29/11-25
Om smitta finns hos dina marsvin
Smf:s kontakt med Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) har gett nedan information vid smittspridning av Bordetella och Pneumokocker.
Enligt SVA kan ökad smittspridning bero på flera faktorer, såsom för många marsvin på begränsad yta samt C-vitaminbrist som försämrar immunförsvaret. Bordetella överlever väl i miljön eftersom bakterien kan bilda biofilm som fäster på många ytor. Det är mycket viktigt att uppfödaren är fullt införstådd med situationens allvar. Det finns ingen snabb lösning.
Alla burar bör saneras regelbundet. Ytorna kan dock snabbt återsmittas när ett smittat djur återvänder, men sanering minskar ändå spridningen.
Det är inte möjligt att behandla enstaka djur separat (se rekommendation om besättningsveterinär). Det är inte heller effektivt att behandla hela besättningen med antibiotika, eftersom smittan kan spridas både under och efter behandlingen. Även friska djur ska betraktas som potentiellt smittsamma. Tillfrisknade djur smittar upp till 4månader efter sjukdom.
Provtagning av friska djur är inte meningsfullt, då bakterien ofta finns även hos symtomfria individer men svåra att odla.
Smittbegränsning bör ske i samråd med en besättningsveterinär. Det går inte att bedöma smittläget utifrån enstaka marsvin; gruppen måste ses som helhet. Veterinärer med denna inriktning är dock ovanliga och finns sällan för marsvin. Djurägaren behöver därför vara beredd att aktivt söka hjälp för att få stöd kring exempelvis djurhållning, populationstäthet, korrekt sanering, gruppering av djuren samt eventuell isolering av sjuka individer. Det kan också bli aktuellt att aldrig blanda djur, utan hålla stabila och fasta flockar.
Det är möjligt att vaccinera mot sjukdom, men inte för de djur som redan bär smittan. Vaccination kan ges intranasalt eller oralt. En dos Nobivac KC ger ett visst skydd. Din veterinär bedömer dosering, men reducerad dos gentemot hundarna rekommenderas.
Det är svårt att avgöra när djuren kan betraktas som helt friska. Samma gäller för Penumocker som Bordetella.
Sammanfattning av möjliga åtgärder för uppfödare med smittade djur att diskutera i samråd med veterinär:
*Vaccinera hela flocken för att minska smittspridningen.
*Ev. Avliva endast de sjuka djuren.
*Ev. Avliva hela besättningen, beroende på egen bedömning, även om andra lösningar i regel bör eftersträvas.
*Se över populationstätheten samt skötsel och städning.
- De sjuka djur som behandlas ska göras med en kombination av antibiotika och stödjande vård, exempelvis vätska, C-vitamin, stödmating, eventuell syrgasbehandling och smärtlindring.
Alla djur, även friska, tillfrisknade och vaccinerade, måste fortsatt betraktas som smittbärare. Det är inte möjligt att behandla bort smittan ur en hel flock. Provtagning är inte huvudmålet; istället är korrekt djurhållning avgörande.
Djurägare som nyligen köpt marsvin bör informeras om att smittan kan överföras till hund och katt. Det finns vaccin för dessa arter. Hundar kan utveckla allvarliga luftvägsproblem, medan katter oftast drabbas av mildare symtom i de fallen.
Även icke smittade uppfödare bör tillämpa karantän för nyinkomna djur bör vara 3–6 veckor. En karantän på tre veckor motsvarar inkubationstiden och är därför rimlig, men en längre period är önskvärd.
Rekommendationen är att hålla marsvinsflocken stängd, upphöra med avel, inte sälja några djur samt frysa all verksamhet i 6månader upp till 1år.
Samtliga uppfödare i Norden,som utsatts för direktsmitta, är kontaktade och informerade om situationen. Allt för att stoppa vidare smitta. Domarkommittén genom Johanna Groth står som stöd och kontaktperson vid frågor. Johanna_groth@hotmail.com
Litteratur om vaccination:
*Efficacy of commercial vaccines for protecting guinea pigs against Bordetella bronchiseptica pneumonia – PubMed
