Årets marsvin 2019

Årets marsvin uppdaterat t o m 190504 Landskrona. Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till webmaster@svenskamarsvinsforeningen.se.
Tryck på poängen för att se mer detaljer

ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Emras Robin Texel Carola Nilsson / Anja Hamrin 515 p
2 Vibys Lilla Q Skinny Lena Tysk 500 p
3 Vibys Mazarin Sheltie Lena Tysk 480 p
4 Marwin’s Rock’n’Roll King Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Fredrik & Cecilia Griberg & Gullberg 430 p
5 Confettis Zapp Lunkarya Maria Bring 325 p
6 Polka Pig’s Secret Sugar Kick Teddy Ewa Sonesson 295 p
7 Amiras Iskorn Self Minna Thomé 285 p
8 Marwin’s Never Let me down Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 255 p
9 Lillhagas Zaarina Lunkarya Liza Björk 250 p
10 Lillhagas Parezzo Peruan Liza Björk 245 p
11 Duetten’s Zargun Eng Crested Anja Hamrin 240 p
11 Lages Lhotse CH-Teddy Fam. Johansson/Landegren 240 p
13 Vibys Calleja Sheltie Lena Tysk 235 p
14 Noelle of Funny Farm Teddy Stian Graesmo / Anja Hamrin 230 p
14 Caviecares Austin Rex Lena Siversson / Ann-Marie Christina Aspenstrand Nilsson 230 p
16 Wiiks Janet Nonself Maria Wiik / Julia Wiik 225 p
16 Confettis Camila Lunkarya Maria Bring 225 p
18 Amiras Mysa Mera Nonself Minna Thomé 215 p
19 Lycknios C. Dowtown Abbey Abessinier Marita Lycknio / Johan Håkansson 210 p
20 Wiiks Rita Texel Maria Wiik / Sandra Wiik 205 p
Visa alla
21 Vibys Callum Coronet Lena Tysk 200 p
22 Matadorens Party Favor Self Eva Nilsson 195 p
22 Wiiks York Nonself Maria Wiik / Sandra Wiik 195 p
24 Flora Eng Crested Nina Bergström / Tyra Johnson 190 p
25 Amiras Envis Eng Crested Minna Thomé 185 p
26 Djurgården’s Thor Coronet Josefine Lampinen 180 p
27 Amiras Optimal Self Minna Thomé 175 p
27 Almond’s Sydäntenvalloittaja Self Lea Rahtu-Korpela 175 p
27 Almond’s Scream for Icecream if you dare Eng Crested Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 175 p
27 Marvin’s born to be wild Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Josefine Lampinen&Stina Burman 175 p


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Iskorn Blue Minna Thomé 285 p
2 Matadorens Party Favor Chocolate Eva Nilsson 195 p
3 Amiras Optimal Blue Minna Thomé 175 p
4 Go Go Chokogirl G11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 110 p
5 Muffes Miss Amie Black Eva Harderup 100 p
6 Ranghild choko R11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 95 p
7 Muffes Tisju Black Eva Harderup 90 p
7 Creutzbergs Senegal S8 B Blue Annette Creutzberg Mikkelsen 90 p
9 Kasatka Black Marie Svensson 80 p
10 Amiras Oumbärlig Blue Minna Thomé 50 p
Visa alla
11 Mascot’s Ismax Black Susan Lindgaard 40 p
11 Amiras Isdans Blue Minna Thomé 40 p
11 Muffes Cinq of Piggy Chocolate Eva & Emma Harderupc / Emma Harderup 40 p
11 Muffes Mon Rose Black Emma Harderup 40 p
11 Lycknios Absolute Cookie Chocolate Marita Lycknio 40 p
16 Matadorens Otheo da Capo Chocolate Eva Nilsson 30 p
17 Candy Grey Marie Svensson 20 p
17 Mascot’s Black Orkide Black Susan Lindgaard 20 p
17 Matadorens Quest for Quality Chocolate Eva Nilsson 20 p
17 Matadorens Pound Cake Chocolate Eva Nilsson 20 p
17 Coco Sja Choko C11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
17 Muffes EXaila Black Eva Harderup 20 p
17 Oh my choko O11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
17 El Locos Lacasia Grey Steffen Skovbo 20 p
25 Björktassens Wannabe Yours Chocolate Carola Holm 15 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Almond’s Sydäntenvalloittaja PE White Lea Rahtu-Korpela 175 p
2 Define X Of Suger Cream Darren Fieldhouse / Johanna Nordstedt 140 p
3 Storm DE White Nina Bergström / Stina Burman 130 p
4 Mascot’s Sigmonn Buff Susan Lindgaard 125 p
5 Muffes Citron PE Golden Emma Harderup 110 p
6 Muffes Eyecatching DE Golden Emma Harderup 105 p
7 Almond’s Elviira PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 90 p
8 Juliannas Bradford DE Golden anna neykova / Josefine Lampinen 70 p
9 Muffes Wish of Diamond DE Golden Emma Harderup 60 p
10 Muffes Liverpool Pojke PE Golden Emma Harderup / Anna Neykova 50 p
10 Muffes Fancy PE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 50 p
10 Mascot’s Malte Buff susan Lindgaard 50 p
Visa alla
13 Capitex Elton Cream Barbro Eisenschmidt / Stella Eisenschmidt Larsson 40 p
13 Muffes Prince White PE White Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 40 p
13 Stardust von Nahmensen PE White Helle Nahmensen 40 p
16 Mascot’s maronn Buff susan lindgaard / Susan Lindgaard 20 p
16 Ofixas Chosley Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 20 p
16 Define Ice Safety Pin DE White Darren Fieldhouse / Johanna Nordstedt 20 p
16 Ofixas Camenber PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 20 p
16 Muffes Wish of Opal DE Golden Emma Harderup / Felicia Andersson 20 p
16 Muffes Helle Cream Cream Emma Harderup 20 p
16 Define Ben Lemon Darren Fieldhouse / Sofie Boyström 20 p
16 Porcellus Vintersaga DE White Kamma Kragh, DK / Jennie Elfving 20 p
24 Almond’s Uber Buff Lea Rahtu-Korpela / Laura Moilanen & Jari Ukkola 10 p
24 Mascot’s Canel Dust Buff susan lindgaard / susan Lindgaard 10 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Wiiks Janet Solid Silveragouti Maria Wiik / Julia Wiik 225 p
2 Amiras Mysa Mera Solid Silveragouti Minna Thomé 215 p
3 Wiiks York Solid Silveragouti Maria Wiik / Sandra Wiik 195 p
4 Allamanda’s Adak Black Tan Amanda Eskelind 160 p
5 Amiras Mysa Måne Solid Silveragouti Minna Thomé 145 p
6 Amiras Kalasdax Solid Silveragouti Minna Thomé 130 p
6 Duetten’s Blueberry Amanda Black Tan Anja Hamrin / Ann-Marie Christina Nilsson 130 p
8 Sockergrynets Blyga Blomma Black Cream Otter Marie Holmström / Jennie Elfving 110 p
9 Duetten’s Blueberry Akilles Black Fox Anja Hamrin / Sofie Boyström 95 p
10 Eva Black Tan Maria Erlandsson 90 p
Visa alla
11 Silkes Ophelia Black Fox Pernille & Emelie Yde Sörensen / Sofie Boyström 80 p
12 Duetten’s Niklas Black Fox Anja Hamrin / Sofie Boyström 70 p
13 Amiras Charmig Solid Silveragouti Minna Thomé 55 p
14 Duetten’s Bus Black Fox Anja Hamrin / Marie Holmström 50 p
14 Wiiks Aska Solid Silveragouti Maria Wiik / Jennie Elfving 50 p
16 Sidd Silveragouti Susanne Frick 40 p
16 Amiras Uppvisa Solid Lemonagouti Minna Thomé / Maria Wiik 40 p
16 Allamanda’s Arrie Black Tan Amanda Eskelind 40 p
16 Duetten’s Blue Alfred Blue Fox Anja Hamrin 40 p
20 Sockergrynets Disa Dimma Lilac Fox Marie Holmström 20 p
20 Juliannas Rejsa Runt Grey Tan Anna Neykova / Amanda Eskelind 20 p
20 Emmy Black Tan Maria Erlandsson 20 p
20 Åsnan Lemonagouti Susanne Frick 20 p
20 Duetten’s Lavendel Lilac Fox Anja Hamrin / Marie Holmström 20 p
25 Betina Black Fox Maria Erlandsson 10 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Cole DE Golden Roan Emma Harderup / Maria Bring 120 p
2 Confettis Glitter DE Golden Dutch Maria Bring 110 p
3 Confettis Smurfan Blue Dutch Maria Bring 100 p
4 Rowellas Don De La Grande Black Dutch Anna Österlund 85 p
5 Flockdjurs Daikon Black Magpie Catharina Hoppe 50 p
5 Chokladfabrikens Minago Black Magpie Gisela Jansson 50 p
5 Muffes BR Tazett Black Roan Eva Harderup 50 p
8 Chokladfabrikens Manta Black Magpie Gisela Jansson 40 p
8 Chokladfabrikens Canberra Black Magpie Gisela Jansson 40 p
8 Muffes Tidlösa Black Roan Eva Harderup / Suzy Olsson 40 p
8 Muffes 3-Be LaQue Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 40 p
Visa alla
12 Chokladfabrikens Salla Chocolate Magpie Gisela Jansson 20 p
13 Muffes BR Doronicum Black Roan Eva Harderup 15 p
13 Chokladfabrikens Jaipur Black Magpie Gisela Jansson / Anette Mayer 15 p
13 Koreskas ABBY Tort’n White Black/Red/White Anne Koreska Petersen / Anne Petersen 15 p
13 Muffes 3-Dapu Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 15 p
17 Chokladfabrikens Hirosaki Black Magpie Gisela Jansson / Catharina Hoppe 10 p
17 Muffes 3-Go Pipi Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup / Anne Koreska Petersen 10 p
17 Koreskas ÆTHELWULF Tort’n White Black/Red/White Anne Koreska Petersen 10 p

NONSELF MASKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Almond’s Qullanqallis Buff California Black Lea Rahtu-Korpela 100 p
2 Firefly Red California Black Marie Svensson / Jennie Elfving 55 p
3 Flockdjurs Elk Grove Cream California Chocolate Catharina Hoppe 50 p
3 Saphira’s Krokus White California Chocolate Sofie Boyström / Johanna Nordstedt 50 p
5 Charmtrollet’s Stormy Golden California Black Eivor Rönnholm 30 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Flora DE White Nina Bergström / Tyra Johnson 190 p
2 Almond’s Scream for Icecream if you dare Cream Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 175 p
3 4-ever Flower Black Anne Iversen / Marie Holmström & Sofie Boyström 145 p
4 Muffes Pommade Chocolate Eva Harderup 70 p
5 Almond’s superlike in tinder if you dare PE White Lea Rahtu-Korpela / Alisa Väisänen 50 p
5 Ofixas Centa PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 50 p
7 Muffes Black Cambon Black Eva Harderup 40 p
7 Ofixas Colima DE White Carina Broberg / Marie Svensson 40 p
7 Muffes Manger Chocolate Eva Harderup 40 p
10 Duetten’s Easy to Love Black Anja Hamrin 20 p
10 Capitex Amigo DE White Barbro Eisenschmidt / Stella Eisenschmidt Larsson 20 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Zargun Black Fox Anja Hamrin 240 p
2 Amiras Envis Solid Silveragouti Minna Thomé 185 p
3 Wiiks Lucia Solid Cinnamonagouti Maria Wiik / Lottie Lundgren Bratland 150 p
4 Amiras Uppskatta Solid Lemonagouti Minna Thomé 90 p
4 Duetten’s Snowblow Black Fox Anja Hamrin / Marie Svensson 90 p
6 Amiras Charmtroll Solid Silveragouti Minna Thomé 80 p
7 Duetten’s Zhowtime Black Fox Anja Hamrin / Jennifer Dittgen 70 p
8 Wiiks Isabelle Solid Grey Silverargente Maria Wiik / Lottie Lundgren Bratland 60 p
9 Sockergrynets Aktuella App Black Buff Otter Marie Holmström 40 p
10 Amiras Ytterlig Solid Lemonagouti Minna Thomé / Julia Wiik 30 p
Visa alla
11 Crestine’s Evanescence Grey Silverargente Lottie Lundgren Bratland 20 p
12 Duetten’s Viola Black Fox Anja Hamrin / Sofie Boyström 10 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Space man Saffron Eva Harderup 150 p
2 Camomile Chilliquha DE Golden Don Payne / Ann-Charlotte Ling 15 p
2 Idefix Charles ”Silverfläck” Black Ida Högberg / Sigrid Hall 15 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig’s Secret Sugar Kick Ewa Sonesson 295 p
2 Noelle of Funny Farm Stian Graesmo / Anja Hamrin 230 p
3 Amiras Novelty Minna Thomé 160 p
4 Amiras Jazzbacillen Minna Thomé 155 p
5 Amiras Jolene Minna Thomé 140 p
6 Darin Maria Erlandsson 100 p
6 Polka Pig’s Lordi Valentine Ewa Sonesson 100 p
8 4-ever Theodora Anne Iversen, DK / Anne Iversen 95 p
9 Quercu’s Nom-Nom Elin Karlsson 90 p
9 Polka Pig’s Sugar Sweet Colour Kick Ewa Sonesson 90 p
9 Amiras Piper Piper Minna Thome / Nikita Frisk 90 p
Visa alla
12 Polka Pig’s Highland Fling Ewa Sonesson 80 p
13 O’Mallys Rosella Vivika Hjalmarsson 75 p
14 Lages Pasodoble Fam. Johansson/Landegren 60 p
14 Spitfire Cindy Örnå 60 p
16 Quercu’s Nahla Elin Karlsson 50 p
16 Amiras Överallt, Ingenstans Minna Thomé 50 p
16 Amiras Gamma Goblin Minna Thomé 50 p
16 Amiras Planet Paprika Minna Thomé 50 p
20 Malaxis D du! Jens Lindgren / Ewa Sonesson 40 p
20 Polka Pig’s Passion for old Fashion Ewa Sonesson 40 p
20 Lages Queen Size Fam. Johansson/Landegren 40 p
20 Polka Pig’s Lemony Kick Ewa Sonesson 40 p
20 Lages Dark Temptation Fam. Johansson/Landegren 40 p
20 Crestine’s Gandalf Lottie Lundgren Bratland 40 p
20 Lages Queens Delight Fam. Johansson/Landegren 40 p
20 Bellevics Cornelia Benedicte Botorp 40 p
20 Lages Thanda Fam. Johansson/Landegren 40 p
20 Fudge Maria Erlandsson 40 p
20 4-ever Vanilje Anne Iversen / Benedicte Botorp 40 p
20 4-ever Cassiopaia Anne Iversen, DK / Anne Iversen 40 p
32 Fatzer Maria Erlandsson 20 p
32 Malaxis Samoa Jens Lindgren / Elin Karlsson 20 p
32 Amiras Österns Röda Ros Minna Thomé 20 p
32 Bellevics Lotta Benedicte Botorp 20 p
32 Polka Pig’s Secret Lover Under Cover Ewa Sonesson 20 p
32 Crestine’s Atlas Lottie Lundgren Bratland 20 p
32 Crestine’s Florence Nightingale Lottie Lundgren Bratland 20 p
32 Quercu’s Odette Elin Karlsson 20 p
32 Lages Lazlo Fam. Johansson/Landegren 20 p
32 Bellevics Carlo Benedicte Botorp 20 p
32 Panda Cindy Örnå 20 p
32 Polka Pig’s Secret Limited Edition Ewa Sonesson / Vivika Hjalmarsson 20 p
32 Caviecares Calypso Lena Siversson 20 p
32 O’Mallys Elvira Vivika Hjalmarsson 20 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Marwin’s Rock’n’Roll King Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Fredrik & Cecilia Griberg & Gullberg 430 p
2 Marwin’s Never Let me down Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 255 p
3 Caviecares Austin Lena Siversson / Ann-Marie Christina Aspenstrand Nilsson 230 p
4 Marvin’s born to be wild Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Josefine Lampinen&Stina Burman 175 p
5 Wiiks Ed Maria Wiik / Julia Wiik 165 p
6 Blanco Ina Lindblom 125 p
7 Djurgården’s Appelbea Josefine Lampinen 110 p
8 Djurgården’s Pilar Josefine Lampinen / Stina Burman 100 p
9 Marwin’s Bianca Castafiore Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 90 p
10 Pickersleigh Darcy Rob & Linda Monk, UK / Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 80 p
10 Djurgården’s Julia Josefine Lampinen 80 p
Visa alla
12 Djurgårdens Apple Magic Josefine lampinen / Ina Lindblom 60 p
13 Marwins Tangled up in Blue Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Josefine Lampinen 50 p
13 Marwin’s Girl from the north country Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 50 p
15 TopNotch Lure-Faxe Johanna Kyller 40 p
15 Marwins SCh GP mystey Girl Fredrik Friberg o Cecilia Gullberg / Evelina Öhman 40 p
15 Djurgårdens Appel heaven Josefine Lampinen 40 p
18 Marwin’s Look Like Olly Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 20 p
18 Djurgårdens Pepsi Josefine Lampinen / William Invall 20 p
18 Djurgården’s Abbie Josefine Lampinen / Stina Burman 20 p
18 Chachacha Ina Lindblom 20 p
22 Marwin’s If you see her, Say hello Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 10 p
22 Caviecares Pascall Lena Siversson 10 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lycknios C. Dowtown Abbey Marita Lycknio / Johan Håkansson 210 p
2 Bluebells Frisbee Christina Rørbæk 150 p
3 Winniepig’s Zassa Catharina Johansson 125 p
4 Tornado’s Kovan Agneta Johansson / Carola Holm 100 p
4 Tornado’s Bricco Agneta Johansson 100 p
6 AbbyLines Electric Light Orchestra ELO Pernilla Holmberg / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 80 p
7 Wallhamra HE Talisman Martin Franzen / Maria Persson 70 p
8 Winniepig’s Cliff Catharina Johansson 60 p
9 Tornado’s Mary Lou Agneta Johansson 50 p
10 Tornado’s Georgina Agneta Johansson 40 p
10 Tornado’s Elma Agneta Johansson 40 p
10 Winniepig’s Jack Catharina Johansson 40 p
10 Tornado’s Nemonia Agneta Johansson 40 p
10 El Niños Phoenix Jan & Bertus / Christina Rørbæk 40 p
Visa alla
15 Tornado’s Harlekin Agneta Johansson 20 p
15 Wallhamra HC Sahara Dust Martin Franzen / My Ling 20 p
15 Little Rockstar’s No one is Perfect Ida Wikström 20 p
15 Winniepi’s Cleo Catharina Johansson 20 p
15 Tornado’s XLNT Agneta Johansson 20 p
15 Caviecares Hollywood Emser Lens Siversson / Robiin Pålsson 20 p
15 Katlas Teodora Maria Persson / Johan Håkansson 20 p
15 Katlas Lillfixa Maria Persson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 20 p
23 Wallhamra IE Winda Martin Franzén / Agneta Johansson 10 p
23 Winniepigs Jeff Catharina Johansson / Marita Lycknio 10 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Lilla Q Lena Tysk 500 p
2 Vibys Qlara Lena Tysk 140 p
3 Vibys Qajsa Lena Tysk 130 p
4 Groth’s Princess Leonore Johanna Groth 120 p
5 High Hat’s Cointreau Bettan Gileborn-Sundberg / Nikita Frisk 90 p
5 Vibys Wilma Lena Tysk 90 p
7 Isobell Napoleon Dana Danhova / Lena Tysk 50 p
7 High Hat?s Axl Rose Bettan Gileborn-Sundberg / Maritza Evaldsson 50 p
7 Marwin’s Afrodite Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Cecilia Gullberg 50 p
7 Gunlög Linda Lundahl 50 p
Visa alla
11 Isobells Napoleon D Danhova / Lena Tysk 40 p
11 High hat’s Courtney Love Bettan och Jennie Gileborn-Sundberg 40 p
13 Djurgårdens Nanna Josefine Lampinen 30 p
14 Groths original Real Saga Johanna groth / Josefine Lampinen 20 p
14 High Hat?s Zilvia Bettan Gileborn-Sundberg / Maritza Evaldsson 20 p
14 Hades Nikita Frisk 20 p
14 Blackas Donovan Jenny Dahlberg / Anna Österlund 20 p
18 Hedvig Linda Lundahl 10 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lages Lhotse Fam. Johansson/Landegren 240 p
2 Lages Galahad Fam. Johansson/Landegren 170 p
3 Caviecares Brendan Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 110 p
4 Polka Pig’s Triton Ewa Sonesson 60 p
5 Polka Pig’s Sweet Trudy Ewa Sonesson 50 p
5 Lages Urd Fam. Johansson/Landegren 50 p
7 Polka Pig’s Mariposa Ewa Sonesson 40 p
7 Heidi Cecilia Mård / Maria Wigenborg 40 p
7 Caviecares Brooke Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Christina Nilsson 40 p
10 Pralin Alexandra Persson 30 p
Visa alla
11 Tryffel Alexandra Persson 20 p
11 WiRas Amiral Maria Wigenborg 20 p
13 Polka Pig’s Sweet DollyAnne Ewa Sonesson 10 p
13 Caviecares Baroness Lena Siversson 10 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lillhagas Parezzo Liza Björk 245 p
2 Ixias Lost in Space Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 100 p
2 Viby’s Anton Lena Tysk / Pernilla Hedström 100 p
4 Djurgården’s Snowshine Josefine Lampinen 80 p
5 Änglagårdens Copper’n Gold Marianne Johansson 50 p
6 Avalons Morgana Carina Siverstedt 40 p
7 Djurgårdens SnowHerkules Josefine Lampinen 30 p
7 Djurgårdens SnowShine Josefine Lampinen 30 p
9 Lillhagas Pakko Liza Björk 20 p
9 vibys Axel Lena tysk / Josefine Lampinen 20 p
Visa alla
11 Ich will kein Engel sein von Nitouche von Nitouche- Jytte Kruse / Ellen Gormsen 10 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Mazarin Lena Tysk 480 p
2 Vibys Calleja Lena Tysk 235 p
3 Djurgårdens Katalin Josefine Lampinen 150 p
4 Vibys Ramos Lena Tysk 140 p
5 Smörblomman’s Blossa Veronika Nilsson 135 p
6 Vibys Rita Lena Tysk 130 p
7 Vibys Mancini Lena Tysk 90 p
8 Vibys Aslan Lena Tysk / Josefine Lampinen 80 p
9 Viby’s Luca Lena Tysk / Suzy Olsson 50 p
10 Vibys Callwin Lena Tysk 40 p
10 Vibys Callemero Lena Tysk 40 p
Visa alla
12 Viby’s Goiuseppe Lena Tysk / Pernilla Hedström 20 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Callum Lena Tysk 200 p
2 Djurgården’s Thor Josefine Lampinen 180 p
3 Vibys Callax Lena Tysk 150 p
3 Smörblomman’s Serafina VERONIKA NILSSON 150 p
5 Vibys Lucy Lena Tysk 125 p
6 Djurgården’s Onyx Josefine Lampinen 100 p
7 Smörblomman’s Mim Veronika Nilsson 85 p
8 Djurgårdens Onyx Josefine Lampinen 50 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 O’Mallys Nellie Vivika Hjalmarsson 90 p
2 Änglagårdens Daria Marianne Johansson 65 p
3 Änglagårdens Alessandria Marianne Johansson 55 p
4 Avalons Last Dream Carina Siverstedt 50 p
4 O’Mallys Elvin Vivika Hjalmarsson 50 p
6 O’Mallys Feliz Vivika Hjalmarsson 40 p
7 Avalons Oriana Carina Siverstedt 10 p
7 Änglagårdens Daylight Marianne Johansson 10 p

TEXEL

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Emras Robin Carola Nilsson / Anja Hamrin 515 p
2 Wiiks Rita Maria Wiik / Sandra Wiik 205 p
3 Emras Narina Carola Nilsson 50 p

MERINO

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Priceless Devil Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 170 p
2 Ixias Perfect Storm Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 100 p
3 Ixias Precious Pearl Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 90 p

LUNKARYA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Confettis Zapp Maria Bring 325 p
2 Lillhagas Zaarina Liza Björk 250 p
3 Confettis Camila Maria Bring 225 p
4 Lillhagas Zerizzo Liza Björk 130 p
5 M&M Ida Maria Grundberg 115 p
6 Smörblomman’s Tellicherry Veronika Nilsson 100 p
7 Lillhagas Zariella Liza Björk 90 p
8 Smörblomman’s Zola Veronika Nilsson 60 p
9 Confettis Sotaren Maria Bring 50 p
9 Confettis Twilight Sparkle Maria Bring 50 p
Visa alla
11 Smörblomman’s Zalando Veronika Nilsson 40 p
12 M&M Imse Maria Grundberg 20 p
12 M&M Jonna Maria Grundberg 20 p
14 Confettis Black Molly Maria Bring 10 p
14 Smörblomma’s Gullviva Veronika Nilsson / VERONIKA NILSSON 10 p


Guidestandard

GUIDESTANDARD

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Triforce Gerudo Zuko Cuy Lisa Matsson 70 p
2 Isolde’s Viktor Ridgeback Stina Thörn 35 p
2 Bluebells Zoya Cuy Christina Rørbæk 35 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Mustangen’s Simba Nonself Blue Amber Agouti Susanne Frick 70 p
1 Djurgårdens phantom Lakeland Josefine Lampinen 70 p
3 Amiras Ängsö Tempest Nonself Solid Blue Amber Agouti Minna Thomé / Smilla Jansson 35 p
3 Piggy Diamonds Olof Lakeland Gabriella Palmberg Jarerot / Liam Frisk 35 p
3 Junior Lakeland Maritza Evaldsson 35 p
3 Rowellas Pollyanna Lakeland Anna Österlund 35 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Djurgården’s ville Coronet Josefine Lampinen 70 p
1 O’Mallys Novan Alpaca Vivika Hjalmarsson 70 p
3 Smörblomman’s Prosecco Coronet Veronika Nilsson / VERONIKA NILSSON 35 p
3 Viby’s Calledon Sheltie Lena Tysk / Emma Johansson Wiberg 35 p
3 Djurgården’s Tuffer Peruan Josefine Lampinen 35 p
3 Viby?s Calledon Sheltie Lena Tysk / Emma Johansson Wiberg 35 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Vibys Lena Tysk 155 p
2 Amiras Minna Thomé 130 p
3 Wiiks Maria Wiik 70 p
4 Djurgårdens Josefine Lampinen 50 p
4 Allamanda’s Amanda Eskelind 50 p
6 Cindy Örnå 35 p
6 Big Choko B11 Dell’Orto Nete Dietrich 35 p
8 Muffes Eva Harderup 25 p
8 4-ever Final Countdown Anne Iversen, DK 25 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Lillhagas Blue Step Julia & Anna Neykova 280 p
2 Bubbletrouble *Trubbel* Emmy Stenvall 235 p
3 Freja Marie Svensson 230 p
4 Pepsi Nikita Frisk 215 p
5 Trassel Emmy Stenvall 195 p
5 Eeviee Marie Svensson 195 p
7 Klockaregårdens Otto Cecilia Löfkvist 190 p
7 Lycknios Bedårande Blomma Marita Lycknio 190 p
9 Zippo von den Räubermützen Lisa Matsson 185 p
10 Abbylines Dominik Emmy Stenvall 150 p
10 Isoldes Gioura Marita Venderlöf 150 p
10 Charmtrollet’s Dhumbledore Elisabeth Holmqvist 150 p
10 Isolde?s Doughnut Anette Mayer 150 p
Visa alla
14 Chokladfabrikens Piet Mondrian Gisela Jansson 145 p
15 Eluveitie *Elli* Emmy Stenvall 140 p
16 B1 Anette Mayer 135 p
17 Isoldes Daisy Marita Venderlöf 130 p
18 Shiba Elisabeth A Holmqvist 105 p
19 Maximus Maria Grundberg 100 p
19 Duetten’ s Kaffe Karlsson Marita Lycknio 100 p
19 Flockdjurs Bisquit Jennie Elfving 100 p
19 Almond’s Uber Laura Moilanen & Jari Ukkola 100 p
19 Shorlins Janis Joplin Cecilia löfkvist 100 p
24 Isoldes Dahlia Erik Nilsson 95 p
24 Matadorens Applejack Erik Nilsson 95 p
24 Triforce Pretty Penny Lisa Matsson 95 p
24 Allamanda’s Skata Amanda Eskelind 95 p
28 Jack Harkness(Muffes Cole) Emma Bring 90 p
28 Muffes Wish of Opal Felicia Andersson 90 p
30 Lycknios C. Dowtown Abbey Johan Håkansson 85 p
31 Tangle Emmy Stenvall 70 p
32 Triforce Gerudo Zuko Lisa Matsson 60 p
32 Matadorens Otheo da Capo Eva Nilsson 60 p
32 Duetten’s Niklas Sofie Boyström 60 p
32 Dottie Elisabeth Holmqvist 60 p
32 Charmtrollet’s Lemon Drop Eivor Rönnholm 60 p
32 Marwins SCh GP mystey Girl Evelina Öhman 60 p
32 Ixias quitting with fire Liselott Söderholm 60 p
32 Klockaregårdens Jasmim Cecilia Löfkvist 60 p
32 Wiiks Aska Jennie Elfving 60 p
41 Björktassens Up And Away Carola Holm 50 p
41 Matadorens Quest for Quality Eva Nilsson 50 p
41 Flockdjurs Walter Wasabi Anette Mayer 50 p
41 Charmtrollet’s Plingeling Eivor Rönnholm 50 p
41 Junior Maritza Evaldsson 50 p
41 Chokladfabrikens Kolding Gisela Jansson 50 p
41 Chokladfabrikens Kumba Gisela Jansson 50 p
41 Nosti Emmy Stenvall 50 p
41 Gammel Dansk Irish Coffee Ellen Gormsen 50 p
41 Flockdjurs Yada Yada Jennie Elfving 50 p
41 Bluebells Galliano Christina Rørbæk 50 p
41 Duettens Kaffe Karlsson Marita Lycknio 50 p
41 Bluebells Malibu Christina Rørbæk 50 p
41 Sågstugans Listeria Marie Svensson 50 p
41 Hedvig Linda Lundahl 50 p
56 Lycknos Dobbie Marita Lycknio 40 p
57 Max Laura Moilanen & Jari Ukkola 30 p
58 Flockdjurs Tage Tabasco Gisela Jansson 25 p
59 Chokladfabrikens Thebe Gisela Jansson 20 p
59 Amiras Piper Piper Nikita Frisk 20 p
59 Djurgården’s Cecilia Stina Burman 20 p
59 Shoreline’s Vilhelmina Felicia Andersson 20 p
63 Matadorens Party Favor Eva Nilsson 10 p
63 Yellow Rose Cirkeline Lina Kugge 10 p
63 Chokladfabrikens Jaipur Anette Mayer 10 p
63 Confettis Moster Lottie Marita Venderlöf 10 p
63 Viby’s Chansey Gunilla Frisk 10 p
63 High Hat?s Albin Maritza Evaldsson 10 p
63 Cindy Maritza Evaldsson 10 p
63 Isolde’s Jazz Stina Thörn 10 p
63 Charmtrollet’s Outstanding Tim the Tiger Eivor Rönnholm 10 p
63 Hellboy Nikita Frisk 10 p
63 Charmtrollet’s Dhaidalos Eivor Rönnholm 10 p
63 Arista Evelina Öhman 10 p
63 Charmtrollet’s Moon Shine in Halloween Eivor Rönnholm 10 p
63 Nalle Puh Robiin Pålsson 10 p
63 Tilikum Marie Svensson 10 p
63 Flockdjurs Daylily Jennie Elfving 10 p
63 Vibys Aziza Emmy Stenvall 10 p
63 Firefly Jennie Elfving 10 p
63 Malaxis A Size Linda Lundahl 10 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Wiiks York Sandra Wiik 265 p
2 Muffes Cream Queen Simon Harderup 180 p
2 Almond’s superlike in tinder if you dare Alisa Väisänen 180 p
4 Charmtrollet’s Giant Grizzly Bear Pontus Rönnholm 170 p
5 Flora Tyra Johnson 135 p
5 Wiiks Ed Julia Wiik 135 p
5 Wiiks Janet Julia Wiik 135 p
8 Spock Wanna Mayer 100 p
8 Valkyria Lova Holmqvist 100 p
8 Flaire Måns Harderup 100 p
Visa alla
11 NPUCH Saphira’s Jupiter Jasper Stella Eisenschmidt Larsson 95 p
12 Katlas Amaretto Fredrik Stenmark 90 p
12 Confettis Sara Emma Fagerdahl 90 p
14 Boda Smilla Jansson 85 p
14 Penny Stina Samuelsson 85 p
14 Sören Leon Waernborg 85 p
17 Leia Lova Holmqvist 60 p
17 Esmeralda William Invall 60 p
17 Zelda William Invall 60 p
20 Bonnie Lovisa Forss 50 p
20 Amiras Ängsö Tempest Smilla Jansson 50 p
20 Amiras Jazzgossen ”Yatzy” Sigrid Hall 50 p
20 Charmtrollet’s Outstanding Tim the Tiger Pontus Rönnholm 50 p
20 Charmtrollet’s Starlight Girl Pontus Rönnholm 50 p
20 Capitex Elton Stella Eisenschmidt Larsson 50 p
20 Sky’s Outlander (Lakris) Julia Wingård 50 p
20 Snubben Rebecka Löfkvist 50 p
20 Smörblomman’s Nera Amelie Nilsson 50 p
20 Muffes Dark Tea Måns Harderup 50 p
30 Sam Filippa Andersson 30 p
30 Wiiks Rita Sandra Wiik 30 p
32 Valegro Lova Holmqvist 25 p
33 Q Sebastian Hallin Karlén 15 p
33 Eddie Vedder Smilla Jansson 15 p
33 Hubert Sebastian Hallin Karlén 15 p
33 Efrosyne, Frozzan Smilla Jansson 15 p
33 Lillhagas Buzter Ragnar Hall 15 p
33 Piggy Diamonds Olof Liam Frisk 15 p
33 9to5 ?Nine? Wanna Mayer 15 p
33 Korven Rebecka Löfkvist 15 p
41 Domino Lovisa Forss 10 p
41 Amiras Wintermood Stjärna Smilla Jansson 10 p
41 Ixias Faraway Fire Warga Smilla Jansson 10 p
41 Selfie Star Smilla Jansson 10 p
41 Pärlan Smilla Jansson 10 p
41 Idefix Blake ”Blatze” Sigrid Hall 10 p
41 Amiras Ytterlig Julia Wiik 10 p
41 Charmtrollet’s Umbra Pontus Rönnholm 10 p
41 Sky’s Frej ( Rufus) Emelie Wingård 10 p
41 Luna Stina Samuelsson 10 p
41 Snöflinga Rebecka Löfkvist 10 p
41 Sivan Lowa Waernborg 10 p
UtställningÅrets-poäng