Årets marsvin

Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till webmaster@svenskamarsvinsforeningen.se.
Tryck på poängen för att se mer detaljer

ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Orizuru Peruan Jens Lindgren 694 p
2 Define Elite Texel Darren Fieldhouse 690 p
3 Malaxis Clarabella Alpaca Jens Lindgren / Carola Nilsson 643 p
4 Define Untitled Bronze Texel Darren Fieldhouse 586 p
5 Malaxis Fly Me to the Moon Alpaca Jens Lindgren 505 p
6 Marwin’s Silver Prince Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 466 p
7 Björktassens Azra Self Carola Holm 465 p
8 Vibys Wilma Skinny Lena Tysk 460 p
8 Confettis Thunder Lunkarya Maria Bring 460 p
10 Emras Harry Alpaca Carola Nilsson 442 p
11 Vibys Callandra Sheltie Lena Tysk 435 p
11 Vibys Callemero Sheltie Lena Tysk 435 p
13 Define Isadora Self Darren Fieldhouse 430 p
13 Vibys Alissa Sheltie Lena Tysk 430 p
15 Muffes 3-Vuzel Nonself Eva Harderup 415 p
16 Princess Charlotte Self Margaret Hooper / Elisa Svento 395 p
16 Vibys Lilla Q Skinny Lena Tysk 395 p
18 Define Baylee Self Darren Fieldhouse 394 p
19 Ixias Daredevil Merino E. Sörensson & R. Sörsäter 392 p
20 Lages Aberdeen CH-Teddy Fam. Johansson/Landegren 385 p
Visa alla
21 Amiras Tillfälle Self Minna Thomé 380 p
21 Duetten’s Jörgen Nonself Anja Hamrin 380 p
23 Malaxis Futurina Teddy Jens Lindgren 374 p
24 Wiiks Tintin Rex Maria Wiik 370 p
25 Amiras Raffinerad Self Minna Thomé 365 p
26 Wiiks York Nonself Maria Wiik / Julia Wiik 360 p
27 Eeve von Nahmensen Self Helle Nahmensen 350 p
27 Katlas Legolas Abessinier Maria Persson / Agneta Johansson 350 p
29 Vibys Tilda Coronet Lena Tysk 349 p
30 Wallhamra HE Talisman Abessinier Martin Franzen 344 p


ÅRETS UPPFÖDARE

Plac Namn Uppfödare Poäng Antal djur
1SMF 459 DefineDarren Fieldhouse5 445 p30
2SMF 14 VibysLena Tysk4 916 p25
3SMF 58 MalaxisJens Lindgren4 763 p31
4SMF 136 AmirasMinna Thomé3 795 p32
5SMF 342 LillhagasLiza Björk2 732 p18
6SMF 335 MuffeEva & Emma Harderup2 544 p34
7SMF 493 WiiksMaria Wiik2 534 p21
8SMF 341 LagesAnn-Charlotte Johansson & Emma Landegren2 014 p19
9SMF 345 ConfettisMaria Bring1 743 p10
104-everAnne Iversen1 709 p23
Visa alla
11SMF 139 Marwin’sFredrik Griberg & Cecilia Gullberg1 473 p10
12SMF 107 TornadosAgneta Johansson1 317 p14
13SMF 130 Duetten’sAnja Hamrin1 281 p13
14SMF 432 IxiasE. Sörensson & R. Sörsäter1 274 p10
15SMF 404 CaviecaresLena Siversson1 124 p12
16SMF 276 Djurgården’sJosefine Lampinen1 080 p14
17Dell’OrtoNete Dietrich1 046 p13
18SMF 22 Polka PigsEwa Sonesson1 035 p12
19SMF 513 BjörktassenCarola Holm920 p11
20von NahmensenHelle Nahmensen886 p8
21SMF 442 WallhamraMartin Franzen853 p8
22SMF 484 JuliannasAnna Neykova842 p7
23SMF 423 KatlasMaria Persson795 p8
24SMF 514 TopNotchJohanna Kyller776 p11
25SMF 477 Groth’sJohanna Groth765 p4
26SMF 17 ÄnglagårdensMarianne Johansson725 p6
27SMF 87 OfixasCarina Broberg706 p13
28CreutzbergsAnnette Creutzberg676 p4
29SMF 449 MatadorensEva Nilsson670 p8
30SMF 473 O’MallysVivika Hjalmarsson650 p8
31Maria Erlandsson647 p7
32Arctic RoseElisa Svento625 p5
33Almond’sElisa Svento & Lea Rahtu-Korpela518 p8
34SMF 417 Smörblomman’sVeronika Nilsson490 p9
35SMF 495 AquinnahzAnn-Charlotte Ling480 p6
36SMF 124 Winniepig’sCatharina Johansson469 p7
37Margaret Hooper455 p3
38Mascot’sSusan Lindgaard446 p7
39SMF 455 EmrasCarola Nilsson442 p1
40SMF 490 NightfallsAnna Österlund432 p5
41SMF 88 CapitexBarbro Eisenschmidt430 p4
41Nina Bergström430 p6
43SMF 470 SaphirasSofie Boyström421 p6
44SMF 446 ChokladfabrikenGisela Jansson410 p7
45SMF 509 SockergrynetsMarie Holmström404 p7
46SMF 502 BlackasJenny Dahlberg380 p8
46BluebellsChristina Rørbæk380 p2
48Tipsy CaviesAlison Keyworth UK350 p2
49SMF 191 Nightmare’sSusanne Bornelöv328 p6
50von NitoucheJytte Kruse260 p2
51SMF 266 AbbylinesPernilla Holmberg250 p2
52IsobellDana Danhova234 p2
53Cindy Örnå220 p6
54MarsyasBarbora Matejovcova215 p2
55Ina Lindblom210 p1
56HugAlanKatja Orajärvi-Kotikangas200 p3
57Elin Karlsson184 p4
58SMF 302 WiraMaria Wigenborg176 p5
59SMF 492 AvalonsCarina Siverstedt170 p4
59SMF 497 Allamanda’sAmanda Eskelind170 p2
61SMF 163 High Hat’sBettan Gileborn-Sundberg160 p2
61PickersleighRob & Linda Monk, U.K160 p1
61BellevicsBenedicte Botorp160 p2
64El LocosSteffen Skovbo145 p3
64SMF 494 Piggy DiamondsGabriella Palmberg Jarerot145 p3
66SMF 481 SkäretsAnna Sabelström142 p3
67Ebba Jonsson140 p4
67Sarah Splatt Bennet140 p1
67Mark Rubery, UK140 p2
70SMF 303 IdefixIda Högberg134 p1
71Cavia BohemiaDenisa Vítková132 p1
72SMF 507 LyckniosMarita Lycknio130 p2
73Elisabeth A Holmqvist122 p2
74SMF 501 CavymixMarie Lagerstedt120 p2
75Cecilia Mård115 p2
75Baun’sMarianne Baun115 p2
77Fam Lindell110 p1
78SMF 471 FlockdjurCatharina Hoppe105 p4
79Andrew Sparks100 p1
79SMF 500 Sky’sJennie Krus Johansson100 p1
79Sanni Taimioja100 p3
82SMF 329 CharmtrolletsEivor Rönnholm75 p2
83HegnsholtsMalene Ravn60 p2
83SMF 114 Crestine’sLottie Lundgren Bratland60 p3
83Marie Svensson60 p2
86Wanna & Anette Mayer55 p2
87SMF 499 BombusElionor Jåssis50 p1
87Niffer’sAnette Pedersen50 p1
87Nikita Frisk50 p1
87Nanna Hegelund50 p1
87El NiñosBertus van Dijk50 p1
87Jayne Matthews50 p1
93SMF 511 MirjasJennifer Dittgen45 p2
94SMF 428 MelesKerstin Alftin40 p1
94SMF 478 DrömboetsSusanna Åkesson40 p1
94SMF 490 NighfallsCarin Österlund40 p2
94CapraniDorte Röper Nielsen Uk40 p1
94CranwellsOlivia Timms, UK40 p1
94Amy Heale, UK40 p1
94SMF 498 Little Rockstar’sIda Wikström40 p1


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Björktassens Azra Black Carola Holm 465 p
2 Amiras Tillfälle Blue Minna Thomé 380 p
3 Amiras Raffinerad Blue Minna Thomé 365 p
4 4-ever Sim Sala Sort Black Anne Iversen 287 p
5 Creutzbergs Belgia B7 B Blue Annette Creutzberg 268 p
6 Espresso E10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 242 p
7 Creutzbergs Walnut W6 B Blue Annette Creutzberg 212 p
8 Matadorens Pinkie Pie Chocolate Eva Nilsson 202 p
9 Muffes Örnie of Dk Chocolate Eva & Emma Harderup / Eva Harderup 150 p
10 Define make me a star Black Darren Fieldhouse 145 p
Visa alla
11 Creutzbergs Kleopatra K7 Black Annette Creutzberg 144 p
12 Allamanda’s Dodo Black Amanda Eskelind 140 p
13 Matadorens Octavia Melody Chocolate Eva Nilsson 132 p
14 Oh my choko O11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 125 p
15 Matadorens Quest for Quality Chocolate Eva Nilsson 122 p
16 Elvira Madigan choko E9 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 120 p
17 Björktassens Puch To Play Chocolate Carola Holm 110 p
18 El Locos Ask Me Charmoni Grey Steffen Skovbo 105 p
19 Matadorens Otheo da Capo Chocolate Eva Nilsson 104 p
20 Eliza Do’Little Choko E11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 95 p
21 Ixias Zig-Zag Black E. Sörensson & R. Sörsäter 90 p
21 Muffes EXaila Black Eva Harderup 90 p
23 Amiras Ängland Blue Minna Thomé 85 p
24 Lycknios Absolute Cookie Chocolate Marita Lycknio 80 p
25 Ameretto A10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 70 p
26 Muffes Daisy of Piggy Chocolate Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 60 p
26 Duetten’s Negligé Black Anja Hamrin 60 p
26 Ms. Magic Chok M10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 60 p
29 Lollipop L11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 52 p
29 Mascot’s Isax Black Susan Lindgaard 52 p
29 Creutzbergs Pippa P6 B Blue Annette Creutzberg 52 p
32 Matadorens Party Favor Chocolate Eva Nilsson 50 p
32 Muffe’s Mon Rose Black Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 50 p
34 Amiras Tjena Blue Minna Thomé 40 p
34 Åge Choko Å10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
34 Kasatka Black Marie Svensson 40 p
34 Amiras Isdans Blue Minna Thomé 40 p
34 Matadorens Pound Cake Chocolate Eva Nilsson 40 p
34 Muffes Cambon Black Eva Harderup 40 p
40 Alhambra A10 Dell’Orto Chocolate Nete Doetrich / Nete Dietrich 32 p
41 Matadorens Kummin Chocolate Eva Nilsson / Carin Österlund 20 p
41 Nightfalls Melodie Black Carin Österlund 20 p
41 Muffes Jalapeno Black Eva Harderup 20 p
41 Muffes Empiror Black Eva Harderup 20 p
41 Ixias Cloverfield Black E. Sörensson & R. Sörsäter 20 p
41 Yousee choko Y9 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
41 Twist of choko T9 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
41 Creutzbergs Tetia T6 B Blue Annette Creutzberg 20 p
41 Toblerone T10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
41 Muffes Goofy of Örnie Chocolate Eva & Emma Harderup / Håkan Nilsson 20 p
41 Duetten’s Blue Nissan Blue Anja Hamrin 20 p
41 Hoppsan Beige Cindy Örnå / Caroline Warnie de Humelghem 20 p
41 Björktassens Amazing Black Carola Holm / Julia Hultman 20 p
41 Amiras Iskorn Blue Minna Thomé 20 p
41 Muffes Bege Beige Eva & Emma Harderup / Eva Harderup 20 p
41 Muffe’s Co-Co of Piggy Chocolate Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
41 El Locos Lacasia Grey Steffen Skovbo 20 p
41 El Locos Ask Me Fendi Grey Steffen Skovbo 20 p
59 Uno Chocolate Anna Österlund 10 p
59 Duetten’s Blue Moon Blue Anja Hamrin / Marie Holmström 10 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Define Isadora Cream Darren Fieldhouse 430 p
2 Princess Charlotte PE White Margaret Hooper / Elisa Svento 395 p
3 Define Baylee Lemon Darren Fieldhouse 394 p
4 Eeve von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 350 p
5 Define MultiCh SCh Ice West DE White Darren Fieldhouse 300 p
6 NordjrV-17SCH Juliannas Wish for a Zombie Apocalypse DE Golden Anna Neykova / Julia Neykova 257 p
7 Storm DE White Nina Bergström 220 p
8 Define Ice Gem DE White Darren Fieldhouse 205 p
9 Muffes Amy PE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 182 p
10 Capitex Corinne Cream Barbro Eisenschmidt 180 p
Visa alla
11 Queen White Q11 Dell’Orto PE White Nete Dietrich 150 p
12 Arctic Rose Avalanche Cream Elisa Svento 140 p
12 Define ice Cappoccino PE White Darren Fieldhouse 140 p
14 Goldeen von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 135 p
14 M-MVA EPET MEPET GP PPV17 PPV17 JV17 JVpet17 VV17 VVROP-17 VVpet17-3 Marsyas Odysea Cream Barbora Matejovcova / Elisa Svento 135 p
16 Define SCh Amazing Grace Lemon Darren Fieldhouse 124 p
17 Muffe’s Citron PE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 122 p
18 Ruberta PE Golden Mark Rubery, UK / Emma Harderup 120 p
19 Kimfruit Buff Fam Lindell / Saga Lindell 110 p
19 Almond’s Hug’Alan the First Buff ea Rahtu-Korpela & Elisa Svento / Ninni Maria Rantala 110 p
21 Leia PE Golden Elisabeth A Holmqvist / Lova Holmqvist 102 p
22 Define West Side Story Lemon Darren Fieldhouse 100 p
22 Define Femminello Lemon Darren Fieldhouse 100 p
22 Define Indigo Frock Cream Darren Fieldhouse 100 p
25 Ofixas Camill Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 92 p
25 Little Boy von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 92 p
27 Khloé von Nahmensen DE White Helle Nahmensen 85 p
28 Frost PE White Nina Bergström 80 p
28 Marsyas Odysea Cream Barbora Matejovcova / elisa Svento 80 p
28 Heaven von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 80 p
28 Cavymix Ximena PE White Marie Lagerstedt / Marie Svensson 80 p
32 Define Ben Lemon Darren Fieldhouse / Sofie Boyström 72 p
32 Candy von nahmensen PE White Helle Nahmensen 72 p
34 Ofixas Columbus DE White Carina Broberg / Carina Broberg/Barbro Eisenschmidt 64 p
35 Capitex Carmen Cream Barbro Eisenschmidt 60 p
35 Muffes DK Queen PE White Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 60 p
35 Derris Lemon Sanni Taimioja 60 p
35 Define BeeBee Lemon Darren Fieldhouse 60 p
35 Define Tundra DE White Darren Fieldhouse 60 p
40 Mascot’s Jazz Cream Susan Lindgaard 50 p
40 Define Ice Sparks Fly DE White Darren Fieldhouse / Ebba Jonsson 50 p
42 Muffens DK Queen PE White Emma Harderup 40 p
42 Cavymix Rio PE White Marie Lagerstedt / Nete Dietrich 40 p
42 Blackas Vildvittra DE White Jenny Dahlberg 40 p
42 Bocla von Nahmensen Cream Helle Nahemensen Dk / Carina Broberg 40 p
42 Capranis Edelwaiss PE White Dorte Röper Nielsen Uk / Carina Broberg 40 p
42 Muffes Ampere PE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 40 p
42 Cranwells Bum PE White Olivia Timms, UK / Helle Nahmensen 40 p
42 August PE White Margaret Hooper / Elisa Svento 40 p
42 Arctic Rose Blossom Cream Elisa Svento / Emilia Aikio 40 p
42 Muffe’s Prince White PE White Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 40 p
52 Ofixas Carrcross PE White Carina Broberg 32 p
52 Gucci von Nahmensen PE White Helle Nahmensen 32 p
54 Glitterglass PE White Nina Bergström 30 p
55 Mascot’s Cazandra Buff Susan Lindgaard 20 p
55 Prince George PE White Margaret Hooper / elisa Svento 20 p
55 Almond’s Kupliva Kermakinuski DE White Elisa Svento/Lea Rahtu-Korpela / Nina Bergström 20 p
55 Muffes Elaine DE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
55 Ruby PE Golden Mark Rubery, UK / Emma Harderup 20 p
55 Muffes Ariona Flicka PE Golden Emma Harderup / Anna Neykova 20 p
55 Mascot’s Sigvald Buff Susan Lindgaard 20 p
55 Geisha Buff Ebba Jonsson 20 p
55 Define Isatis Saffron Darren Fieldhouse / Nina Bergström 20 p
55 Almond’s Galway girl Cream Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Noora Sarenius 20 p
55 Camellia Cream Sanni Taimioja 20 p
55 MEPET VVPET2-17 Babiana Lemon Sanni Taimioja 20 p
55 Arctic rose Bonnie PE White Elisa Svento / Noora Sarenius 20 p
55 SjrV/-17 Gerda DE White Nina Bergström 20 p
55 Luke DE Golden Elisabeth A Holmqvist / Lova Holmqvist 20 p
55 Charmtrollet’s Giant Grizzly Bear Buff Eivor Rönnholm / Pontus Rönnholm 20 p
55 Muffe’s Wish of Diamond DE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
55 Gracie Cream Ebba Jonsson 20 p
55 Jamie Cream Ebba Jonsson / Amanda Waernborg 20 p
55 Define Ice Safety Pin DE White Darren Fieldhouse / Johanna Nordstedt 20 p
55 Flaire PE Golden Måns Harderup 20 p
55 Muffe’s Helle Cream Cream Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
55 Clydesdales UK Prince Cream K & L Clydesdale, UK / Helle Nahmensen 20 p
55 Porcellus Vintersaga DE White Kamma Kragh, DK / Jennie Elfving 20 p
55 Ofixas Ching DE White Carina Broberg / Stella Eisenschmidt 20 p
55 Ofixas Caramba DE White Carina Broberg / Carina Broberg/Barbro Eisenschmidt 20 p
55 Define Ice-T Man DE White Darren Fieldhouse / Helle Nahmensen 20 p
55 Valentina PE White Marie Svensson 20 p
55 Ofixas Chiona Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 20 p
84 Matadorens Nejlika Buff Eva Nilsson / Jenny Grundström 0 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Jörgen Black Fox Anja Hamrin 380 p
2 Wiiks York Solid Silveragouti Maria Wiik / Julia Wiik 360 p
3 Wiiks Rachel Solid Cinnamonagouti Maria Wiik 289 p
4 Juliannas Cloud Print Black Fox Anna Neykova 260 p
5 Wiiks Robbin Solid Silveragouti Maria Wiik / Lottie Lundgren Bratland 255 p
6 Duetten’s Snötromb Black Fox Anja Hamrin 249 p
7 Amiras Praktfull Solid Silveragouti Minna Thomé 187 p
8 Ömma Black Tan Maria Erlandsson / Amanda Eskelind och Anja Hamrin 142 p
9 Wiiks Kate Solid Silveragouti Maria Wiik 140 p
9 Amiras Delikat Solid Silveragouti Minna Thomé 140 p
9 Wiiks Aska Solid Silveragouti Maria Wiik / Jennie Elfving 140 p
Visa alla
12 Celine Grey Tan Maria Erlandsson / Amanda Eskelind 135 p
13 Amiras Galant Solid Cinnamonagouti Minnas Thomé / Lottie Lundgren Bratland 130 p
14 NordCh DKCh NuCh SCh Duettens Blueberry Uno Black Fox Anja Hamrin / Marie Holmström 120 p
15 Amiras Charmig Solid Silveragouti Minna Thomé 105 p
16 Wiiks Äss Solid Silveragouti Maria Wiik 100 p
17 Amiras Perfekt Solid Lemonagouti Minna Thomé 95 p
18 Sockergrynets Blyga Blomma Black Cream Otter Marie Holmström / Jennie Elfving 90 p
18 Duetten’s Blueberry Amanda Black Tan Anja Hamrin / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 90 p
20 Duetten’s Zenit Black Tan Anja Hamrin / Eva Harderup 85 p
20 Juliannas Rejsa Runt Grey Tan Anna Neykova / Amanda Eskelind 85 p
22 Wiiks Denzel Solid Cinnamonagouti Maria Wiik 80 p
23 Sockergrynets Ambitiösa Artist Black Buff Otter Marie Holmström 72 p
24 Wiiks Amy Solid Silveragouti Maria Wiik 70 p
25 Baun’s Spagetti Incident Silveragouti Marianne Baun / Susanne Frick 60 p
26 Duetten’s Znow Black Fox Anja Hamrin / Marie Holmström 52 p
27 Amiras Pingla Solid Silveragouti Minna Thomé 50 p
27 Amiras Månviva Solid Goldenagouti Minna Thomé 50 p
27 Amiras Jassa Solid Silveragouti Minna Thomé 50 p
27 Sara Black Tan Maria Erlandsson / Amanda Eskelind 50 p
31 Amiras Galax Solid Silveragouti Minna Thomé 40 p
31 Charlie Chaplin Silveragouti Amy Heale, UK / Frida Lövdahl 40 p
31 Wiiks Ark Solid Silveragouti Maria Wiik 40 p
34 Sockergrynets Avslappnande Aftonsång Lilac Tan Marie Holmström 32 p
35 Allamanda’s Adak Black Tan Amanda Eskelind 30 p
36 Sockergrynets Bästa Bus Black Cream Otter Marie Holmström / Sofie Boyström 20 p
37 Juliannas Rajtan-Tajtan Grey Tan Anna Neykova / Marie Holmström 15 p
38 Sockergrynets Brillianta Blixtra Black Cream Otter Marie Holmström 10 p
38 Saphira?s Kendo av Silverklo Lilac Lemon Otter Sofie Boyström / Marie Holmström 10 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes 3-Vuzel Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 415 p
2 Malaxis Qrusbär Black Roan Jens Lindgren 290 p
3 Muffes Förgätmigej PE Golden Roan Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 250 p
4 Confettis Gnistra DE Golden Dutch Maria Bring 234 p
5 Mascot’s Hanki Black Dalmatiner Susan Lindgaard 190 p
6 Chokladfabrikens Verona Grönjord Chocolate Magpie Gisela Jansson 160 p
7 Confettis Smurfan Blue Dutch Maria Bring 145 p
8 Treleaver Ronaldo DE Golden Dutch Sarah Splatt Bennet / Maria Bring 140 p
9 Rowellas Ramse DE Golden Dutch Anna Österlund 137 p
10 Ixias Beyond Border Black Roan E. Sörensson & R. Sörsäter 112 p
Visa alla
11 Amigo Black Dutch Anna Österlund 105 p
12 Mascot’s Cruella Black Dalmatiner Susan Lindgaard 104 p
13 Torsten Chocolate Dalmatiner Anna Österlund 100 p
13 Polka Pig’s Most Wanted Look DE Golden Roan Ewa Sonesson 100 p
15 Muffes 3-Ramsey Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 90 p
16 Rowellas Quality Black Dutch Anna Österlund 80 p
16 HugAlan Alfred.J.Kui Black Harlequin Katja Orajärvi-Kotikangas 80 p
18 Chokladfabrikens Canberra Black Magpie Gisela Jansson 72 p
19 Chokladfabrikens Manta Black Magpie Gisela Jansson 70 p
19 Muffes 3-Dapu Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 70 p
21 Muffes Finnklint PE Golden Roan Emma Harderup 60 p
21 Chokladfarikens Minago Black Magpie Gisela Jansson 60 p
21 Ixias Interstellar Black Roan Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 60 p
21 Chokladfabrikens Salla Chocolate Magpie Gisela Jansson 60 p
25 Flockdjurs Thorny Elm Black Magpie Catharina Hoppe 50 p
25 Muffe’s Lingon blomma DE Golden Roan Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 50 p
27 Ixias Beautiful Mind Black Roan E. Sörensson & R. Sörsäter / Emma Sörensson 40 p
27 Chokladfabrikens Piet Mondrian Black Magpie Gisela Jansson 40 p
29 Flying Capstan Black/Golden Brindle Annukka Juntunen 32 p
29 Ronan Do Clã Dos Ursos Black Roan Rita Ribeiro / E. Sörensson & R. Sörsäter 32 p
31 BB8 Lilac Harlequin Wanna & Anette Mayer / Wanna Mayer 30 p
31 BR Paddfot Black Roan Eva Harderup 30 p
31 Flockdjurs Walter Wasabi Black Magpie Catharina Hoppe / Anette Mayer 30 p
34 Juliannas Wish for a Miracle DE Golden Roan Anna Neykova 20 p
34 Muffes Daggkåpa DE Golden Roan Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
36 Flockdjurs Noelle Black Magpie Catharina Hoppe 15 p
37 Flockdjurs Zip Code Lilac Magpie Catharina Hoppe / Gisela Jansson 10 p
37 Mascot’s Spotlight Black Dalmatiner Susan Lindgaard 10 p
37 Chokladfabrikens Kotola Black Magpie Gisela Jansson / Catharina Hoppe 10 p
37 Chokladfabrikens Port-au-Prince Black Magpie Gisela Jansson 10 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Tjusig Blue Minna Thomé 240 p
1 Arctic Rose Alpine Flower PE White Elisa Svento 240 p
3 Ofixas Chian PE White Carina Broberg / Carina Broberg / Fam Helm 188 p
4 Muffes Black Chili Black Eva Harderup 185 p
4 Arctic Rose Anne With an E PE White Elisa Svento 185 p
6 Saphira’s Feeling Frisco PE White Sofie Boyström / Ebba Jonsson 169 p
7 Muffes Black Flavour Black Eva Harderup 150 p
8 Almond’s Karkkinen Kermakinuski DE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 144 p
9 Capitex Amigo DE White Barbro Eisenschmidt / Stella Eisenschmidt 130 p
10 Saphira’s Color to Diner For Lemon Sofie Boyström 112 p
Visa alla
11 Almond’s Sinead DE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Katri Merinen 100 p
11 Ofixas Carola DE White Carina Broberg 100 p
13 Backas Vidar DE White Jenny Dahlberg / Nina Bergström 90 p
13 Saphira’s Champagne For Breakfast Lemon Sofie Boyström 90 p
13 Muffes Manger Chocolate Eva Harderup 90 p
16 Buster Cream Ebba Jonsson / Helen Berg 80 p
17 4-ever Mirage Black Anne Iversen, DK / Sofie Boyström & Marie Holmström 72 p
18 Ofixas Charanjet PE White Carina Broberg 60 p
18 Capitex Brilliant PE White Barbro eisenschmidt / Carina Broberg 60 p
20 Amiras Realistisk Blue Minna Thomé 55 p
21 Blackas Vivaldi DE White Jenny Dahlberg 50 p
21 Ofixas Charmiga Glenda Kristin DE White Carina Broberg 50 p
21 Niffer’s Kenja Red Anette Pedersen / Marie Svensson 50 p
21 SEch Almond’s Play in Tinder if you Dare PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu Korpela 50 p
21 Muffes Black Cambon Black Eva Harderup 50 p
26 Almonds Kupliva Kermakaramelli PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu Korpela 42 p
27 Felicia DE Golden Theresa Myllylä 40 p
27 Rune DE White Nina Bergström 40 p
27 Ove DE White Nina Bergström 40 p
30 Almond’s Passion Buff Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 32 p
31 Ofixas C-More Lemon Carina Broberg 20 p
31 Ofixas Charita PE White Carina Broberg 20 p
31 Ofixas Chia Cream Carina Broberg 20 p
31 Saphira’s Cookie Dough DE White Sofie Boyström 20 p
31 Saphira’s Superstar Status PE White Sofie Boyström 20 p
31 Duetten’s Easy to Love Black Anja Hamrin 20 p
31 Muffes Doux Chocolate Eva Harderup 20 p
38 4-ever Flower Black Anne Iversen / Marie Holmström & Sofie Boyström 15 p
39 Muffes Droit Chocolate Eva Harderup 10 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Ypperlig Solid Silveragouti Minna Thomé 326 p
2 Amiras Högklassig Solid Silveragouti Minna Thomé 150 p
3 Amiras Uppskatta Solid Lemonagouti Minna Thomé 145 p
4 Sockergrynets Aktuella App Black Buff Otter Marie Holmström 140 p
5 Wiiks Isabelle Solid Grey Silverargente Maria Wiik / Lottie Lundgren Bratland 130 p
6 Wiiks Kane Solid Silveragouti Maria Wiik 115 p
7 Duetten’s Zhowtime Black Fox Anja Hamrin / Jennifer Dittgen 105 p
8 Amiras Envis Solid Silveragouti Minna Thomé 95 p
9 Leo Grey Fox Maria Erlandsson 90 p
10 Aquinnahz Secret Touch Solid Silveragouti Ann-Charlotte Ling 80 p
Visa alla
11 Wiiks Ärtan Solid Lemonagouti Maria Wiik 65 p
12 Charmtrollets Fenja Buff Roan Eivor Rönnholm / Saga Lindell 55 p
12 Baun’s Used To Love Her Solid Silveragouti Marianne Baun / Lottie Lundgren Bratland 55 p
14 Amiras Charmtroll Solid Silveragouti Minna Thomé 50 p
14 Duetten’s Zargun Black Fox Anja Hamrin 50 p
16 Sockergrynets Alerta Aftonstjärna Lilac Tan Marie Holmström / Sofie Boyström 40 p
17 Mirjas Zoey Black Fox Jennifer Dittgen 30 p
18 Highlander’s Xaron Cinnamonargente Marianne Gravgaard 25 p
19 Wiiks Ina Solid Silveragouti Maria Wiik 20 p
20 Mirjas Luna Lilac Saffron Otter Jennifer Dittgen 15 p
20 Isoldes Daisy Chocolate/Cream/White Stina Thörn / Marita Venderlöf 15 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Aquinnahz Passing Time Black Ann-Charlotte Ling 170 p
2 Idefix Charles Black Ida Högberg / Sigrid Hall 134 p
3 Halbarad Cavia Bohemia Red Denisa Vítková / Ann-Charlotte Ling 132 p
4 Aquinnahz Born A Ztar PE Golden Ann-Charlotte Ling 80 p
5 Aquinnahz Amazingly Special DE Golden Ann-Charlotte Ling 50 p
5 Aquinnahz Front Runner DE Golden Ann-Charlotte Ling 50 p
5 Aquinnahz Magic in me Black Ann-Charlotte Ling 50 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Futurina Jens Lindgren 374 p
2 Malaxis Another Size Jens Lindgren 335 p
2 Lages Heliodora Fam. Johansson/Landegren 335 p
4 Tipsy Cavies Wapiti Alison Keyworth UK / Jens Lindgren 290 p
5 Amiras On My Own Minna Thomé 235 p
6 Lages Thanda Fam. Johansson/Landegren 220 p
7 Amiras Österns Röda Ros Minna Thomé 202 p
8 4-ever Careless Whisper Anne Iversen 195 p
9 4-ever Tju Bang Chokolademand Anne Iversen 184 p
10 4-ever Chokoline Anne Iversen 182 p
Visa alla
11 4-ever Little Miss Fatty Anne Iversen 167 p
12 O’Mallys Elvira Vivika Hjalmarsson 155 p
12 Juliannas Out of Control Anna Neykova 155 p
14 Malaxis Untitled Size Jens Lindgren 145 p
15 O’Mallys Rosella Vivika Hjalmarsson 130 p
15 Malaxis Zip Me Up Jens Lindgren 130 p
15 Polka Pig’s Yrrol Valentine Ewa Sonesson 130 p
18 Lages Intenzo Fam. Johansson/Landegren 120 p
19 4-ever Nightfever Anne Iversen 115 p
20 Amiras Överallt, Ingenstans Minna Thomé 110 p
20 Malaxis Pale Moon Jens Lindgren 110 p
22 Sky’s Idun Jennie Krus Johansson / Lottie Lundgren Bratland 100 p
22 Amiras Out of This Town Minna Thomé / Anna Neykova 100 p
22 Malaxis Last Chocolate Factory Jens Lindgren / Katja Orajärvi-Kotikangas 100 p
22 Amanda Maria Erlandsson 100 p
22 Lages Gunvald Fam. Johansson/Landegren 100 p
22 Polka Pig’s Secret Passion Ewa Sonesson 100 p
22 Polka Pig’s Secret Sugar Kick Ewa Sonesson 100 p
22 Bellevics Friggadelle Benedicte Botorp 100 p
22 Amiras Wintermood Minna Thomé 100 p
22 Polka Pig’s Lemony Kick Ewa Sonesson 100 p
22 Lages Queen Size Fam Johansson/Landegren / Fam. Johansson/Landegren 100 p
33 Malaxis Party Princess Jens Lindgren 95 p
33 Polka Pig’s Desert Goddess Ewa Sonesson 95 p
35 Constantin Elin Karlsson 92 p
35 Lages Rock Around The Clock Fam. Johansson/Landegren 92 p
35 Lages Dunder Fam. Johansson/Landegren 92 p
38 Skärets Marabou Choklad Anna Sabelström 90 p
38 JMVA & FI MVA HugAlan Queen AnnaCarolina Katja Orajärvi-Kotikangas 90 p
40 Malaxis D E I Jens Lindgren 85 p
41 Amiras Little Wonder Minna Thomé / Anna Neykova 80 p
41 Ronja Maria Erlandsson 80 p
43 Lages Bittersweet Shimmer Fam. Johansson/Landegren 60 p
43 Bellevics Mavis Benedicte Botorp 60 p
43 4-ever Marshmello Anne Iversen 60 p
43 Polka Pig’s Lyrro Valentine Ewa Sonesson / Maria Wigenborg 60 p
43 Tipsy Cavies Diamonique Alison Keyworth UK / Jens Lindgren 60 p
43 4-ever Mama Mia Anne Iversen 60 p
49 4-ever Elvira Madigan Anne Iversen 52 p
50 WiRas Ziva Maria Wigenborg 50 p
50 Alex Maria Erlandsson 50 p
50 Amiras Go Zombie Minna Thomé 50 p
53 Geranimo Elin Karlsson 40 p
53 Lages Tivoli Fam. Johansson/Landegren 40 p
53 4-ever Pink Rose Anne Iversen 40 p
53 Duetten’s Einar Anja Hamrin 40 p
53 Malaxis I-Dentity Jens Lindgren / Cindy Örnå 40 p
53 Hegnsholts Golden Gate Malene Ravn / Cindy Örnå 40 p
53 4-ever Fanny Anne Iversen / Benedicte Botorp 40 p
53 Malaxis Zitruz Zezt Jens Lindgren / Benedicte Botorp 40 p
53 Lages Pasodoble Fam. Johansson/Landegren 40 p
53 O’Mallys Rania Vivika Hjalmarsson 40 p
53 Amiras Gamma Goblin Minna Thomé 40 p
53 4-ever Head Bang Anne Iversen 40 p
53 4-ever Daisy Anne Iversen 40 p
66 Skärets Mulle Meck Anna Sabelström / Siri Sabelström 32 p
66 Galina Elin Karlsson 32 p
68 HugAlan Kipinä Katja Orajärvi-Kotikangas / Satu Koivisto 30 p
69 Amiras Only Life I Know Minna Thomé 20 p
69 Skärets Sockertopp Anna Sabelström 20 p
69 Malaxis Isbjörn of Sweden Jens Lindgren 20 p
69 O’Mallys Edna Vivika Hjalmarsson 20 p
69 4-ever Anne Grisen Anne Iversen / Marie Holmström 20 p
69 Lages Ossian Fam. Johansson/Landegren 20 p
69 Malaxis Extra Small Jens Lindgren 20 p
69 Crestine’s Eclipse Lottie Lundgren Bratland 20 p
69 O’Mallys Roxy Vivika Hjalmarsson / Benedicte Botorp 20 p
69 Amiras Waspy Minna Thomé 20 p
69 Hegnsholts Ege Malene Ravn / Cindy Örnå 20 p
69 Malaxis Growling at the Moon Jens Lindgren / Anna och Siri Sabelström 20 p
69 Crestine’s Florence Nightingale Lottie Lundgren Bratland 20 p
69 WiRas Bellman Maria Wigenborg 20 p
69 4-ever Amadeus Anne Iversen 20 p
69 Malaxis D du! Jens Lindgren / Ewa Sonesson 20 p
69 4-ever Plus Fine Anne Iversen 20 p
69 WiRas Bubbles Maria Wigenborg 20 p
69 Polka Pig’s Wooly Winter Kick Ewa Sonesson 20 p
69 Crestine’s Blondie Lottie Lundgren Bratland 20 p
69 O’Mallys Bayla Civila Hjalmarsson / Jenny-Lynn Ingemansson 20 p
69 Quercu’s Jessie Elin Karlsson 20 p
69 Malaxis Samoa Jens Lindgren / Elin Karlsson 20 p
69 Malaxis Living Moon Jens Lindgren / Anna Sabelström 20 p
69 4-ever Dry Tobacco Anne Iversen 20 p
69 4-ever Theodor Anne Iversen 20 p
69 Polka Pig’s Secret Limited Edition Ewa Sonesson / Vivika Hjalmarsson 20 p
69 4-ever Bongo Anne Iversen / Johanna Nordstedt 20 p
69 4-ever Theodora Anne Iversen 20 p
69 Wildfire Cindy Örnå 20 p
69 4-ever Supergirl Anne Iversen / Johanna Nordstedt 20 p
69 Starlight Cindy Örnå 20 p
69 Buffy Cindy Örnå 20 p
69 Noelle of Funny Farm Stian Graesmo / Anja Hamrin 20 p
69 Lages Allegra Fam. Johansson/Landegren 20 p
69 Lages Dark Temptation Fam. Johansson/Landegren 20 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Marwin’s Silver Prince Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 466 p
2 Wiiks Tintin Maria Wiik 370 p
3 TopNotch Grislee Johanna Kyller 317 p
4 Cavicares Austin Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 250 p
5 Ole Ina Lindblom 210 p
5 Marwin’s Sunshine Boy Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Carola Holm 210 p
7 Marwin’s Cinnamon Queen Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Tilde Griberg Gullberg 207 p
8 Marwin’s Rock’n’Roll King Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 184 p
9 Pickersleigh Harriet Rob & Linda Monk, U.K / Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 160 p
10 TopNotch In The Nick Of Time Johanna Kyller 150 p
Visa alla
11 Defines Coolie Darren Fieldhouse / Jenny-Lynn Ingemansson 140 p
12 Djurgården’s Oliver Josefine Lampinen 135 p
12 Caviecares Grant Lena siversson / Josefine Lampinen 135 p
14 TopNotch In Cap N’Gown Johanna Kyller 129 p
15 Marwin’s Rock’n’Roll Suicide Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 102 p
16 Djurgården’s Julia Josefine Lampinen 100 p
17 Cavicares Preston Lena Siversson / Josefine Lampinen 90 p
18 Caviecares Pascall Lena Siversson 85 p
19 Djurgården’s Appel Honey Josefine Lampinen 80 p
20 Marwin’s Spaceman Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 72 p
20 Marwin’s King of the Rock Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 72 p
22 Djurgården’s AppelMagic Josefine Lampinen 65 p
23 Marwin’s GP Mystery Girl Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Evelina Öhman 60 p
23 Björktassens Nobody Is Perfect Carola Holm 60 p
23 Björktassens Number One Carola Holm 60 p
23 TopNotch Carma Johanna Kyller 60 p
27 Caviecares SCh palmer Lena Siversson / Evelina Öhman 50 p
27 Caviecares Artur Lena Siversson 50 p
27 Caviecares Binky Lena Siversson / Carola Holm 50 p
27 Juliannas isabel Anna neykova / Ina Lindblom 50 p
27 Djurgårdens Pepsi Josefine Lampinen / William Invall 50 p
32 Wiiks Coffee Maria Wiik 40 p
32 Meles Guldtasse Kerstin Alftin / Sofie Strandberg 40 p
32 Marwin’s Never Let me down Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 40 p
32 Marwins China Girl Fredrik Griberg / Josefine Lampinen 40 p
36 TopNotch Junikårn Johanna Kyller 30 p
37 Babylon Sofie Strandberg 20 p
37 Caviecares Pax Lena Siversson 20 p
37 Djurgårdens’s Lova Josefine Lampinen 20 p
37 Wiiks Iza Maria Wiik / Ina Lindblom 20 p
37 Caviecares Palmer Lena Siversson / Evelina Öhman 20 p
37 Björktassens Olgas Odyssey Carola Holm / Julia Hultman 20 p
37 TopNotch Castiel Johanna Kyller 20 p
37 Nightfalls Yolo Carin Österlund 20 p
37 Marwin’s Cinnamon Cake Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 20 p
37 Top Notch in Cap N’Gown Johanna Kyller / Maria Wiik 20 p
37 TopNotch Elliot Johanna Kyller 20 p
48 Wiiks Bea Maria Wiik 15 p
48 Björktassens Right In Time Carola Holm 15 p
50 Björktassens Krazze Carola Holm 10 p
50 Heizan Johanna Kyller 10 p
50 TopNotch Jajamean Johanna Kyller 10 p
50 TopNotch Liv-Lina Johanna Kyller 10 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Katlas Legolas Maria Persson / Agneta Johansson 350 p
2 Wallhamra HE Talisman Martin Franzen 344 p
3 Tornado’s Timisoara Agneta Johansson 230 p
4 Bluebells Teddiursa Christina Rørbæk 225 p
5 Tornado’s Elma Agneta Johansson 220 p
6 Tornado’s Bricco Agneta Johansson 207 p
7 AbbyLines Electric Light Orchestra ELO Pernilla Holmberg / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 190 p
8 Bluebells Too hot to handle Christina Rørbæk 155 p
9 Bluebells Salsa Christina Rörbäck 145 p
10 Winniepig’s Cliff Catharina Johansson 134 p
Visa alla
11 Tornado’s Edinburgh Agneta Johansson 130 p
11 Paranoid Von Nitouche Jytte Kruse / Ida Wikström 130 p
11 Katlas Mymlan Maria Persson 130 p
14 Katlas Teodora Maria Persson / Johan Håkansson 125 p
15 Winniepig’s Nike Catharina Johansson 110 p
15 Katlas Lillfixa Maria Persson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 110 p
17 Tornado’s XLNT Agneta Johansson 100 p
17 Wallhamra IB Gritt Martin Franzen 100 p
17 Prometheus Andrew Sparks / Maria Persson 100 p
20 Wallhamra HF Doll Martin Franzen / Ida Wikström 95 p
21 Tornados Yamasee Agneta Johansson / Helena Gustavsson 90 p
21 Wallhamra HD Gissa Martin Franzen / Ida Wikström 90 p
23 Winniepig’s Cleo Catharina Johansson 85 p
24 Tornado’s Taralie Agneta Johansson 80 p
25 Wallhamra HD Gilda Martin Franzen 72 p
25 Wallhamra HF Debbie Martin Franzen 72 p
27 Abbylines Gary Moore Pernilla Holmberg / Catharina Johansson 60 p
27 Björktassens Make A Wish Carola Holm 60 p
27 Björktassens Money Maker Carola Holm 60 p
30 Charlies Anna-Nas Nanna Hegelund 50 p
30 Tornado’s Femkrona Agneta Johansson / Carola Holm 50 p
30 Tornado’s Georgina Agneta Johansson 50 p
30 Lycknios C Downtown Abbey Marita Lycknio / Johan Håkansson 50 p
30 El Niños Phoenix Bertus van Dijk / Christina Rørbæk 50 p
35 Winniepig’s Goldie Hawn Catharina Johansson 40 p
35 Tornado’s Pimm’s Agneta Johansson 40 p
35 Björktassens Most Wanted Carola Holm 40 p
35 Wallhamra HE Tabita Martin Franzen 40 p
35 Bluebells Zigzag Christina Rörbäck 40 p
35 Bluebells Manifique Christina Rörbäck 40 p
35 Winniepigs Samira Catharina Johansson / Marita Lycknio 40 p
35 Wallhamra IB Guld Martin Franzén / Ann-Charlotte Ling 40 p
35 Little Rockstar’s No One is Perfect Ida Wikström 40 p
35 Katlas Pippilotta Maria Persson / Ida Wikström 40 p
35 Winniepig’s Zassa Catharina Johansson 40 p
35 Tornado’s Ferrari Agneta Johansson 40 p
35 Tornado’s Harlekin Agneta Johansson 40 p
48 Winniepig’s Minoue Catharina Johansson 20 p
48 Tornado’s Velvet Agneta Johansson 20 p
48 Katlas Nettla Maria Persson 20 p
48 Katlas Snusmumriken Maria Persson 20 p
48 Tornados Espasito Agneta Johansson / Marita Lycknio 20 p
48 Lages Azalea Ann-Charlotte Johansson & Emma Landegren / Ina Barkskog 20 p
54 Mini Ina Barkskog 10 p
55 Katlas Klarabella Maria Persson 0 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Wilma Lena Tysk 460 p
2 Vibys Lilla Q Lena Tysk 395 p
3 Groth’s Princess Leonore Johanna Groth 340 p
4 Groth’s Prince Archie Johanna Groth 225 p
5 Vibys Qajsa Lena Tysk 195 p
6 Isobell Franz Dana Danhova, CZ / Lena Tysk 154 p
7 Vibys Qlara Lena Tysk 130 p
8 Groth’s Original Highness Johanna Groth / Johanna Groth & Oliver Groth 120 p
9 Hig Hat’s Zapalo Bettan Gileborn-Sundberg / Cecilia Gullberg 100 p
10 Piggy Diamonds Cassiopeja Gabriella Palmberg Jarerot 85 p
Visa alla
11 Isobell Kenzo Dana Danhova / Stina Burman 80 p
11 Groth’s Original Real Siri Johanna Groth 80 p
13 High Hat’s Hero Bettan Gileborn-Sundberg / Cecilia Gullberg 60 p
14 Blackas Freya Jenny Dahlberg 50 p
14 Blackas Lovisa Jenny Dahlberg / Jenny & Julia Dahlberg 50 p
14 Jorden Camilla Hansen 50 p
14 Hades Nikita Frisk 50 p
18 Blackas Hercules Jenny Dahlberg 40 p
18 Kjærs Poul Camilla Hansen 40 p
18 Blackas Emerson Drive Jenny Dahlberg / Nikita Frisk 40 p
18 Piggy Diamonds Star Gabriella Palmberg Jarerot / Olivia Maria Jobs 40 p
22 Piggy Diamonds Chandler Gabriella Palmberg Jarerot / Jenny Dahlberg 20 p
22 Josefine Per Lundin 20 p
22 Trollvinges Disalv Ulrika Trollvinge / Helen Berg 20 p
22 Blackas Fridolf Jenny Dahlberg / Nikita Frisk 20 p
26 Vibys Broadway Lena Tysk 16 p
27 Arvid Helen Berg 15 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lages Aberdeen Fam. Johansson/Landegren 385 p
2 Lages Lord of the Rings Fam. Johansson/Landegren 200 p
3 Polka Pig’s Sweet Dressdoll Ewa Sonesson 190 p
4 Caviecares Brendan Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 174 p
5 Polka Pig’s Mariposa Ewa Sonesson 100 p
5 Caviecares Brooklyn Lena Siversson / Maria Wigenborg 100 p
5 Caviecares Brooke Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 100 p
8 WiRas Artemis Maria Wigenborg 70 p
9 Freja Cecilia Mård / Anette Mayer 65 p
10 Lages Katla Ann-charlotte Johansson / Alexandra Persson 60 p
Visa alla
11 Bombus Sveaborg Elionor Jåssis 50 p
11 Lages Lady Macbeth Fam. Johansson/Landegren 50 p
11 Heidi Cecilia Mård / Maria Wigenborg 50 p
14 Drömboets Ymer Susanna Åkesson / Elionor Jåssis 40 p
14 Lages Lhotse Fam. Johansson/Landegren 40 p
16 Mirakel Wanna & Anette Mayer / Wanna Mayer 25 p
17 Polka Pig’s Triton Ewa Sonesson 20 p
18 WiRas Amiral Maria Wigenborg 16 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Orizuru Jens Lindgren 694 p
2 Lillhagas Puzzla Liza Björk 240 p
3 Lillhagas Pivo Liza Björk 200 p
4 Ixias Guitar Hero Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 180 p
4 Lillhagas Pontiac Liza Björk 180 p
6 Ixias Lost in Space Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 140 p
7 Djurgården’s Hero Josefine Lampinen 130 p
7 Ixias Hashtag E. Sörensson & R. Sörsäter / Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 130 p
9 Djurgården’s Jamie Josefine Lampinen / Stina Burman 120 p
10 Lillhagas Ponia Liza Björk 116 p
Visa alla
11 Änglagårdens Elton Marianne Johansson 115 p
12 Djurgården’s SnowSpirit Josefine Lampinen 90 p
12 Djurgården’s snow shine Josefine Lampinen 90 p
14 Djurgården’s Snow King Josefine Lampinen 60 p
15 Malaxis Holly Jens Lindgren 50 p
15 Änglagårdens Delores Marianne Johansson 50 p
15 Malaxis Carter Jens Lindgren / Marianne Johansson 50 p
15 Lillhagas Puma Liza Björk 50 p
15 Änglagårdens Vienna Marianne Johansson 50 p
15 Lillhagas Prisma Liza Björk 50 p
21 Lillhagas Pelando BC Liza Björk 40 p
22 Djurgården’s Gaby Josefine Lampinen 20 p
22 Djurgården’s Snowking Josefine Lampinen 20 p
24 Gatwick Benny Svensson / Helen Thors 10 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Callandra Lena Tysk 435 p
1 Vibys Callemero Lena Tysk 435 p
3 Vibys Alissa Lena Tysk 430 p
4 Vibys Calleja Lena Tysk 315 p
5 Änglagårdens Venice Marianne Johansson 290 p
6 Vibys Bianca Lena Tysk 250 p
7 Vibys Rossi Lena Tysk 190 p
8 Vibys Mazarin Lena Tysk 145 p
9 Lillhagas Blue Dream Liza Björk 130 p
10 Vibys Aston Lena Tysk 110 p
10 Ixias Keep the Faith Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 110 p
Visa alla
12 Vibys Callwin Lena Tysk 100 p
13 Smörblomman’s Princess Leia Veronika Nilsson 90 p
13 Vibys Aslan Lena Tysk / Josefine Lampinen 90 p
15 Vibys Callgirl Lena Tysk 80 p
15 Vibys Calypso Lena Tysk 80 p
17 Vibys Abigal Lena Tysk 64 p
18 Define Norah Darren Fieldhouse 50 p
19 Vibys Calla Lena Tysk 40 p
19 Lillhagas Blue Shinju Liza Björk 40 p
19 Glimma Cindy Örnå 40 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Tilda Lena Tysk 349 p
2 Lillhagas Corona Liza Björk 240 p
3 Nightmare’s Salyut Susanne Bornelöv 136 p
4 Vibys Toffee Lena Tysk / Josefine Lampinen 135 p
5 Vibys Riley Lena Tysk 122 p
6 Vibys Calluha III Lena Tysk 110 p
7 Smörblomman’s Serafina Veronika Nilsson 100 p
7 Djurgården’s Onyx Josefine Lampinen 100 p
9 Vibys Callanta Lena Tysk 50 p
10 Nightmare’s Soyuz Susanne Bornelöv 32 p
Visa alla
11 Smörblomman’s Marsipan Veronika Nilsson 15 p
11 Smörblomman’s Samba Veronika Nilsson 15 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Clarabella Jens Lindgren / Carola Nilsson 643 p
2 Malaxis Fly Me to the Moon Jens Lindgren 505 p
3 Emras Harry Carola Nilsson 442 p
4 Malaxis Fahrenheit Jens Lindgren 220 p
5 Malaxis Edwina Jens Lindgren 192 p
6 O’Mallys Novan Vivika Hjalmarsson 180 p
6 Änglagårdens Vegas Marianne Johansson 180 p
8 Malaxis Esmeralda Jens Lindgren 145 p
9 Appelsinkage von Nitouche Jytte Kruse / Christina Vildershøj 130 p
10 Malaxis Jamaica Jens Lindgren 128 p
Visa alla
11 Malaxis Celebrity Gossip Jens Lindgren 100 p
12 Avalons Quattro Carina Siverstedt 90 p
13 O’Mallys Nellie Vivika Hjalmarsson 85 p
14 Malaxis Octavia Jens Lindgren 60 p
15 Carnival Ponderosa Jayne Matthews / Carina Siverstedt 50 p
16 Malaxis Cracker Jens Lindgren 40 p
16 Malaxis Bernhardina Jens Lindgren 40 p
16 Änglagårdens Daria Marianne Johanson / Marianne Johansson 40 p
19 Malaxis Hafsa Jens Lindgren 32 p
20 Avalons Cancan Carina Siverstedt 20 p
20 O’Mallys Ivo Vivika Hjalmarsson 20 p
22 Avalons Tallulah Carina Siverstedt 10 p

TEXEL

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Define Elite Darren Fieldhouse 690 p
2 Define Untitled Bronze Darren Fieldhouse 586 p
3 Define Ink print Darren Fieldhouse 339 p
4 Define Lonley Love Darren Fieldhouse 310 p
5 Define Oxblood Darren Fieldhouse 225 p
6 Define Call Me Baby Darren Fieldhouse 215 p
7 Elf ’n’ Half Darren Fieldhouse / Anna Neykova 180 p
8 Define Offbeat Darren Fieldhouse 165 p
9 Wiiks Luis Maria Wiik 150 p
10 Define Red Baroness Darren Fieldhouse 100 p
10 Texel Cindy Örnå 100 p
Visa alla
12 Define Ink Smudge Darren Fieldhouse 85 p
13 Wiiks UV Maria Wiik 60 p
14 Wiiks Janice Jump Maria Wiik 50 p
15 Nightmare’s Uhuru Susanne Bornelöv 32 p
15 Nightmare’s Vostok Susanne Bornelöv 32 p
17 Wiiks Ubbe Maria Wiik 25 p
18 Define Tinted Love Darren Fieldhouse 20 p

MERINO

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Daredevil E. Sörensson & R. Sörsäter 392 p
2 Viby’s Callinka Lena Tysk / Anja Hamrin 190 p
3 Nightmare’s Universe Susanne Bornelöv 64 p
4 Nightmare’s Wavelength Susanne Bornelöv 32 p

LUNKARYA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Confettis Thunder Maria Bring 460 p
2 Lillhagas Zahrina Liza Björk 270 p
3 Lillhagas Zamarizza Liza Björk 240 p
4 Lillhagas Zelia Liza Björk 225 p
5 Confettis Havana Maria Bring 220 p
5 Lillhagas Zerinazon Liza Björk 220 p
7 Lillhagas Zarocka Liza Björk 211 p
8 Confettis Jackson Maria Bring 200 p
9 Confettis Totoro Maria Bring 140 p
10 Smörblomman’s Milton Veronika Nilsson 135 p
Visa alla
11 Lillhagas Zorro Liza Björk 130 p
12 Confettis Sabina Maria Bring 124 p
13 Confettis Jenny Humphrey Maria Bring 120 p
14 Lillhagas Zaarina Liza Björk 100 p
15 Confettis Black Molly Maria Bring 90 p
16 Lillhagas Zaarak Liza Björk 50 p
16 Avalons Leeloo Carina Siverstedt 50 p
16 Smörblomman’s Zittra Veronika Nilsson 50 p
16 Smörblomman’s Gullviva Veronika Nilsson 50 p
20 Smörblomman’s Mocha Veronika Nilsson 20 p
21 Smörblomman’s Fajita Veronika Nilsson 15 p
22 Confettis Stargazing Maria Bring 10 p


Guidestandard

GUIDESTANDARD

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Triforce Gerudo Zuko Cuy Lisa Matsson 175 p
2 Lilja Ridgeback Sara Noomi och Marita Venderlöf 141 p
3 Corona Blanca Gaston Cuy Holger Rother & Saskia Köhler, DE / Lisa Matsson 140 p
4 Emla Nonself Red California Black Marie Svensson 70 p
5 Triforce Pretty Penny Cuy Lisa Matsson 50 p
6 Almonds Garfield Nonself Buff California Black Lea Rahtu-Korpela / Annukka Juntunen 40 p
7 Saphira’s Hibiskus Nonself Cream California Chocolate Sofie Boyström / Felicia Alarcon & Maria A Hagnestedt 35 p
7 Jacob Nonself Cream California Chocolate Ebba Jonsson / Jennifer Dittgen 35 p
7 Highlander’s Jondalar Nonself Golden California Chocolate Marianne Gravgaard / Christina Rørbæk 35 p
10 Isolde’s Lazio Ridgeback Stina Thörn 32 p
Visa alla
11 Isolde’s Xilia Ridgeback Stina Thörn 25 p
12 Isolde’s Xandra Ridgeback Stina Thörn 20 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Rowellas Pollyanna Lakeland Anna Österlund 165 p
2 Creutzbetgs Tipo BA Nonself Blue Amber Agouti Annette Creutzberg / Susanne Frick 140 p
3 Amiras Raffig Nonself Solid blue/amber agouti Minna Thomé 91 p
4 Baun’s Blue Heart & Soul Crested Blue lemon agouti Marianne Baun / Susanne Frick 70 p
4 Amiras Ängsö ”Tempest” Nonself Solid Blue Amber Agouti Minna Thome’ / Smilla Jansson 70 p
6 Legolas Lakeland Nikita Frisk 35 p
6 Piggy Diamonds Tulipan Lakeland Gabriella Palmberg Jarerot 35 p
6 Polyaneus Lakeland Anna Prave / Anna Österlund 35 p
6 Piggy Diamonds Olof Lakeland Gabriella Palmberg Jarerot / Liam Frisk 35 p
10 Matadorens Granny Smith Crested Rex Eva Nilsson / Erik Nilsson 25 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Djurgården’s Tuffer Peruan Josefine Lampinen 140 p
2 O’Mallys Indus Alpaca Vivika Hjalmarsson 135 p
3 O’Mallys Novan Alpaca Vivika Hjalmarsson 116 p
4 Viby’s Sandshrew Sheltie Lena Tysk / Gunilla Frisk 70 p
4 Emras Shenzie Texel Carola Gustafsson / Malin Andersson 70 p
4 Smörblomman’s Mocha Lunkarya Veronika Nilsson 70 p
4 Ixias Faraway Fire ”Warga” Texel Emma Sörensson/Rose-Marie Sörsäter / Smilla Jansson 70 p
4 Djurgården’s Hero Peruan Josefine Lampinen 70 p
9 Vibys Alfredo Sheltie Lena Tysk / E. Sörensson & R. Sörsäter 60 p
10 Smörblomman’s Farinsocker Coronet Veronika Nilsson 35 p
10 Malaxis Di primo piano Alpaca Jens Lindgren / Ella Griberg Gullberg 35 p
10 Guldklipt Little Mysteries’ Bjørn Alpaca Christina Vildershøj 35 p
10 Little Mysteries’ Bjørn Alpaca Christina Vildershøj 35 p
Visa alla
14 Vibys Callinka Merino Lena Tysk 32 p
15 Bambi Sheltie Emma Johansson Wiberg 25 p
15 Little Mysteries’ Pixie Baby Peruan Christina Vildershøj 25 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Vibys Lena Tysk 345 p
2 Define Darren Fieldhouse 222 p
3 Amiras Minna Thomé 170 p
4 Wiiks Maria Wiik 140 p
5 Dell’Orto Nete Dietrich 126 p
6 O’Mallys Vivika Hjalmarsson 120 p
7 Tornado’s Agneta Johansson 85 p
8 Malaxis Jens Lindgren 56 p
9 Arctic Rose Avalanche Elisa Svento 50 p
10 Muffes Eva Harderup 44 p
Visa alla
11 Polka Pig’s Ewa Sonesson 40 p
11 Creutzbergs Annette Creutzberg 40 p
13 Skärets Anna Sabelström 35 p
13 Duetten’s Anja Hamrin 35 p
13 Maria Erlandsson 35 p
16 Matadorens Eva Nilsson 25 p
16 Avalons Carina Siverstedt 25 p
16 El Locos Lacasia Steffen Skovbo 25 p
19 Confettis Maria Bring 20 p
20 Björktassens Carola Holm 16 p
21 Nightmare’s Susanne Bornelöv 8 p
22 Winniepig’s Catharina Johansson 0 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Duettens Kaffe Karlsson Marita Lycknio 533 p
2 Corona Blanca Gaston Lisa Matsson 485 p
3 Caviecares Tamsin Maria Persson 415 p
4 Idefix Kit Kat Erik Nilsson 376 p
5 Vibys Ballerina Emmy Stenvall 352 p
6 Charmtrollet’s Hjärtegull Eivor Rönnholm 335 p
7 Charmtrollet’s Dhumbledore Elisabeth A Holmqvist 325 p
7 Drömboets Viktor Ann-Marie Aspenstrand-Nilsson 325 p
7 Triforce Gerudo Zuko Lisa Matsson 325 p
10 Castor Eva Nilsson 320 p
Visa alla
11 Bellevics Hovsa Anne Iversen 300 p
12 Freja Marie Svensson 285 p
13 Chokladfabrikens Kolding Gisela Jansson 280 p
14 Four Anette Mayer 274 p
15 Flockdjurs Bima Emma Johansson Wiberg 265 p
16 Isoldes Doughnut Anette Mayer 250 p
16 Isoldes Gioura Sara Noomi och Marita Venderlöf 250 p
18 Muffes ChocoMousse Eva Harderup 245 p
19 Matadorens Octavia Melody Eva Nilsson 235 p
19 Juliannas Out of Control Anna Neykova 235 p
21 Isolde’s Nalle Puh Fam Holmqvist 230 p
22 Amiras Out of This Town Anna Neykova 215 p
23 Trassel Emmy Stenvall 210 p
24 Chokladfabrikens Jules Winnfield Gisela Jansson 206 p
25 Fudge Evelina Öhman 190 p
25 Tangle Emmy Stenvall 190 p
27 Shoreline?s Keep Going Fancy Felicia Andersson 185 p
28 Severins Oreo Camilla Lindqvist 180 p
29 MEPET VVPET2-17 Babiana Sanni Taimioja 175 p
30 Duetten’s Blueberry Cinnamonbun Cissi Löfkvist 165 p
30 Matadorens Otheo da Capo Eva Nilsson 165 p
32 Cookie Evelina Öhman 160 p
33 7of9 ?Seven? Anette Mayer 150 p
33 Bluebells Hindbær Christina Rørbæk 150 p
35 Chokladfabrikens Prinsessan Tuvstarr Gisela Jansson 145 p
35 Baun’s Spagetti Incident Susanne Frick 145 p
35 Shoreline’s Flight Of Fancy Felicia Andersson 145 p
38 Lilja Sara Noomi och Marita Venderlöf 144 p
39 Djurgården’s Salomon Stina Burman 140 p
39 Triforce Pretty Penny Lisa Matsson 140 p
39 Matadorens Applejack Erik Nilsson 140 p
42 Lykke Torunn Mjelde 136 p
43 Malaxis Last Chocolate Factory Katja Orajärvi-Kotikangas 135 p
43 Pixel Cindy Örnå 135 p
43 Doodia Sanni Taimioja 135 p
43 Isoldes Daisy Marita Venderlöf 135 p
47 Charmtrollet’s Moon Shine in Halloween Eivor Rönnholm 130 p
47 Eeviee Marie Svensson 130 p
49 Isolde’s Gretchen Elisabeth A Holmqvist 114 p
50 Muffin Evelina Öhman 110 p
50 Bubbletrouble *Trubbel* Emmy Stenvall 110 p
50 Matadorens Party Favor Eva Nilsson 110 p
53 Severins Lotus Cali Camilla Lindqvist 105 p
54 Almond’s Sinead Katri Merinen 100 p
54 Marwin’s Mystery Girl Evelina Öhman 100 p
54 Charmtrollet’s Lemon Drop Eivor Rönnholm 100 p
54 Win18pjr DKCHjrp DKkdCH Bauns Krusty Benedicte Botorp 100 p
54 Abbylines Dominik Emmy Stenvall 100 p
54 Severins Erna Camilla Lindqvist 100 p
54 Bellevics Asta Basta Bum Benedicte Botorp 100 p
54 Lycknios Bedårande Blomma Marita Lycknio 100 p
54 Djurgårdens Snow Gytte Elin Johansson 100 p
54 MEPET Almond’s Hug’Alan the first Ninni-Maria Rantala 100 p
64 Felicia Cindy Örnå 95 p
64 Confettis Moster Lottie Marita Venderlöf 95 p
64 Lycknios C Downtown Abbey Johan Håkansson 95 p
67 Vibys Robin Emma Johansson Wiberg 94 p
68 Ixias Zero is too Much Ebba Jonsson 90 p
68 Caviecares Palmer Lise-lott söderholm 90 p
68 Win17jp Baun’s Hilde Hermelin Benedicte Botorp 90 p
68 Arctic Rose Alpine Flower Elisa Svento 90 p
68 Bluebells Rainbow Christina Rørbæk 90 p
68 Arctic Rose Blossom Emilia Aikio 90 p
68 Bluebells Paris Christina Rørbæk 90 p
75 August Elisa Svento 85 p
75 Yvette Olivia Maria Jobs 85 p
75 HugAlan Kipinä Satu Koivisto 85 p
75 Abbylines Lucy Glenn Åkesson 85 p
79 abbylines freddie M Carin Österlund 80 p
79 Tuva Stina Thörn 80 p
81 Bambi Emma Johansson Wiberg 76 p
82 Creutzbetgs Tipo BA Susanne Frick 75 p
82 Emras Shenzie Malin Andersson 75 p
84 Isolde’s Latina Elisabeth A Holmqvist 74 p
85 Polka Pigs Nattmara *Nathalie* Emmy Stenvall 70 p
86 Matadorens Apple Bloom Eva Nilsson 66 p
86 Matadorens Quest for Quality Eva Nilsson 66 p
88 Djurgården’s Cecilia Stina Burman 65 p
89 WiRas Singoalla Maria Wigenborg 64 p
89 Chokladfabrikens Cezanne Emma Johansson Wiberg 64 p
91 Charmtrollet’s Giant Grizzly Bear Eivor Rönnholm 60 p
91 Ixias Black Vortex E. Sörensson & R. Sörsäter 60 p
91 Willow Jenny-Lynn Ingemansson 60 p
91 Shoreline?s Sidney Felicia Andersson 60 p
91 Katlas Amaretto Maria Persson 60 p
91 Shoreline’s Rebella Felicia Andersson 60 p
91 Chokladfabrikens Ottawa Eivor Rönnholm 60 p
98 Charmtrollets Jhondalar Emma Gullberger 50 p
98 Isolde’s Monz Stina Thörn 50 p
98 Fauna Anna Jansson 50 p
98 Charmtrollet’s Akvileja Eivor Rönnholm 50 p
98 Pilgrim Olivia Maria Jobs 50 p
98 Freja Anette Mayer 50 p
98 Isolde’s Diva Stina Thörn 50 p
98 Sockergrynets Alerta Aftonstjärna Sofie Boyström 50 p
98 Shorelines Jannis Joplin Cissi Löfkvist 50 p
98 Saphira’s Champagne For Breakfast Sofie Boyström 50 p
98 Bellevics Maybe Baby Benedicte Botorp 50 p
98 Epica Emmy Stenvall 50 p
98 Sonja Anne Iversen 50 p
98 Severins Wonder Benedicte Botorp 50 p
98 Charmtrollet’s Dhaidalos Eivor Rönnholm 50 p
98 Pepsi Nikita Frisk 50 p
98 Isoldes Latina Elisabeth A Holmqvist 50 p
98 Matadorens Braeburn Eva Nilsson 50 p
98 Chokladfabrikens Regina Gisela Jansson 50 p
98 Khitai Cindy Örnå 50 p
98 Define Coolie Jenny-Lynn Bonnor 50 p
98 Nightfalls Harriet *Dot* Emmy Stenvall 50 p
98 Viby?s Calledon Emma Johansson Wiberg 50 p
98 Muffes Cole ”Jack Harness” Emma Bring 50 p
98 Charmtrollet’s Plingeling Eivor Rönnholm 50 p
98 Flockdjurs Walter Wasabi Anette Mayer 50 p
98 CERDO VESUVIO ROBIN HOOD Ida Wikström 50 p
98 Smörblommman’s Pepita Veronika Nilsson 50 p
126 Triforce Dodongo Trolla Lisa Matsson 40 p
126 Matadorens Pinkie Pie Eva Nilsson 40 p
126 Sockergrynets Blyga Blomma Jennie Elfving 40 p
126 Confettis Tero Emma Bring 40 p
130 Shoreline?s Vilhelmina Felicia Andersson 35 p
131 Marwin’s Tant Grön Evelina Öhman 30 p
131 Emras Embla Elsa & Ann-Marie Norsdtröm 30 p
131 Muffin Elin Johansson 30 p
134 Birk Olivia Maria Jobs 20 p
134 Eluveitie *Elli* Emmy Stenvall 20 p
134 Spira Evelina Öhman 20 p
134 Win18pjr DKCHjrp Bauns Krusty Benedicte Botorp 20 p
134 Severins Rosita Camilla Lindqvist 20 p
134 Muffes Goofy of Örnie Håkan Nilsson 20 p
134 Bellevics Solvdut Benedicte Botorp 20 p
134 Your Little Secret Anja Haaraniemi 20 p
134 Camellia Sanni Taimioja 20 p
143 Charmtrollet’s Outstanding Tim the Tiger Eivor Rönnholm 16 p
143 Millie Torunn Mjelde 16 p
145 Gabriel von Nahmensen Marie Svensson 15 p
145 Muffes Jonny Cash Sofie Strandberg 15 p
145 Albérs Goldie Evelina Öhman 15 p
145 Polka Pig’s Sweet Delicato Marie Svensson 15 p
145 Elrond Nikita Frisk 15 p
145 Gullhälls Gulliver Nikita Frisk 15 p
145 Sågstugans Ulva Marie Svensson 15 p
152 Ixias gP black Vortex Emma Sörensson 10 p
152 Theo Elisabeth A Holmqvist 10 p
152 Bombus Sveaborg Elionor Jåssis 10 p
152 Tingeling Emma Johansson Wiberg 10 p
152 Nightfall’s Black Eternity Marie Svensson 10 p
152 Evie Marie Svensson 10 p
152 Linda Jennifer Dittgen 10 p
152 Dright Jenny Hyll 10 p
152 Corona Blanca Yago Lisa Matsson 10 p
152 Maplewoods Thimble Eva Nilsson 10 p
152 Lillhagas Bluetooth Veronika Nilsson 10 p
152 Eclipse Marie Svensson 10 p
152 Malaxis Fatima Vivika Hjalmarsson 10 p
152 Ove Lise-Lott Söderholm 10 p
152 Legolas Gunilla Frisk 10 p
152 Tina Elisabeth A Holmqvist 10 p
152 Chokladfarikens Minago Gisela Jansson 10 p
152 Lillhagas Ciron Veronika Nilsson 10 p
152 Narnias Brisbane Felicia Andersson 10 p
152 Lavendel Cindy Örnå 10 p
152 Blackas Fridolf Nikita Frisk 10 p
152 Dracula Gunilla Frisk 10 p
152 Hades Nikita Frisk 10 p
152 Viby’s Chansey Gunilla Frisk 10 p
152 Juliannas Wish for gold Elisabeth A Holmqvist 10 p
152 Isoldes Dahlia Erik Nilsson 10 p
152 Asta Cindy Örnå 10 p
152 Sadira Malin Andersson 10 p
152 Sågstugans Listeria Marie Svensson 10 p
152 Freja Glenn Åkesson 10 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Abby Julia Hultman 440 p
2 Juliannas Tsunami Julia Neykova 435 p
3 Junior Wanna Mayer 427 p
4 Wiiks Tintin Sandra Wiik 424 p
5 Sivan Lowa Waernborg 395 p
5 BB8 Wanna Mayer 395 p
7 Pärlan Smilla Jansson 315 p
8 2PUOY16 MGPU Muffes Lilly Lucas Melchert 295 p
9 Sören Leon Waernborg 290 p
10 Leia Lova Holmqvist 280 p
Visa alla
11 Narnias Tornesch Theodor Strandberg 240 p
12 UMMCH Bis2UMM NV18BIS3UMM NV17 BISJR UMM-NV16Gabbana Alexandra Andersson 230 p
13 Efrosyne ”Frozzan” Smilla Jansson 226 p
14 Björktassens Greta Julia Hultman 209 p
15 Charmtrollet’s Dhaidalos Pontus Rönnholm 201 p
16 Wiiks York Julia Wiik 200 p
17 NPUCH Saphiras Jupiter Jasper Stella Eisenschmidt Larsson 190 p
18 Wiiks Wira Alexander Klofelt 164 p
19 Sockergrynets ZooFin Meja Sääw 155 p
20 Theo Lova Holmqvist 154 p
21 UMMCH UMM BIS4NV18 UMM BISJR NM17Ofixas Cajsa Alexandra Andersson 150 p
21 Flaire Måns Harderup 150 p
23 Charmtrollet’s Giant Grizzly Bear Pontus Rönnholm 145 p
24 Almond’s Hug’Alan the First Ninni Maria Rantala 140 p
24 Rune Nina Bergström 140 p
24 Vibys Caysa Sandra Wiik 140 p
27 Flockdjurs Tundra Emily Chambers 135 p
27 Charmtrollet’s Outstanding Tim the Tiger Pontus Rönnholm 135 p
29 Alasco Noah Strandberg 130 p
30 UMMCH Hocus Pocus Daffy Alexandra Andersson 115 p
31 Severins Tinka Tobias Lindqvist 110 p
31 Sky’s Olympia Meja Sääw 110 p
33 Felicia Theresa Myllylä 105 p
33 Spock Wanna Mayer 105 p
33 Bellevics Trick or treat Leonora Sørensen 105 p
36 Björktassens Grace Julia Hultman 100 p
36 DKsbdCH Severins Charmander Tobias Lindqvist 100 p
36 Severins Mikas Leonora Sørensen 100 p
36 Arctic rose Bonnie Noora Sarenius 100 p
36 Almond’s Galway girl Noora Sarenius 100 p
36 Define Isatis Nina Bergström 100 p
36 9to5 ?Nine? Wanna Mayer 100 p
43 Ginny Ina Barkskog 95 p
44 Ofixas Chosley Stella Eisenschmidt Larsson 89 p
44 Amiras Ängsö ”Tempest” Smilla Jansson 89 p
46 Eddie Vedder Smilla Jansson 85 p
46 Matadorens Nejlika Thea Samuelsson 85 p
46 DKsbdCH Severins Julie Tobias Lindqvist 85 p
46 Ofixas Ching Stella Eisenschmidt 85 p
50 Herr Albert Jake Malva Möller 80 p
50 Ixias Zonkey Leon Waernborg 80 p
52 Muffes Jonny Cash Sofie Strandberg 75 p
53 DKbkdCH DKCHjp GP Bellevics Alvilda Leonora Sørensen 65 p
54 Skärets Molly Mus Siri Sabelström 64 p
55 Isolde’s Rakel Spektakel Lova Holmqvist 60 p
55 Sixten Lowa Waernborg 60 p
55 Blackas Selfie Star Smilla Jansson 60 p
58 Bombus Hummelkläpp Wanna Mayer 50 p
58 Juliannas Wish for gold ”Fiona” Fam Holmqvist 50 p
58 Valentine Rebecka Löfkvist 50 p
58 Wiiks Äss Maria Wiik 50 p
58 Sötis Smilla Jansson 50 p
58 Lages Supernova Alexander Klofelt 50 p
58 Ixias Faraway Fire ”Warga” Smilla Jansson 50 p
58 Flipp Lucas Melchert 50 p
66 Linda Lucas Melchert 35 p
67 Drömboets Chip Lucas Melchert 30 p
67 Mayas Therese Johaug Theodor Strandberg 30 p
67 Wiiks Olivia Julia Wiik 30 p
70 Piggy Diamonds Olof Liam Frisk 25 p
70 Mini Ina Barkskog 25 p
72 Duetten’s Lilla My Rebecka Löfkvist 24 p
73 Blackas Sefie Star Smilla Jansson 20 p
73 Warga Smilla Jansson 20 p
73 Ålliver Ellen Chitsaz Lyon 20 p
73 Amiras Wintermood ”Stjärna” Smilla Jansson 20 p
73 Panda Ida Porankiewicz Asplund 20 p
78 William Ella Hoffman Fischier 15 p
78 Kiwi Ella Hoffman Fischier 15 p
78 Isolde’s Nalle Puh Fam Holmqvist 15 p
78 O’Mallys Betty Rebecka Löfkvist 15 p
78 Wiiks Coffee Maria Wiik 15 p
78 Curry Vilma Ekstedt 15 p
78 Loka Marie Svensson 15 p
78 Gullhälls Gulliver Liam Frisk 15 p
86 Larsa Frida Wilmo Johansson 10 p
86 Isoldes Hot Troll ”Fluffis” Ebba Chambers 10 p
86 Almonds Jackfruit Saga Lindell 10 p
86 Fluffis Ebba Chambers 10 p
86 Lyckebodas Rupert Theodor Strandberg 10 p
86 Duettens Lilla My Rebecka Löfkvist 10 p
86 Duettens Snömodd ”Snöflinga” Rebecka Löfkvist 10 p
86 Wiiks Denzel Maria Wiik 10 p
86 Ofixas Carro Alexandra Andersson 10 p
86 Amigo Stella Eisenschmidt Larsson 10 p
86 Nanna Ellen Nestenborg 10 p
86 Bumfuzzle Matilda Klofelt 10 p
86 Mandel Vilma Ekstedt 10 p
86 Luke Lova Holmqvist 10 p
86 Tigra Albin Holmqvist 10 p
86 Lages Azalea Ina Barkskog 10 p
86 Penny Stina Samuelsson 10 p
86 Pip Nikki Jensen 10 p
UtställningÅrets-poäng