Årets marsvin 2022

ÅRETS MARSVIN

Årets marsvin uppdaterat t o m 220604 Landskrona (utom 220402 Vilsta). Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till webmaster@svenskamarsvinsforeningen.se.
Tryck på poängen för att se mer detaljer


ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Dora Yaki Sheltie Lena Tysk 530 p
2 Duetten’s Dorotea Texel Anja Hamrin 445 p
3 Malaxis Carletto Alpaca Jens Lindgren / Marianne Johansson 395 p
4 Bothilda Self Johan Lenkel 370 p
5 Duetten’s Flisa Nonself Anja Hamrin 340 p
5 Duetten’s Ove Texel Anja Hamrin 340 p
7 Duetten’s Hoka Self Anja Hamrin 320 p
8 Vibys Katie Sheltie Lena Tysk 305 p
9 Rainbow Dreams Disco Pop Nonself Johanna Nordstedt 285 p
10 Blenda Self Johan Lenkel 280 p
11 Torpstigens Patchouli Rex Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 275 p
12 Clarabella Nonself Johan Lenkel 270 p
12 Torpstigens Lucia CH-Teddy Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 270 p
14 Duetten’s Adele Eng Crested Anja Hamrin 260 p
15 Duetten’s Chambrey Eng Crested Anja Hamrin / Marie Rosengren 245 p
15 Ambra Rex Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 245 p
17 Polka Pig’s Sugar Sweet Honey Bean Teddy Ewa Sonesson 240 p
17 Smörblomman’s Princess Lovely Sheltie Veronika Nilsson 240 p
19 Muffes Fayaka Alpaca Eva Harderup 235 p
20 Rainbow Dreams Karamell Teddy Johanna Nordstedt 225 p
Visa alla
21 Ixias Herqlix Nonself Emma & Rosa Funke & Sörsäter 220 p
21 Rainbow Dreams Anemo Teddy Johanna Nordstedt 220 p
21 Polka Pig’s Dashing Dee CH-Teddy Ewa Sonesson 220 p
21 Polka Pig’s Guinness CH-Teddy Ewa Sonesson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 220 p
25 Mascot’s Priscilla Self Susan Lindgaard 215 p
25 Vibys Qia Skinny Lena Tysk 215 p
27 Alfonso Self Johan Lenkel / Anja Hamrin 210 p
28 Malaxis Estrello Alpaca Jens Lindgren / Eva Harderup 205 p
29 Muffes Isadur (Saffran) Am Crested Ewa Harderup / Carolina Steneros 200 p
29 Bellevics U Make Me Happy Teddy Benedicte Sørensen 200 p


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Hoka Black Anja Hamrin 320 p
2 Mascot’s Priscilla Black Susan Lindgaard 215 p
3 Alfonso Black Johan Lenkel / Anja Hamrin 210 p
4 Bellevics Beonce B1 Black Benedicte Sørensen 180 p
4 Duetten’s Hjärtrud Black Anja Hamrin 180 p
6 Muffes Scooter Chocolate Eva Harderup 130 p
7 Maro’s Quan Blue Marie Rosengren 110 p
7 Uhh La La Choko U14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 110 p
7 Zamboline Z16 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 110 p
10 Heksehyl H15 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 95 p
Visa alla
11 Cicero Black Johan Lenkel / Carina Stjernman 90 p
12 Dante Grey Johan Lenkel 80 p
12 Doris Grey Johan Lenkel 80 p
14 Donna De Choko D16 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 70 p
14 In the mood for Choko I14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 70 p
16 Chokoline C15 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 60 p
16 Duetten’s Blueberry Önya Black Anja Hamrin / Anine Warrer Schubert 60 p
16 Maro’s Hjördis Blue Marie Rosengren 60 p
16 Sjoko-Lajka S16 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 60 p
16 Xelente Choko X14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 60 p
21 Godiva G16 Dell’Órto Chocolate Nete Dietrich 40 p
21 Hippie’s Bumling Grey Carina Stjernman 40 p
21 Ines de la Choko I15 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
21 Ingolt Choko I17 Dell’Oroto Chocolate Nete Dietrich 40 p
21 Ixias Labilix Black Emma & Rosa Funke & Sörsäter 40 p
21 Kandis choko K14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
21 Kasatka’s Catinka Chocolate Marie Svensson / Sofie Boyström 40 p
21 Prins Piratos P16 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
21 Wannabe choko W16 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
21 Warrer’s Serenity Blue Anine Warrer Schubert 40 p
31 Bellevics Burning Man B1 Black Benedicte Sørensen 20 p
31 Jelly Bean J15 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
31 Layla Di Choko L14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
31 Maro’s Qamile Blue Marie Rosengren / Sabrina Stella Pedersen 20 p
31 Maro’s Qelly Blue Marie Rosengren 20 p
31 Yummi choko Y16 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Bothilda PE Golden Johan Lenkel 370 p
2 Blenda PE Golden Johan Lenkel 280 p
3 Stormi von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 190 p
4 Muffes Forget the Forgotten DE Golden E Harderup / Emma Harderup 160 p
5 Mascot’s Capella Buff Susan Lindgaard 135 p
6 Capitex Karamell DE White Barbro Eisenschmidt 100 p
6 Ofixas Cocktail PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 100 p
6 Rainbow Dreams Mona Lemon Johanna Nordstedt / Anja Hamrin 100 p
6 Shoreline’s The Fancy Life of Ylva-Li PE Golden Felicia Andersson 100 p
10 Capitex Henrietta Cream Barbro Eisenschmidt 80 p
10 Capitex Rosita PE White Barbro Eisenschmidt 80 p
10 Mascot’s Ambra Buff Susan Lindgaard 80 p
Visa alla
13 Mascot’s Marmax Saffron Susan Lindgaard 70 p
14 Mascot’s Elsa Saffron Susan Lindgaard 60 p
14 Muffes Pale Star PE White Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 60 p
14 Rainbow Dreams D’Artagnar DE White Johanna Nordstedt / Nyima Nordstedt Sanneh 60 p
14 Rainbow Dreams Lilla Prinsessan Cream Johanna Nordstedt 60 p
18 Kelly von Nahmensen PE White Helle Nahmensen 40 p
18 Lages Dear Hunter DE Golden Fam. Johansson/Landegren 40 p
18 Mascot’s Malva Saffron Susan Lindgaard 40 p
18 Muffes Movie for the Eye DE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 40 p
18 Muffes Whitesuperstar PE White Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 40 p
18 Ofixas Cirka PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 40 p
18 Rainbow Dreams Askungen PE White Johanna Nordstedt / Anna Österlund 40 p
18 Rainbow Dreams Smile Mikkel PE White Johanna Nordstedt / Anna Österlund 40 p
18 Shoreline’s The Fancy Life of Yrla PE Golden Felicia Andersson 40 p
18 This is It von Nahmensen PE White Helle Nahmensen 40 p
28 Capitex Qarat Cream Barbro Eisenschmidt 20 p
28 Mascot’s Idina Buff Susan Lindgaard 20 p
28 Muffes Mynta DE Golden E Harderup / Emma Harderup 20 p
28 Muffes Sasette Buff Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
28 Muffes Smurfan Buff Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
28 Rainbow Dreams Prinsessan Cream Johanna Nordstedt / Carolina Steneros 20 p
28 Rainbow Dreams Snövit DE White Johanna Nordstedt / Carolina Steneros 20 p
28 The Show must go on von Nahmensen PE White Helle Nahmensen 20 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Flisa Black Fox Anja Hamrin 340 p
2 Alfons Black Tan Jenny Skansen / Edith Skansen 190 p
3 Bluebells Caramel Creamargente Christina Rørbæk 170 p
4 Duetten’s Jughead Black Fox Anja Hamrin / Marie Svensson 150 p
5 Vanja Chocolate Tan Josefina Ömar-Thorinsson 105 p
6 Saturns Pebernød Solid Goldenagouti Lene Kristensen 95 p
7 Saturns Smørcreme Goldenagouti Lene Kristensen 90 p
8 Cavine Forsaken Lilac Fox Caroline Henriksson / Jenny Skansen 80 p
8 Crestine’s Hail To The King Solid Silveragouti Lottie Lundgren 80 p
10 Chokladfabrikens Elritsa Silveragouti Gisela Jansson 65 p
Visa alla
11 Cariad Chocolate Tan Josefina Ömar-Thorinsson / Sofie Boyström 60 p
11 Chokladfabrikens Dhol Lemonargente Gisela Jansson 60 p
11 Duetten’s Nick Black Fox Anja Hamrin / Jenny Skansen 60 p
11 Kolgrim Chocolate Cream Otter Josefina Ömar-Thorinsson 60 p
15 Lökk Chocolate Tan Josefina Ömar-Thorinsson 50 p
16 Crestine’s Queen Solid Cinnamonagouti Lottie Lundgren 40 p
16 Mustangen’s Paint Silveragouti Susanne Frick / Anja Hamrin 40 p
16 Saturns Teak Solid Goldenagouti Lene Kristensen 40 p
16 Viola Chocolate Cream Otter Josefina Ömar-Thorinsson 40 p
20 Crestines Unstoppable Silveragouti Lottie Lundgren / Madeleine Andersson 20 p
20 Maro’s Kadmos Blue Fox Marie Rosengren / Hanna Ericsson 20 p
20 Maro’s Kassiopeia Blue Fox Marie Rosengren 20 p
20 Maro’s Kybele Blue Fox Marie Rosengren 20 p
20 Saphiras Onshi av Twelia Chocolate Fox Sofie Boyström / Josefina Ömar-Thorinsson 20 p
20 Ulvar Chocolate Fox Josefina Ömar-Thorinsson / Sofie Boyström 20 p
20 Warrer’s Shwartzman Black Tan Anine Warrer Schubert 20 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Clarabella Black Dalmatiner Johan Lenkel 270 p
2 Ixias Herqlix Black Roan Emma & Rosa Funke & Sörsäter 220 p
3 Chokladfabrikens Fisförnäma Tesla Black Magpie Gisela Jansson 175 p
4 Pica Piggies Frost Black Magpie Jennie Elfving 140 p
5 Kasatka’s Triku Chocolate Dalmatiner Marie Svensson 135 p
6 Little Friends Boris Black/Red/White Manuela Eilander / Suzy Olsson 130 p
7 Pica Piggies Lucia Black Magpie Jennie Elfving 125 p
8 Sommarnattens Mardy av Marda Buff Dutch Carina Lindau 115 p
9 Kasatka’s Ceylon Chocolate Dalmatiner Marie Svensson 110 p
10 Sommarnattens Mardenny av Marda DE Golden Dutch Carina Lindau 100 p
Visa alla
11 Mascot’s Picasso Black Dalmatiner Susan Lindgaard 90 p
11 Sommarnattens Manny av Malena DE Golden Dutch Carina Lindau 90 p
13 Sommarnattens Malpa av Malena PE Golden Dutch Carina Lindau 70 p
14 Lillebo’s Dominique Black/Red/White Suzy Olsson 60 p
14 Pica Piggies Tussilago Black Magpie Jennie Elfving 60 p
14 Sommarnattens Hoppsan efter Malpiko DE Golden Dutch Carina Lindau 60 p
17 Confettis Glimmertösen DE Golden Dutch M Bring / Maria Bring 50 p
18 Chokladfabrikens Oddlygood Black Magpie Gisela Jansson 40 p
18 Confettis Ljussken DE Golden Dutch Maria Bring / Emma Fagerdahl 40 p
18 Elvira Black Dalmatiner Johan Lenkel 40 p
18 Ixias Info Black Roan Emma & Rosa Funke & Sörsäter 40 p
18 Marwin’s Karl Fazer Chocolate Dalmatiner Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 40 p
18 Mascot’s Orion Black Dalmatiner Susan Lindgaard 40 p
18 Pumpa DE Golden Dutch Ami Fagerdahl / Emma Fagerdahl 40 p
25 Chokladfabrikens Kung Markatta Black Magpie Gisela Jansson 20 p
25 Kasatka’s Conticka Chocolate Dalmatiner Marie Svensson 20 p
25 Lillebo’s Genevevie Black/Red/White Suzy Olsson 20 p
25 Marwin’s Paradis Chocolate Dalmatiner Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 20 p
25 Rainbow Dreams Hera Black Magpie Johanna Nordstedt / Carolina Steneros 20 p

NONSELF MASKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Rainbow Dreams Disco Pop Cream California Black Johanna Nordstedt 285 p
2 Klockaregården’s Aurora Buff California Black Cissi Löfkvist 180 p
2 Rainbow Dreams Push Pop White California Chocolate Johanna Nordstedt 180 p
4 Rainbow Dreams Prince Charming White California Black Johanna Nordstedt 90 p
4 Rainbow Dreams Suger Rush Cream California Chocolate Johanna Nordstedt 90 p
6 Rainbow Dreams Peggy Pop White California Chocolate Johanna Nordstedt / Suzy Olsson 80 p
6 Rainbow’s Peggy Pop White California Chocolate Johanna Nordstedt / Suzy Olsson 80 p
8 Mazettis Heliga Henrietta Cream California Chocolate Kristina Lundberg / Madeleine Andersson 65 p
9 *Nala* Quarktasche von den Leverkusener Fellnasen Cream California Chocolate Patrick Schmitz, DE / Jennie Elfving 60 p
9 Rainbow Dreams Pop It Cream California Chocolate Johanna Nordstedt / Marie Svensson 60 p
Visa alla
11 Mazettis Diella Golden California Black Kristina Lundberg / Madeleine Andersson 20 p
11 Pica Piggies Yuzu Cream California Chocolate Jennie Elfving / Jenny Skansen 20 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Chambrey Blue Anja Hamrin / Marie Rosengren 245 p
2 Hippie’s DarkNess Black Carina Stjernman 190 p
3 Muffes Main Chocolate Eva Harderup 160 p
4 Duetten’s Blue Crepe Blue Anja Hamrin / Marie Rosengren 120 p
5 Kasatka’s Benjamin Lilac Marie Svensson 100 p
6 Crestine’s Unicorn Black Lottie Lundgren 80 p
7 Mascot’s Emanuel Buff Susan Lindgaard 70 p
8 Capitex Grace Cream Barbro Eisenschmidt 60 p
8 Hippie’s Ebony Black Carina Stjernman 60 p
8 MaJa’s Hastings Black Jan Schop, NL / Johan Lenkel 60 p
8 Saphira’s Undercover Holygrace Lemon Sofie Boyström 60 p
Visa alla
12 Kasatka’s Bellatrix Lilac Marie Svensson 50 p
13 Rowellas Goliat Lemon Anna Österlund 40 p
14 Chokoladekiks von Rosen Chocolate Kalinka Sophia Weis / Lottie Lundgren 20 p
14 Duetten’s Casall Black Anja Hamrin / Sabrina Stella Pedersen 20 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Adele Black Fox Anja Hamrin 260 p
2 Rainbow Dreams Pandora White California Chocolate Johanna Nordstedt 180 p
3 Mirjas Krümmel Black Cream Otter Jennifer Dittgen 160 p
4 Duetten’s Dolly Black Fox Anja Hamrin 140 p
5 Warrer’s Bauble Black Tan Anine Warrer Schubert 120 p
6 Crestine’s Novocaine Solid Cinnamonagouti Lottie Lundgren 100 p
6 Crestine’s Takida Solid Creamagouti Lottie Lundgren 100 p
8 Crestine’s Utopia Silveragouti Lottie Lundgren / Malin Andersson 80 p
8 Saturns Sjokolade Solid Goldenagouti Lene Kristensen 80 p
10 Cleo’s Shady Silveragouti Anette Kruse Iversen / Malin Andersson 60 p
10 Rainbow Dreams Tiki Pop White California Black Johanna Nordstedt 60 p
10 Sommarnattens Spiggen av Sprinsa DE Golden Dutch Carina Lindau 60 p
Visa alla
13 Crestine’s U2 Silveragouti Lottie Lundgren / Malin Andersson 20 p
13 Lillebo.s Blåklint Black/Red/White Suzy Olsson 20 p
13 Lillebo’s Nova Black/Red/White Suzy Olsson 20 p
13 Warrer’s Piastri Black Tan Anine Warrer Schubert 20 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Isadur (Saffran) Saffron Ewa Harderup / Carolina Steneros 200 p
2 Muffes Isildur Saffron Eva Harderup 185 p
3 Muffes Mine Saffron Eva Harderup 100 p
4 Muffes All Buffie Buff Eva & Emma Harderup / Susanna Åkesson 20 p
4 Muffes Jens DE Golden Eva Harderup 20 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig’s Sugar Sweet Honey Bean Ewa Sonesson 240 p
2 Rainbow Dreams Karamell Johanna Nordstedt 225 p
3 Rainbow Dreams Anemo Johanna Nordstedt 220 p
4 Bellevics U Make Me Happy Benedicte Sørensen 200 p
5 Duetten’s Maja Anja Hamrin 190 p
6 Bellevics OMG I Love U Benedicte Botorp 185 p
7 Lages A Clockwork Kiwano Fam. Johansson/Landegren 180 p
8 Lages Reko Fam. Johansson/Landegren 135 p
9 Bellevics Ragusa Benedicte Sørensen 125 p
10 Polka Pig’s Pink Splendor Ewa Sonesson 120 p
Visa alla
11 Duetten’s Gnista Anja Hamrin 100 p
12 Polka Pig’s Scotch Rose Ewa Sonesson 90 p
13 Bellevics Maximse My Happines Benedicte Sørensen 70 p
13 Lages Tartan Fam. Johansson/Landegren 70 p
15 Bellevics Lady In Red And White Benedicte Sørensen 60 p
15 Lages Trubba-Tilda Fam. Johansson/Landegren 60 p
17 Warrer’s Harlequin Anine Warrer Schubert 50 p
18 Bellevics Du Der Benedicte Sørensen 40 p
18 Drömboets Colette Susanna Åkesson 40 p
18 Duetten s Mulle Anja Hamrin / Johanna Nordstedt 40 p
18 Lages Astrakan Fam. Johansson/Landegren 40 p
18 Lages Kajsa i Asken Fam. Johansson/Landegren 40 p
18 Lages Midvinternattsdröm Fam. Johansson/Landegren 40 p
18 Lages Mistel Fam. Johansson/Landegren 40 p
18 Maro’s Sumi Marie Rosengren 40 p
18 Polka Pig’s Rambling Rose Ewa Sonesson 40 p
18 Polka Pig’s Rose Royce Ewa Sonesson 40 p
18 Polka Pig’s Sunday Best Ewa Sonesson 40 p
18 Rainbow Dreams Inaria Johanna Nordstedt / Anja Hamrin 40 p
30 Charlies Marble Hanna Hagelund / Jenny-Lynn Ingemansson 20 p
30 Duetten’s Glimmer Anja Hamrin / Maria Wigenborg 20 p
30 Duetten’s Modesty Blaise Anja Hamrin / Marie Rosengren 20 p
30 Duetten’s Nemea Anja Hamrin 20 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Torpstigens Patchouli Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 275 p
2 Ambra Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 245 p
3 Caviecares Landon Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 100 p
4 Marwin’s King of Cream Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 60 p
5 Marwin’s Queen of Cream Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 40 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Winniepig’s Carla Catharina Johansson / Carina Stjernman 190 p
2 Bluebells Pantherlily Christina Rørbæk 160 p
3 Bluebells Ketchikan Christina Rørbæk 90 p
4 Winniepig’s Justin Catharina Johansson / Victoria Sjöstrand 65 p
5 Winniepig’s Triss Catharina Johansson / Victoria Sjöstrand 30 p
6 Renegade Ridgecraft Gitte Sjørslev / Jenny Skansen 20 p
6 Vilda Robiin Pålsson / Malin Andersson 20 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Qia Lena Tysk 215 p
2 Edda Charlotte Magnusson / Anna Österlund 160 p
3 Mustangens Dumbo Susanne Frick / Lena Tysk 135 p
4 Trud Charlotte Magnusson / Anna Österlund 100 p
5 Isobel Babar Lena Tysk 70 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Torpstigens Lucia Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 270 p
2 Polka Pig’s Dashing Dee Ewa Sonesson 220 p
2 Polka Pig’s Guinness Ewa Sonesson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 220 p
4 Torpstigens Lusse Lella Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 120 p
5 Lages Sif Fam. Johansson/Landegren 115 p
6 Lages Pomosa Fam Johansson Landegren / Susanna Åkesson 100 p
7 Lages Lady Longstocking Fam. Johansson/Landegren 90 p
8 Polka Pig’s Gillyflower Ewa Sonesson 60 p
8 Torpstigens Santa Claus Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 60 p
10 Polka Pig’s Dexter Ewa Sonesson 40 p
10 Polka Pigs Galliano Ewa Sonesson / Jenny-Lynn Ingemansson 40 p
Visa alla
12 Lages Premiärlejon Fam. Johansson/Landegren 10 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Änglagårdens Phantom Marianne Johansson 145 p
2 Gammel Dansk Sazeraq Ellen Gormsen 100 p
2 Ixias Manic Monday Emma & Rosa Funke & Sörsäter 100 p
4 Gammel Dansk Don Corleone Ellen Gormsen 80 p
4 Gammel Dansk Flügel Ellen Gormsen 80 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Dora Yaki Lena Tysk 530 p
2 Vibys Katie Lena Tysk 305 p
3 Smörblomman’s Princess Lovely Veronika Nilsson 240 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Marshmallow Lena Tysk 135 p
2 Vibys Callinka Lena Tysk 90 p
2 Vibys Chiesa Lena Tysk 90 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Carletto Jens Lindgren / Marianne Johansson 395 p
2 Muffes Fayaka Eva Harderup 235 p
3 Malaxis Estrello Jens Lindgren / Eva Harderup 205 p
4 Ixias Non-stop Emma & Rosa Funke & Sörsäter 190 p
5 Änglagårdens Valeria Marianne Johansson 120 p
6 Gammel Dansk Jellyfish Ellen Gormsen 100 p
7 Malaxis Farouk Jens Lindgren / Eva Harderup 80 p
7 Muffes Fudosama Eva Harderup 80 p
9 Muffes Three Hearts Eva Harderup 50 p

TEXEL

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Dorotea Anja Hamrin 445 p
2 Duetten’s Ove Anja Hamrin 340 p
3 Duetten’s Sven Anja Hamrin / Eva Harderup 130 p
4 Duetten’s Churros Anja Hamrin 90 p
4 Duetten’s Power Puff Girl Anja Hamrin / Nyima Nordstedt 90 p
6 Duetten’s Darko Anja Hamrin 80 p

MERINO

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Outsider Emma & Rosa Funke & Sörsäter 100 p

LUNKARYA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lillhagas Zelino Liza Björk 150 p
2 Confettis Zmulan M Bring / Maria Bring 135 p
3 Confettis Rasmus M Bring / Maria Bring 90 p
4 Smörblomman’s Zedro Veronika Nilsson 30 p
5 Smörblomman’s Zeena Veronika Nilsson 20 p


Guidestandard

GUIDESTANDARD

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Isolde’s Odin Ridgeback Stina Thörn 140 p
2 Sculptor Ridgeback Elin Quell 35 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Rowellas Nimbus Lakeland Anna Österlund 105 p
2 Sommarnattens Semåga av Semlan Nonself Golden agouti/golden dutch Carina Lindau 35 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Vincent Sheltie Lena Tysk / Suzy Olsson 130 p
2 Duetten’s Crumpets Texel Anja Hamrin / Suzy Olsson 75 p
3 Gammel Dansk Flügel Peruan Ellen Gormsen 35 p
3 Ixias Kaos Alpaca Emma & Rosa Funke & Sörsäter 35 p
3 Piff Coronet Tina siveden 35 p
3 Smörblomman’s Zezar Lunkarya Veronika Nilsson 35 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Ambra Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 140 p
2 Dell’Orto Nete Dietrich 110 p
2 Bertilstorp Johan Lenkel 110 p
4 Bellevics Benedicte Botorp 105 p
5 Vibys Lena Tysk 60 p
6 Gammel Dansk Ellen Gormsen 50 p
7 Warrer’s Bauble Anine Warrer Schubert 45 p
7 Josefinas Josefina Ömar-Thorinsson 45 p
9 Duetten’s Anja Hamrin 40 p
10 Marwin’s Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 30 p
Visa alla
11 Muffes Eva & Emma Harderup 20 p
12 Rainbow Dreams Johanna Nordstedt 15 p
12 von Nahmensen Helle Nahmensen 15 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Torpstigens Erik Segersäll Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 475 p
2 Rainbow Dreams Pandora Johanna Nordstedt 440 p
3 Piff Tina Siveden 375 p
4 Kasatka’s Havari Marie Svensson 325 p
5 Maro’s Hemera Marie Svensson 200 p
5 Muffes Isadur (Saffran) Carolina Steneros 200 p
5 Pica Piggies Idun Månöra Jennie Elfving 200 p
8 Kasatka’s Emiko Marie Svensson 195 p
9 Kasatka’s Silver Stjärna Marie Svensson 190 p
10 Duetten’s Kaffe Dalgona Marita Wallström 185 p
10 Shoreline’s Keep Going Fancy Felicia Andersson 185 p
Visa alla
12 Kasatka’s Akiro Marie Svensson 175 p
13 Bluebells Don Corleone Christina Rørbæk 160 p
14 Nosti Emmy Stenvall 150 p
15 Bluebells Sunshine Dorthe Lundkjær Thorup 145 p
16 Cavine Forsaken Jenny Skansen 140 p
16 Saphira’s Zappa Sofie Boyström 140 p
18 Sun Ray of Rivendall Dorthe Lundkjær Thorup 135 p
19 Smörblomman’s Nova Veronika Nilsson 120 p
20 Duetten’s Nick Jenny Skansen 110 p
21 Isoldes Darin Marita Venderlöf 105 p
22 Chokladfabrikens Kumla Ella A Holmqvist 100 p
22 DKvCH DKkdCH Bellevics Tinkerbell Anine Warrer Schubert 100 p
22 Duetten’s Black Coffee Cissi Löfkvist 100 p
22 Kasatka’s BlackBarry Marie Svensson 100 p
22 Kasatka’s Havanna Suzy Olsson 100 p
22 Kasatka’s Holly Holiday Marie Svensson 100 p
22 Mingyu Jenny Jönsson 100 p
22 Muffes All Buffie Susanna Åkesson 100 p
22 Perry the Boske Basker of Rivendall Dorthe Lundkjær Thorup 100 p
22 Silkes Twisk Josefina Ömar-Thorinsson 100 p
22 Smörblomman’s Gena Veronika Nilsson 100 p
33 Crestine’s Rebella Jennifer Dittgen 95 p
33 Polka Pigs Galliano Jenny-Lynn Ingemansson 95 p
35 Duetten’s Cookiedough *Ailyn* Emmy Stenvall 90 p
35 Rainbow Dreams Suger Rush Johanna Nordstedt 90 p
37 Cariad Josefina Ömar-Thorinsson 80 p
37 Liljebos Nova Suzy Olsson 80 p
39 Ior Robiin Pålsson 75 p
40 Epica Emmy Stenvall 65 p
40 Sadira Caroline Andersson 65 p
42 Freestyle Lova Holmqvist 60 p
42 Isoldes Queen Air Ella A Holmqvist 60 p
42 Mollie Cissi Löfkvist 60 p
42 Warrer’s Colin Anine Warrer Schubert 60 p
46 Bamse Jenny-Lynn Ingemansson 50 p
46 Junibackens Mazarin Jenny-Lynn Ingemansson 50 p
46 Maro’s Xander Josefina Ömar-Thorinsson 50 p
46 Rainbow Dreams Snövit Carolina Steneros 50 p
46 Rut Jenny-Lynn Ingemansson 50 p
46 TWIST Jenny-Lynn Ingemansson 50 p
46 Vilda Malin Andersson 50 p
53 Duettens Mamma Mu Cissi Löfkvist 40 p
53 Villemo Josefina Ömar-Thorinsson 40 p
55 Majken Cissi Löfkvist 25 p
56 Chokladfabrikens Ataq Elin Quell 20 p
56 Magnolias Naeten Josefina Ömar-Thorinsson 20 p
56 Mirjas Krümmel Jennifer Dittgen 20 p
56 Ramone Impala of Rivendall Dorthe Lundkjær Thorup 20 p
56 Tiger Robiin Pålsson 20 p
56 Trollvinges Enya Jenny Skansen 20 p
56 Valkyria Lova Holmqvist 20 p
63 Isa Cissi Löfkvist 15 p
63 Rowellas Arko Jenny Jönsson 15 p
65 Bluebells Caramel Christina Rørbæk 10 p
65 Klockargårdens Love Rebecka Löfkvist 10 p
65 Nalle Puh Robiin Pålsson 10 p
65 Noisette Susanna Åkesson 10 p
65 Pica Piggies Yuzu Jenny Skansen 10 p
65 Rowellas Tea Jenny Jönsson 10 p
65 Ulvar Sofie Boyström 10 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Pica Piggies Zinnia Edith Skansen 400 p
2 Pica Piggies Pretzel Molly Elfving 370 p
3 Alfons Edith Skansen 355 p
4 Muffes Hanna Gold ”Bebis” Simon Harderup 285 p
5 Mango Emma Fagerdahl 275 p
6 Rainbow Dreams D’Artagnar Nyima Nordstedt Sanneh 245 p
7 Magnus Stina Samuelsson 200 p
8 Elsa Molly Elfving 190 p
8 Pica Piggies Azalea Molly Elfving 190 p
10 Rabarb Emma Fagerdahl 185 p
10 Trollvinges Enya Edith Skansen 185 p
Visa alla
12 Duetten’s Power Puff Girl Nyima Nordstedt 180 p
13 Kasatka’s Cesam Thilda Strandberg 165 p
14 Muffes Anna Måns Harderup 160 p
15 Penny Stina Samuelsson 130 p
16 Peggy Stina Samuelsson 120 p
17 Zezibalos Algoritm Emma Fagerdahl 110 p
18 Muffes Celine Måns Harderup 100 p
18 Muffes Molly Måns Harderup 100 p
20 Confettis Randiga Rutan Emma Fagerdahl 80 p
20 Pontus Stina Samuelsson 80 p
22 Molly Vilda Lindahl 65 p
22 Pica Piggies Nashi Pear Cornelia Hanell 65 p
24 Maro’s Tropeia Tor Persson 50 p
25 Bruno Sabina Strandberg 20 p
25 Frasse Thilda Strandberg 20 p
25 Muffes Johanna Simon Harderup 20 p
25 Pica Piggies Fjalar Vildhallon Cornelia Hanell 20 p
25 Pumpa Emma Fagerdahl 20 p
30 Trollvinges Mynta Edith Skansen 10 p
UtställningÅrets-poäng