Årets marsvin 2021

Årets marsvin uppdaterat t o m 211120 Landskrona. Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till webmaster@svenskamarsvinsforeningen.se.
Tryck på poängen för att se mer detaljer

ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 MaJa’s Bolivia Self Jan Schop, NL / Johan Lenkel 215 p
2 Muffes Forget the Forgotten Self E Harderup / Emma Harderup 195 p
3 Duetten’s Nemea Teddy Anja Hamrin 145 p
4 Duetten’s Jughead Nonself Anja Hamrin / Marie Svensson 140 p
4 Muffes Edda Alpaca Eva Harderup 140 p
6 Muffes Isagust Am Crested Eva Harderup 135 p
7 Stormi von Nahmensen Self Helle Nahmensen 120 p
8 Muffes Raso de Larrainzar Alpaca Eva Harderup 105 p
9 Arctic Rose Vienna Self Elisa Svento 100 p
9 Mustangen’s Paint Nonself Susanne Frick / Anja Hamrin 100 p
9 Ixias Herqlix Nonself Emma & Rosa Funke & Sörsäter 100 p
9 MaJa’s Hastings Eng Crested Jan Schop, NL / Johan Lenkel 100 p
9 Duetten’s Dolly Eng Crested Anja Hamrin 100 p
9 Duetten’s Ove Texel Anja Hamrin 100 p
15 Polka Pig’s Strawberry Shortcake Teddy Ewa Sonesson 95 p
15 Caviecares Nicolas Rex Lena Siversson 95 p
15 Marwin’s The man in me Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Julia Wiik 95 p
15 Vibys Dora Yaki Sheltie Lena Tysk 95 p
19 Duetten’s Blue Chiffong Self Anja Hamrin 90 p
19 Maro’s Celeste Self Marie Rosengren 90 p
19 Muffes 3-Fin Blacky Nonself Eva Harderup 90 p
19 Arctic Rose Supernova Eng Crested Elisa Svento / Siiri Anttonen 90 p
19 Änglagårdens Phantom Peruan Marianne Johansson 90 p
Visa alla
24 Duetten’s Modesty Blaise Teddy Anja Hamrin / Marie Rosengren 85 p
25 Torpstigens Patchouli Rex Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 80 p
26 Hamlet Cavia Rose Teddy Pavla Kárníková / Anja Hamrin 75 p
26 Wiiks Keaton Rex Maria Wiik 75 p
28 Muffes Sasette Self E Harderup / Emma Harderup 60 p
28 Crestine’s Novocaine Eng Crested Lottie Lundgren 60 p
30 Alfonso Self Johan Lenkel / Anja Hamrin 50 p
30 Delfoin Greta Self Kirsi Ruotsalainen / Elisa Svento 50 p
30 Muffes Movie for the Eye Self Emma Harderup 50 p
30 Wiiks Quittra Nonself Maria Wiik 50 p
30 Klockaregården’s Aurora Nonself Cissi Löfkvist 50 p
30 Rainbow Dreams Prince Charming Nonself Johanna Nordstedt 50 p
30 Rainbow Dreams Suger Rush Nonself Johanna Nordstedt 50 p
30 Sigurd Z Bandy Prosiakow Eng Crested Angelika Szafczyk Mateusuz / Barbro Eisenschmidt 50 p
30 HugAlan Fiona Teddy Katja Orajärvi-Kotikangas / Sauli Kotikangas 50 p
30 Malaxis Keep Cup Teddy Jens Lindgren / Ewa Sonesson 50 p
30 Caviecares Larry Rex Lena Siversson 50 p
30 Brimer Skinny Charlotte Magnusson / Anna Österlund 50 p
30 Vibys Qia Skinny Lena Tysk 50 p
30 Gemini’s Amaranthe CH-Teddy Alexandra Persson 50 p
30 Gemini’s Aurora CH-Teddy Alexandra Persson 50 p
30 Malaxis Delphine Peruan Emma & Rosa Funke & Sörsäter 50 p
30 Änglagårdens Vanity Peruan Marianne Johansson 50 p
30 Vibys Chiesa Coronet Lena Tysk 50 p
30 Confetti’s Clyde Lunkarya Mia Bring / Jennie Elfving 50 p


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 MaJa’s Bolivia Black Jan Schop, NL / Johan Lenkel 215 p
2 Duetten’s Blue Chiffong Blue Anja Hamrin 90 p
3 Alfonso Black Johan Lenkel / Anja Hamrin 50 p
3 Delfoin Greta Black Kirsi Ruotsalainen / Elisa Svento 50 p
5 Bella Blue Caroline Bernhed 40 p
5 Gina Sjokolina G14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
5 Marwin’s Algot Black Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Maria Wiik 40 p
8 Guldkaramel G12 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
8 Haribo H15 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
8 In the mood for Choko I14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
8 Kasatka’s Prime Lilac Marie Svensson / Alexz Nilsson 20 p
8 Luisa Beige Mona Dahlgren / Josefina Ömar-Thorinsson 20 p
8 MaJa’s Laurel Grey Jan Schop Holland / Carina Stjernman 20 p
8 Maro’s Alexander Lukas Blue Marie Rosengren 20 p
8 Maro’s Flitiga Lisa Blue Marie Rosengren 20 p
8 Ulva F16 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich / Josefina Ömar-Thorinsson 20 p
8 Åh chokodreng Å15 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Forget the Forgotten DE Golden E Harderup / Emma Harderup 195 p
2 Stormi von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 120 p
3 Arctic Rose Vienna PE White Elisa Svento 100 p
4 Maro’s Celeste DE Golden Marie Rosengren 90 p
5 Muffes Sasette Buff E Harderup / Emma Harderup 60 p
6 Muffes Movie for the Eye DE Golden Emma Harderup 50 p
7 Arctic Rose Clarabella PE White Elisa Svento / Noora Sarenius 40 p
7 Muffes All Buff Buff Emma Harderup 40 p
7 Muffes Smurfan Buff E Harderup / Emma Harderup 40 p
10 Adalmina Buff Laura Moilanen 20 p
10 Almond’s Fiona Saffron Lea Rahtu – Korpela / Laura Moilanen 20 p
10 Dior Ask PE Golden Jonas Mejlvang / Kristina Lundberg 20 p
10 Dior von Nahmensen Cream Helle Nahmensen / Carina Broberg 20 p
10 Glitterglass PE White Nina Bergström / Elisa Svento 20 p
10 Kee Kee von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 20 p
10 Mazettis Esmeralda DE Golden Kristina Lundberg 20 p
10 Mazettis Intellektuella Isabella PE Golden Kristina Lundberg 20 p
10 Muffes Forget the Lost PE Golden E Harderup / Emma Harderup 20 p
10 Muffes Forgive Yourself PE Golden Emma Hardeurp / Josefine Lampinen 20 p
10 Muffes Guldkaka Saffron E Harderup / Emma Harderup 20 p
10 Muffes Red Cream Lemon E Harderup / Emma Harderup 20 p
10 Ofixas Cirka PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 20 p
10 Polka Pig’s One Look Your Hooked PE Golden Ewa Sonesson 20 p
10 Sweet Cherry Pie PE White Johanna Sinivaara / Elisa Svento 20 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Jughead Black Fox Anja Hamrin / Marie Svensson 140 p
2 Mustangen’s Paint Silveragouti Susanne Frick / Anja Hamrin 100 p
3 Wiiks Quittra Solid Silveragouti Maria Wiik 50 p
4 Crestine’s Hail To The King Solid Silveragouti Lottie Lundgren 40 p
4 Maro’s Kybele Blue Fox Marie Rosengren 40 p
4 Silkes Twisk Chocolate Fox Pernille Yde / Josefina Ömar-Thorinsson 40 p
7 Crestine’s Queen Solid Cinnamonagouti Lottie Lundgren 30 p
8 Amiras Överlägsen Solid Creamagouti Minna Thomé / Lottie Lundgren 20 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Herqlix Black Roan Emma & Rosa Funke & Sörsäter 100 p
2 Muffes 3-Fin Blacky Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 90 p
3 Mazettis Klas DE Golden Roan Kristina Lundberg 15 p
4 Rainbow Dreams Arcee Black Magpie Johanna Nordstedt 10 p

NONSELF MASKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Klockaregården’s Aurora Buff California Black Cissi Löfkvist 50 p
1 Rainbow Dreams Prince Charming White California Black Johanna Nordstedt 50 p
1 Rainbow Dreams Suger Rush Cream California Chocolate Johanna Nordstedt 50 p
4 Rainbow Dreams Barbie White California Chocolate Johanna Nordstedt 40 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 MaJa’s Hastings Black Jan Schop, NL / Johan Lenkel 100 p
2 Arctic Rose Supernova PE White Elisa Svento / Siiri Anttonen 90 p
3 Sigurd Z Bandy Prosiakow PE White Angelika Szafczyk Mateusuz / Barbro Eisenschmidt 50 p
4 Arctic Rose Anne With an E PE White Elisa Svento 40 p
4 Capitex Grace Cream Barbro Eisenschmidt 40 p
4 MaJa’s Baby Girl Black Jan Schop, NL / Johan Lenkel 40 p
4 Rowellas Goliat Lemon Anna Österlund 40 p
8 Capitex Maxwell Cream Barbro Eisenschmidt / Monica Salomonsson 20 p
8 Chokoladekiks von Rosen Chocolate Kalinka Sophia Weis / Lottie Lundgren 20 p
8 Hippie’s DarkNess Black Carina Stjernman 20 p
8 Muffes Black Pan Black Eva Harderup 20 p
8 Muffes Black Saliam Black Eva Harderup 20 p
8 Nils Cream Nina Bergström / Julia Wiik 20 p
8 Ofixas Centa PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 20 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Dolly Black Fox Anja Hamrin 100 p
2 Crestine’s Novocaine Solid Cinnamonagouti Lottie Lundgren 60 p
3 Cleos Shady Silveragouti Anette Kruse Iversen / Malin Andersson 40 p
3 Crestine’s Overload Silveragouti Lottie Lundgren / Malin Andersson 40 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Isagust Lemon Eva Harderup 135 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Nemea Anja Hamrin 145 p
2 Polka Pig’s Strawberry Shortcake Ewa Sonesson 95 p
3 Duetten’s Modesty Blaise Anja Hamrin / Marie Rosengren 85 p
4 Hamlet Cavia Rose Pavla Kárníková / Anja Hamrin 75 p
5 HugAlan Fiona Katja Orajärvi-Kotikangas / Sauli Kotikangas 50 p
5 Malaxis Keep Cup Jens Lindgren / Ewa Sonesson 50 p
7 FIMVA VV 9-19 HugAlan Diana The Princess of Heards Katja rajärvi – Kotikangas / Laura Moilanen 40 p
8 WiRas Wuyi Maria Wigenborg 30 p
9 Diiva-Davina Isabella Hynninen 20 p
9 Helmiina-Hienohelma Isabella Hynninen 20 p
9 HugAlan Onerva Katja Orajärvi-Kotikangas 20 p
9 HugAlan Peppiina Porkkananpurija Katja Orajärvi – Kotikangas / Laura Moilanen 20 p
9 J MVA Pirkko-Punajuuritar Katja Orajärvi-Kotikangas 20 p
9 Rospiggens The Spectre Victoria Wrangell / Maria Wigenborg 20 p
Visa alla
15 Nia-Neelia Isabella Hynninen 15 p
16 Rainbow Dreams Ture Johanna Nordstedt 10 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Caviecares Nicolas Lena Siversson 95 p
1 Marwin’s The man in me Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Julia Wiik 95 p
3 Torpstigens Patchouli Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 80 p
4 Wiiks Keaton Maria Wiik 75 p
5 Caviecares Larry Lena Siversson 50 p
6 Caviecares Norton Lena Siversson 20 p
6 Djurgårdens Emil Josefine Lampinen 20 p
6 Djurgårdens Ines Josefine Lampinen 20 p
6 Djurgårdens Joline Josefine Lampinen / Evelina Viklund 20 p
6 Djurgårdens Julia Josefine Lampinen 20 p
6 Djurgårdens Pearl Josefin Lampinen / Maria Abrahamsson 20 p
6 Torpstigens Ambra Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 20 p
Visa alla
13 Djurgårdens Apple Blossom Vera Viklund 15 p
14 Djurgårdens AppelBelinda Josefine Lampinen 10 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vilda Robiin Pålsson / Malin Andersson 15 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Brimer Charlotte Magnusson / Anna Österlund 50 p
1 Vibys Qia Lena Tysk 50 p
3 Isobell Babar D Danhova / Lena Tysk 40 p
4 Vibys Quba Lena Tysk 20 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Gemini’s Amaranthe Alexandra Persson 50 p
1 Gemini’s Aurora Alexandra Persson 50 p
3 Gemini’s Förgätmigej Alexandra Persson 40 p
4 Gemini’s Chevrolet Corvette Alexandra Persson 20 p
4 Lages Purple Lady Fam. Johansson/Landegren 20 p
4 Polka Pig’s Guinness Ewa Sonesson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 20 p
4 Torpstigens Santa Claus Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 20 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Änglagårdens Phantom Marianne Johansson 90 p
2 Malaxis Delphine Emma & Rosa Funke & Sörsäter 50 p
2 Änglagårdens Vanity Marianne Johansson 50 p
4 Djurgårdens Smulan Josefine Lampinen 15 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Dora Yaki Lena Tysk 95 p
2 Viby’s Vincent Lena Tysk / Suzy Olsson 40 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Chiesa Lena Tysk 50 p
2 Vibys Callinka Lena Tysk 40 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Edda Eva Harderup 140 p
2 Muffes Raso de Larrainzar Eva Harderup 105 p
3 Änglagårdens Amarello Marianne Johansson 40 p

TEXEL

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Ove Anja Hamrin 100 p

LUNKARYA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Confetti’s Clyde Mia Bring / Jennie Elfving 50 p
2 Smörblomman’s Zezar Veronika Nilsson 10 p


Guidestandard

GUIDESTANDARD

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ivan Mary’s Angels Cuy Katarzyna Kosiorek / Monica Salomonsson 35 p
2 Alvin Cuy Monica Salomonsson 25 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Groth’s Chubby Grape ”Bamse” Lakeland Johanna Groth / Othilia Sundström 35 p
1 Maro’s Fläder Nonself Blue Cream Otter Marie Rosengren 35 p
1 Rowellas Eddie Lakeland Anna Österlund 35 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Crumpets Texel Anja Hamrin / Suzy Olsson 35 p
1 Ixias Hurricane Merino Emma & Rosa Funke & Sörsäter 35 p
1 Vibys Ramos Sheltie Lena Tysk / Josefine Lampinen 35 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Arctic Rose Elisa Svento 35 p
1 Caviecares Lena Siversson 35 p
1 Maro’s Celeste Marie Rosengren 35 p
4 Guldkaramel G12 Dell’Orto Nete Dietrich 25 p
4 HugAlan Katja Orajärvi-Kotikangas 25 p
4 von Nahmensen Helle Nahmensen 25 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Kasatka’s Holly Holiday Marie Svensson 180 p
2 Kasatka’s BlackBarry Marie Svensson 140 p
2 Piff Tina Siveden 140 p
4 Silkes Twisk Josefina Ömar-Thorinsson 100 p
4 Xander Josefina Ömar-Thorinsson 100 p
6 Bluebells Don Corleone Christina Rørbaeck 95 p
6 Duetten’s Kaffe Dalgona Marita Wallström 95 p
8 Almond’s Tinker Bell Ninni-Maria Rantala 90 p
8 Arctic Rose Clarabella Noora Sarenius 90 p
10 Adalmina Laura Moilanen 85 p
10 Groth’s Chubby Grape ”Bamse” Othilia Sundström 85 p
10 Kasatka’s Havannah Suzy Olsson 85 p
10 Torpstigens Erik Segersäll Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 85 p
Visa alla
14 Arctic Rose Odessa Isabella Hynninen 50 p
14 Duetten’s Binti Alexz Nilsson 50 p
14 GPKasatka’s Eeviee Marie Svensson 50 p
14 HugAlan Peppiina Porkkananpurija Laura Moilanen 50 p
14 Kasatka’s Eeivee Marie Svensson 50 p
14 Krut Laura Moilanen 50 p
14 Luisa Josefina Ömar-Thorinsson 50 p
14 Sadira Malin Andersson 50 p
14 Tigerlilja Alexz Nilsson 50 p
14 Vilda Malin Andersson 50 p
24 Kasatka’s Akiro Marie Svensson 15 p
24 Mandel Alexz Nilsson 15 p
26 Djurgårdens Pearl Maria Abrahamsson 10 p
26 Duetten’s Ullinn Josefina Ömar-Thorinsson 10 p
26 Kasatka’s Prime Alexz Nilsson 10 p
26 Limetta’s Orlaya Noora Sarenius 10 p
26 Nia-Neelia Isabella Hynninen 10 p
26 Puff Tina Siveden 10 p
26 Rainbow Dreams Suger Rush Johanna Nordstedt 10 p
26 Rio Ninni-Maria Rantala 10 p
26 Smörblomman’s Nova Veronika Nilsson 10 p
26 Zplit Alexz Nilsson 10 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Peggy Stina Samuelsson 140 p
1 Teddy Nova Kjellberg/Andersson 140 p
3 Muffes Johanna Simon Harderup 100 p
3 Penny Stina Samuelsson 100 p
5 Arctic Rose Supernova Siiri Anttonen 90 p
6 Maja Vera Viklund 85 p
6 Pica Piggies Guava Molly Elfving 85 p
6 Trollvinges Mynta Edith Skansen 85 p
9 Magnus Stina Samuelsson 60 p
9 Muffes Celine Måns Harderup 60 p
9 Muffes Hanna Gold ”Bebis Lisa” Simon Harderup 60 p
Visa alla
12 Djurgårdens Snow Starshine Majken Abrahamsson 50 p
12 Pica Piggies Pretzel Molly Elfving 50 p
12 Picapiggies Mooncake Tove Thunberg 50 p
15 Rachet Märta Abrahamsson 15 p
16 Muffes Anna Måns Harderup 10 p
16 Nils Julia Wiik 10 p
16 Pontus Stina Samuelsson 10 p
UtställningÅrets-poäng