 Lillhagas Zinzana Liza Björk 230 p
5 Lillhagas Zezima Liza Björk 190 p
6 Smörblomman's Miranda Veronika Nilsson 150 p
7 M&M Allie Mia Grundberg 110 p
8 Avalons Greystone Carina Siverstedt 80 p


Guidestandard

GUIDESTANDARD

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Almond's Liberty Belle Crested Golden California Black Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Hanna Jakku & Helga Palovaara 70 p
1 Fibonacci Cuy Jennifer Dittgen 70 p
3 Virvla Cuy Lisa Matsson 60 p
3 Lilja Ridgeback Sara Noomi & Marita Venderlöf 60 p
3 Hocus Pocus Daffy Cuy Julie Powell Uk / Alexandra Andersson 60 p
6 Cavymix Vide Nonself White California Chocolate Marie Lagerstedt / Patrik Lagerstedt 50 p
6 Niffer's Maya Misty Crested Red California Black Anette Pedersen / Leon Waernborg 50 p
8 Lyckebodas Irma Cuy Malin Tinnberg / Frida Lövdahl 45 p
9 Niffer's Maya Hera Crested Red California Black Anette Pedersen / Amanda Waernborg 35 p
9 Prästgårdens Maximilian Ridgeback Cattis Minerva Nilsson 35 p
9 Little Rockstar' Marilyn Monroe Nonself White California Black Ida Wikström 35 p
9 Niffer's Maya Minty Nonself Red California Black Anette pedersen / Amanda Eriksson 35 p
9 Ofixas Caj Cuy Carina Broberg / Alexandra Andersson 35 p
Visa alla
14 Beer Cuy Petra Robbertsen / Frida Lövdahl 25 p
15 Saphira's Carolina Reaper Nonself Red California Black Sofie Boyström 20 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polyaneus Lakeland Anna Prave / Anna Österlund 165 p
2 Trollvinges Pixie Lakeland Ulrika Trollvinge / Gina Hill 140 p
3 Allamanda's Tyra Banks Lakeland Amanda Eskelind / Moalie Banetun 126 p
4 Zurvivings Girl Power Lakeland Anneli Persson / Gina Hill 70 p
5 Ukiah (Charlie) Lakeland Amanda Eriksson / Maritza Evaldsson 40 p
6 Duetten's Blue Zamba Nonself Blue amber otter Anja Hamrin / Maria A Hagnestedt 35 p
6 Piggy Diamonds James Bond Lakeland Gabriella Palmberg Jarerot 35 p
8 Amiras Tillgänglig Nonself solid blue/amber agouti Minna Thomé 25 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Demon of Fire Peruan E. Sörensson & R. Sörsäter 175 p
2 Vibys Ballerina Sheltie Lena Tysk / Emmy Stenvall 120 p
3 Smörblomman's Toblerone Coronet Veronika Nilsson 70 p
4 O'Mallys Rio Alpaca Vivika Hjalmarsson 60 p
5 Define Zebedee Alpaca Darren Fieldhouse / Christina Vildershøj 35 p
6 Ixias Abandon Fire Alpaca E. Sörensson & R. Sörsäter / Ellen Lundahl 25 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Amiras Minna Thomé 249 p
2 4-ever Anne Iversen 165 p
3 Vibys Lena Tysk 162 p
4 Caviecares Lena Siversson 75 p
5 Dell'Orto Nete Dietrich 60 p
5 Johanna Groth, Amanda Eskelind & Anna Neykova 60 p
7 Malaxis Jens Lindgren 56 p
8 Matadorens Eva Nilsson 50 p
9 Bluebells Christina Rørbæk 45 p
10 von Nahmensen Helle Nahmensen 40 p
Visa alla
11 Aquinnahz Ann-Charlotte Ling 25 p
11 Katlas Maria Persson 25 p
11 Lycknios Marita Lycknio 25 p
11 Muffes Eva Harderup 25 p
11 Tornado's Agneta Johansson 25 p
11 Winniepig's Catharina Johansson 25 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Maplewoods Thimble Eva Nilsson 512 p
2 Abbylines Dominik Emmy Stenvall 350 p
3 Duetten's Blueberry Cinnamonbun Cissi Löfkvist 295 p
4 Lillhagas Blue Heaven Liza Björk 291 p
5 Drömboets Chip Marita Lycknio 275 p
6 Bubbletrouble *Trubbel* Emmy Stenvall 250 p
7 Charmtrollet's Dhumbledore Elisabeth A Holmqvist 240 p
8 Vibys Ballerina Emmy Stenvall 235 p
9 Fibonacci Jennifer Dittgen 230 p
10 Matadorens Holger Eva Nilsson 220 p
Visa alla
11 Confetti's Big Bear Lake "Turbjörn" Elisabeth A Holmqvist 215 p
11 Adelina Marie Holmström 215 p
13 Isoldes Gioura Sara Noomi och Marita Venderlöf 195 p
14 Define Ubblebubble Emmy Stenvall 185 p
15 Ixias Black Vortex E. Sörensson & R. Sörsäter 180 p
16 Emras Daisy Johanna Brandin 175 p
16 Almond's Sinead Minttu Mehtomaa 175 p
18 Delta Air choko D9 Dell'Orto Carola Holm 170 p
18 Vibys Heffe Emmy Stenvall 170 p
18 Swille-Swalle Cecilie Drobek 170 p
21 Jackie Emmy Stenvall 160 p
21 Marsyas Odysea Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela 160 p
23 Mållgan Sara Noomi & Marita Venderlöf 155 p
24 Matadorens Malva Eva Nilsson 154 p
25 Isoldes Dandelia Sara Noomi & Marita Venderlöf 150 p
26 Nightfalls Quartz Eva Nilsson 145 p
26 Xíexie Emmy Stenvall 145 p
28 Hill's Sassy Emmy Stenvall 140 p
28 Charmtrollet's Hjärtegull Eivor Rönnholm 140 p
28 Ukiah (Charlie ) Maritza Evaldsson 140 p
28 Shoreline's Bosse Felicia Andersson 140 p
32 Flying Ulcer Annukka Juntunen 135 p
33 Matadorens Korint Eva Nilsson 111 p
34 Isoldes Galatea Sara Noomi & Marita Venderlöf 110 p
34 Bluebells Jamaica Christina Rørbæk 110 p
36 Disney Kerstin Johansson 106 p
37 Confettis Ichabod Mia Grundberg 105 p
37 Vibys Blakey Kerstin Johansson 105 p
37 Polka Pig's Lili Marlene Felicia Andersson 105 p
37 Marsha's Chic Choc Ida Högberg 105 p
37 Yokan Emmy Stenvall 105 p
42 PonyTails Rajesh Mimmi Sidenmark 100 p
42 Saphira's Malik Sofie Boyström 100 p
42 Muffes Petry Eva Harderup 100 p
42 Bellevics Garfield Benedicte Botorp 100 p
42 Kilkenny's Skipper Cecilie Drobek 100 p
42 Hugo Cissi Löfkvist 100 p
42 Sivan Amanda Waernborg 100 p
49 Blomma helena romander 95 p
49 Severins Linse Benetict Botorp 95 p
51 Erik Jessica Lagerdahl 90 p
51 Bambi Louise Ersbring 90 p
51 PonyTails Bernadette Mimmi Sidenmark 90 p
51 Ixias Kurt-Göran Mia Grundberg 90 p
51 Ior Louise Ersbring 90 p
51 WiRas Pepsi Maria Wigenborg 90 p
51 Chokladfabrikens Guernica Gisela Jansson 90 p
58 Matadorens Nimbus Eva Nilsson 85 p
58 Bellevics Diva Benetict Botorp 85 p
58 Baun's Hilde Hermelin Benedicte Botorp 85 p
61 Viby's Leia Johanna Brandin 80 p
61 Chokladfabrikens Prinsessan Tuvstarr Gisela Jansson 80 p
63 Bruce Helen Berg 65 p
63 Chokladfabrikens Marcel Duchamp Gisela Jansson 65 p
65 Loella Sara Noomi & Marita Venderlöf 60 p
65 Chokladfabrikens Abernathy Ross "Abby" Anette Mayer 60 p
65 Charmtrollet's Akvileja Eivor Rönnholm 60 p
65 High Hat's Syster Yster Maritza Evaldsson 60 p
65 Shoreline's The Fancy Way Felicia Andersson 60 p
65 Polka Pigs Nattmara *Nathalie* Emmy Stenvall 60 p
65 Shoreline's Flight Of Fancy Felicia Andersson 60 p
65 Enggrisens Cat Emmys Cecilie Drobek 60 p
73 Abracadabra Carola Holm 50 p
73 Charmtrollet's Giant Grizzly Bear Eivor Rönnholm 50 p
73 Amazing Carola Holm 50 p
73 Fifti Jessica Lagerdahl 50 p
73 Smörblomman's Sockerbeta Veronika Nilsson 50 p
73 Nimbus Marita Lycknio 50 p
73 Shoreline's Janis Joplin Cissi Löfkvist 50 p
73 Polka Pigs Spice Girl Trick *Baby* Emmy Stenvall 50 p
73 Wolf Malin Backman 50 p
73 Marplewood's Hey Mickey Eva Nilsson 50 p
73 Isolde's Monz Stina Thörn 50 p
73 Blackas Timotej helena romander 50 p
73 Helvetia's Chûn Eva Nilsson 50 p
73 Gnizzel Cindy Örnå 50 p
73 Oreo Lisa Matsson 50 p
73 Morris Poppy Stina Klingse Risell 50 p
73 Charmtrollet's Ebony Eivor Rönnholm 50 p
73 Allamanda's Whoopie Amanda Eskelind 50 p
73 Blackas Mon Amour Jenny & Julia Dahlberg 50 p
73 Møllenbergs Domino Benetict Botorp 50 p
73 Bellevics Lou Lou Benetict Botorp 50 p
73 Bellevics Alvilda Benedicte Botorp 50 p
73 Shoreline's Waylon Jennings "Nutella" Cissi Löfkvist 50 p
96 Quality Anna Österlund 40 p
96 WiRas Qristall Eva Nilsson 40 p
96 Ixias Ulla-Bella Linda Svärd 40 p
96 Juliannas Wish for Gold Elisabeth A Holmqvist 40 p
96 Aquinnahz Fläder "Kemosabe" Anette Mayer 40 p
96 Matadorens Kummin Eva Nilsson 40 p
96 Smulan helena romander 40 p
96 Hinsbergs Gulliver Therese Berglund 40 p
96 Jackalope Stina Klingse Risell 40 p
96 Thara Anna Jansson 40 p
96 Roxy Lisa Matsson 40 p
96 Flockdjurs Nadira Catharina Hoppe 40 p
96 Isoldes Doughnut Anette Mayer 40 p
96 Jojjo helena romander 40 p
96 Kakan helena romander 40 p
96 Finn Jennifer Dittgen 40 p
112 Drömboets Belli Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 36 p
113 Caviecares Palmer Lise-Lott Söderholm 35 p
114 Nova Linda Svärd 30 p
115 Lilla Bus Stina Thörn 24 p
115 Abbylines Freddie M Carin Österlund 24 p
117 Burr Anna Österlund 20 p
117 Azra Carola Holm 20 p
117 Wiik Vincent Marie Nilsson 20 p
117 Rhubarb (Fanta) Maritza Evaldsson 20 p
117 Blixtra Malin Backman 20 p
117 Therese Johaug Sofie Strandberg 20 p
123 Lillan Maritza Evaldsson 16 p
123 Matadorens Mistel Eva Nilsson 16 p
123 Alexandra Stina Thörn 16 p
123 Allamanda's Cassiopeia "Carisma" Amanda Eskelind 16 p
127 Knyttet josephine marjakangas 15 p
127 Pip josephine marjakangas 15 p
127 Snorkfröken josephine marjakangas 15 p
127 Melvin Glenn Åkesson 15 p
131 Charmtrollet's Äppelmums Eivor Rönnholm 10 p
131 Nala Jessica Lagerdahl 10 p
131 Jet Li(lltroll) Emmy Stenvall 10 p
131 Caviecares Wenone Carola Holm 10 p
131 Nutella Amanda Eriksson 10 p
131 Duetten's Blueberry Ziri Cissi Löfkvist 10 p
131 Muffin Evelina Öhman 10 p
131 Avalons Zudoku Jessica Lagerdahl 10 p
131 Babe Malin Backman 10 p
131 Siri Helen Berg 10 p
131 Anna Therese Celander 10 p
131 Hill's Persika Ida Högberg 10 p
131 Vibys Calle Louise Ersbring 10 p
131 Idefix Henrietta Ida Högberg 10 p
131 Bluebells Inhale Exhale Maria A Hagnestedt 10 p
131 Bellevics Silke Benetict Botorp 10 p
131 Niffer's Dragonheart Sofie Boyström 10 p
131 Tap Dancing Hippo von Fancy Benedicte Botorp 10 p
131 Trassel Emmy Stenvall 10 p
131 Muffes Cazz Eva Harderup 10 p
131 Troll Emmy Stenvall 10 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Flockdjurs Bima Emma Johansson Wiberg 371 p
2 Sören Leon Waernborg 330 p
3 Nightmare's Quartz Emma Johansson Wiberg 310 p
4 Bella Beatriz Prieto 295 p
5 WiRas Dirty Alice " Såfin" Moalie Banetun 287 p
6 Juliannas Mimmi Pigg Julia Neykova 244 p
7 Bambi Emma Johansson Wiberg 240 p
8 Charmtrollet's Dhaidalos Pontus Rönnholm 235 p
9 Alice II Wanna Mayer 225 p
10 Duetten's Miss Cutie Christoffer Lagerstedt 200 p
Visa alla
11 Allamanda's Tyra Banks Moalie Banetun 196 p
12 Drömboets Aurora Agnes Eriksson 190 p
12 Blackas Piff Felicia Alarcon 190 p
14 Tingeling Emma Johansson Wiberg 189 p
15 AbbyLines Presley Jamie Lycknio 170 p
16 Bumblebee Lova Holmqvist 150 p
16 Abbylines Tj Lucas Melchert 150 p
18 Daim Nellie Swane 145 p
18 Klockaregårdens Kajsa Rebecka Löfkvist 145 p
20 Galaxy Lucas Melchert 140 p
21 Lilo Rebecca Sjöblom 136 p
22 Ida Enya Olsson 135 p
22 Zugg Nellie Swane 135 p
24 Niffer's Maya Misty Leon Waernborg 120 p
25 Håkan Enya Olsson 115 p
26 Chokladfabrikens Cézanne Emma Johansson Wiberg 114 p
27 Figaro Agnes Eriksson 110 p
27 Trollvinges Hilma Stella Eisenschmidt Larsson 110 p
29 Ofixas Cato Stella Eisenschmidt Larsson 105 p
30 Nidos Ancona Wanna Mayer 100 p
30 Wiiks Tintin Julia Wiik 100 p
30 Shoreline's Wille Nelson ”Snobben” Rebecka Löfkvist 100 p
33 Abbylines DJ Lucas Melchert 95 p
34 HW's Tripel Shot Sandra Wiik 89 p
35 Abbylines Hope Lucas Melchert 85 p
35 Gabbana Alexandra Andersson 85 p
37 Aquinnahz Syren "Ms Parsley" Wanna Mayer 75 p
38 Vibys Xena Wanna Mayer 65 p
38 Vallentin Rebecka Löfkvist 65 p
38 Muffes Lilly Lucas Melchert 65 p
38 Kanto Nellie Swane 65 p
38 Valentine Rebecka Löfkvist 65 p
43 Humlan Alice Winbo 60 p
44 Frost Lucas Melchert 50 p
44 Malaxis Callan Christoffer Lagerstedt 50 p
44 Valentin Rebecka Löfkvist 50 p
44 Kakan Alice romander 50 p
44 Dolci Alexandra Andersson 50 p
44 Charmtrollet's Sardonyx Pontus Rönnholm 50 p
44 Frappelatte Denver Johansson 50 p
44 Bombus Nice Gal Maja Ojde 50 p
44 Amigo Stella Eisenschmidt Larsson 50 p
44 Hocus Pocus Daffy Alexandra Andersson 50 p
44 O'Mallys Betty Rebecka Löfkvist 50 p
55 Amiras Jag är en vanlig kanin Albin Holmqvist 40 p
56 Flipp Lucas Melchert 35 p
57 Saphira's Jupiter Jasper Stella Eisenschmidt Larsson 30 p
58 Claudia Alexandra Andersson 25 p
59 Storm Julia Neykova 24 p
60 William Ella Hoffman Fischier 20 p
60 Prins Johan Ella Hoffman Fischier 20 p
60 Kiwi Ella Hoffman Fischier 20 p
60 Vibys Akleja Emma Johansson Wiberg 20 p
60 Marwin's Born to be Wild Julia Wiik 20 p
60 Wiiks Vicky Sandra Wiik 20 p
60 Kexet Sasha Lycknio 20 p
60 Narnias Tornesch Theodor Strandberg 20 p
68 Wiiks Olivia Julia Wiik 16 p
68 Siv Silverpäls Ellen Forsman Brandt 16 p
70 Candy Beatriz Prieto 15 p
71 Flockdjurs Belle Astrid Eriksson 10 p
71 Shoreline's "Snobben" Waylon Jennings Rebecka Löfkvist 10 p
71 Caviecares Odd Marissa Rebecka Löfkvist 10 p
71 Mini Beatriz Prieto 10 p
71 Skärets Chokladkaka Anna & Siri Sabelström 10 p
71 Duettens Dipsiblue Jamie Lycknio 10 p
71 Duettens Snömodd ”Snöflinga" Rebecka Löfkvist 10 p
71 Ofixas Cajsa Alexandra Andersson 10 p
UtställningÅrets-poäng