Årets marsvin 2019

Årets marsvin uppdaterat t o m 191230 Eskilstuna . Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till webmaster@svenskamarsvinsforeningen.se.
Tryck på poängen för att se mer detaljer

ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Marwin’s Look Like Olly Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 715 p
2 Vibys Mazarin Sheltie Lena Tysk 623 p
3 Polka Pig’s Lorabelle Valentine Teddy Ewa Sonesson 599 p
4 Emras Robin Texel Carola Nilsson / Anja Hamrin 576 p
5 Marwin’s Rock’n’Roll King Rex Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 560 p
6 Änglagårdens Rafaello Alpaca Marianne Johansson 505 p
7 Vibys Qira Skinny Lena Tysk 502 p
8 Vibys Lilla Q Skinny Lena Tysk 500 p
9 Malaxis D E I Teddy Jens Lindgren 456 p
10 Vibys Paolo Coronet Lena Tysk 439 p
11 Ixias Never Ending Story Self Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 404 p
12 Cavicares Austin Rex Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 400 p
13 Amiras Iskorn Self Minna Thomé 390 p
13 Ixias Perfect Storm Merino Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 390 p
15 Creutzbergs Senegal S8 B Self Annette Creutzberg Mikkelsen 382 p
16 Tornado’s Quaison Abessinier Agneta Johansson 377 p
17 Lillhagas Zeliadotter Lunkarya Liza Björk 374 p
18 Lages Verdandi CH-Teddy Fam. Johansson/Landegren 366 p
19 Muffes Black Ingefaer Eng Crested Eva Harderup 360 p
20 Duettens Blueberry Apollon Nonself Anja Hamrin 350 p
20 Amiras Tjusig Eng Crested Minna Thomé 350 p
Visa alla
22 Muffes Eyecatching Self Emma Harderup 347 p
23 Chokladfabrikens Tohka Nonself Gisela Jansson 334 p
24 Vibys Wilma Skinny Lena Tysk 330 p
24 Vibys Elton Merino Lena Tysk 330 p
26 Wiiks Ed Rex Maria Wiik 329 p
27 Polka Pig’s Secret Sugar Kick Teddy Ewa Sonesson 327 p
28 Confettis Zapp Lunkarya Maria Bring 325 p
29 Spike of Sparkes Abessinier Anrew Sparkes UK / Catharina Johansson 320 p
30 Confettis Twilight Sparkle Lunkarya Maria Bring 310 p


ÅRETS UPPFÖDARE

Plac Namn Uppfödare Poäng Antal djur
1SMF 14 VibysLena Tysk5533 p26
2SMF 136 AmirasMinna Thomé5493 p35
3SMF 335 MuffeEva & Emma Harderup4055 p50
4SMF 139 Marwin’sFredrik Griberg & Cecilia Gullberg2875 p15
5SMF 341 LagesFam. Johansson/Landegren2804 p29
6SMF 130 Duetten’sAnja Hamrin2609 p24
7SMF 22 Polka PigsEwa Sonesson2298 p22
8SMF 58 MalaxisJens Lindgren2294 p19
9SMF 493 WiiksMaria Wiik2289 p13
10SMF 276 Djurgården’sJosefine Lampinen1920 p25
Visa alla
11SMF 432 IxiasE. Sörensson & R. Sörsäter1725 p9
12SMF 17 ÄnglagårdensMarianne Johansson1687 p8
13SMF 107 TornadosAgneta Johansson1654 p14
14Almond’sElisa Svento & Lea Rahtu-Korpela1532 p18
15SMF 342 LillhagasLiza Björk1469 p9
16SMF 345 ConfettisMaria Bring1394 p10
17SMF 417 Smörblomman’sVeronika Nilsson1178 p10
18SMF 404 CaviecaresLena Siversson1118 p15
19SMF 459 DefineDarren Fieldhouse1113 p15
20SMF 87 OfixasCarina Broberg894 p10
21Dell’OrtoNete Dietrich854 p16
22SMF 446 ChokladfabrikenGisela Jansson794 p10
23SMF 124 Winniepig’sCatharina Johansson786 p8
24SMF 497 Allamanda’sAmanda Eskelind780 p5
25Mascot’sSusan Lindgaard687 p9
26SMF 455 EmrasCarola Nilsson658 p2
27BluebellsChristina Rørbæk611 p6
28HugAlanKatja Orajärvi-Kotikangas607 p7
29Maria Erlandsson580 p9
30IsobellDana Danhova570 p3
31Marie Svensson556 p6
32SMF 473 O’MallysVivika Hjalmarsson537 p6
33SMF 477 Groth’sJohanna Groth535 p5
34SMF 114 Crestine’sLottie Lundgren Bratland503 p6
35SMF 513 BjörktassenCarola Holm499 p4
36CreutzbergsAnnette Creutzberg Mikkelsen494 p3
37SMF 423 KatlasMaria Persson474 p6
38BellevicsBenedicte Botorp417 p6
39Nina Bergström410 p4
40of SparkesAndrew Sparkes400 p2
41SMF 449 MatadorensEva Nilsson397 p5
424-everAnne Iversen392 p6
44SMF 383 of Funny FarmStian Græsmo390 p5
44SilkesPernille & Emelie Yde372 p2
45SMF 509 SockergrynetsMarie Holmström346 p4
46SMF 191 Nightmare’sSusanne Bornelöv336 p5
47SMF 494 Piggy DiamondsGabriella Palmberg Jarerot335 p3
48SMF 471 FlockdjurCatharina Hoppe327 p4
49SMF 470 SaphirasSofie Boyström310 p4
50BountylandsLene Friis Jakobsen304 p4
51SMF Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 288Ann-Marie Aspenstrand Nilsson288 p3
52SMF 507 LyckniosMarita Lycknio282 p2
53von NahmensenHelle Nahmensen264 p2
54Arctic RoseElisa Svento255 p4
55SaturnsLene Kristensen246 p4
56Jessica Vesterberg235 p3
57SMF 163 High Hat’sBettan Gileborn-Sundberg220 p5
59Johanna Nordstedt220 p2
60Margaret Hooper215 p2
61SMF 426 M&MMaria Grundberg207 p3
62DelfoinKirsi Ruotsalainen205 p2
63PickersleighRob & Linda Monk192 p2
64Wanna & Anette Mayer190 p3
64SMF 484 JuliannasAnna Neykova190 p3
66HaystackKathy Dudding181 p1
67SMF 517 Royal CaviesCindy Örnå176 p4
68SMF 88 CapitexBarbro Eisenschmidt174 p4
69SMF 516 Quercu’sElin Karlsson160 p3
70Karolina Smoreda150 p1
70SMF 442 WallhamraMartin Franzen150 p4
72SMF 490 NightfallsAnna Österlund149 p2
73Name by D’sDiana Rasmussen145 p2
73Ina Lindblom145 p2
75Alexandra Persson142 p3
76SMF 483 Shoreline’sFelicia Andersson140 p2
77Mel Bell136 p1
78SMF 502 BlackasJenny Dahlberg102 p1
79Nikita Frisk100 p2
79SMF 514 TopNotchJohanna Kyller100 p3
79SMF 492 AvalonsCarina Siverstedt100 p3
82of CavycastleTom Erik Feragen96 p2
82Shamrock’sMarita M. Gundersen96 p3
84Little FriendsManuela Eilander80 p1
84SMF 266 AbbylinesPernilla Holmberg80 p1
86Ebba Jonsson64 p1
86MaailmanAida Depner64 p2
88PorcellusKamma Kragh60 p1
88El LocosSteffen Skovbo60 p2
88Robiin Pålsson60 p1
91Cleo’sAnnette Kruse Iversen52 p1
92Cecilia Mård40 p1
92Limetta’sSanni Taimioja40 p1
92SMF 302 WirasMaria Wigenborg40 p2
92El NiñosJan & Bertus van Dijk40 p1
92SMF 238 Mon CherieHelen Thors40 p2
97Ina Kristin Berg32 p1
97KatinkasKatja Nyström32 p1
97Ulla Dahl32 p1
97My Ling32 p1
97Streaker’sRita Ribeiro & Thomas Hellmann32 p1
97SMF 511 MirjasJennifer Dittgen32 p1
97CharliesNanna Hegelund32 p1
97Baun’sMarianne Kruse Baun32 p1


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Never Ending Story Black Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 404 p
2 Amiras Iskorn Blue Minna Thomé 390 p
3 Creutzbergs Senegal S8 B Blue Annette Creutzberg Mikkelsen 382 p
4 Matadorens Party Favor Chocolate Eva Nilsson 267 p
5 Amiras Optimal Blue Minna Thomé 255 p
6 Björktassens Always Here Chocolate Carola Holm 245 p
7 Amiras Oumbärlig Blue Minna Thomé 240 p
8 Muffes Drecoxa Black Eva Harderup 224 p
9 Amiras Vårstjärna Blue Minna Thomé 219 p
10 Valrhona V12 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 215 p
Visa alla
11 Björktassens Accept Me Chocolate Carola Holm 165 p
12 Define Mombo Beat Black Darren Fieldhouse / Anja Hamrin 160 p
13 Delfoin Kreta Black Kirsi Ruotsalainen / Elisa Svento 140 p
14 Muffes Tisju Black Eva Harderup 122 p
15 Muffes Miss Amie Black Eva Harderup 120 p
16 Kasatka Black Marie Svensson 112 p
17 Go Go Chokogirl G11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 110 p
18 Amiras Isdans Blue Minna Thomé 104 p
18 Muffes Dorizca Black Eva Harderup 104 p
18 Torpstigens Nils Karlsson Pyssling Blue Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 104 p
21 Ranghild choko R11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 95 p
22 Duetten’s Blue Regina Blue Anja Hamrin 90 p
22 Ixias Only You Black E. Sörensson & R. Sörsäter / Emma & Rosa Sörensson & Sörsät 90 p
24 Creutzbergs Odoa O9 Black Annette Creutzberg Mikkelsen 80 p
25 Lycknios Absolute Cookie Chocolate Marita Lycknio 72 p
25 Muffes Cinq of Piggy Chocolate Emma Harderup 72 p
27 Delfoin Kenzo Black Kirsi Ruotsalainen / Vili Väisänen 65 p
28 Muffes Dorizcam Black Eva Harderup 60 p
29 Duetten’s Blue Audi Blue Anja Hamrin / Marie Rosengren 52 p
29 Vladimir V11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 52 p
31 Coco de la Choko C14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 50 p
31 Mascots Kathy Black Susan Lindgaard 50 p
31 Muffes At Doca Black Eva Harderup 50 p
31 Muffes Drucoxi Black Eva Harderup / Carola Holm 50 p
35 Björktassens Wannabe Yours Chocolate Carola Holm 47 p
36 Coco Sja Choko C11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
36 Duetten’s Noa Noa Black Anja Hamrin 40 p
36 Efter eight E12 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
36 El Locos Rebella Grey Steffen Skovbo, DK / Carina Stjernman 40 p
36 Fika F10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
36 Mascot’s Ismax Black Susan Lindgaard 40 p
36 Matadorens Pound Cake Chocolate Eva Nilsson 40 p
36 Matadorens Rainbow Dash Chocolate Eva Nilsson 40 p
36 Muffes Damie Black Eva Harderup 40 p
36 Muffes Djucoxi Black Eva Harderup 40 p
36 Muffes Mon Rose Black Emma Harderup 40 p
36 Uno Choko U11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
36 Wize Choko W10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
49 Creutzbergs Zambia Z7 B Blue Annette Creutzberg Mikkelsen 32 p
49 Ina’s Trump Beige Ina Kristin Berg 32 p
49 Åse-dåse choko Å12 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 32 p
52 Matadorens Otheo da Capo Chocolate Eva Nilsson 30 p
53 4-ever Love Affair Black Anne Iversen / Anna Österlund 20 p
53 Ægte Choko Æ10 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
53 Candy Grey Marie Svensson 20 p
53 El Locos Lacasia Grey Steffen Skovbo 20 p
53 Hot Coco H11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
53 Ice cubes I11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
53 Luzy Di Choko L14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
53 Mascot’s Black Orkide Black Susan Lindgaard 20 p
53 Matadorens Quest for Quality Chocolate Eva Nilsson 20 p
53 Muffes EXaila Black Eva Harderup 20 p
53 Muffes Geisha of Piggy Chocolate Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
53 Muffes Påg Black Eva Harderup 20 p
53 Muffes Rose Black Eva Harderup / Marie Rosengren 20 p
53 Muffes Yome Jua Black Eva Harderup 20 p
53 Oh my choko O11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p
68 Doddo Black Jessica Vesterberg / Anna Neykova 10 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Eyecatching DE Golden Emma Harderup 347 p
2 Bismillah von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 224 p
3 Muffes Laerke PE White Emma Harderup 220 p
4 JCH & FI CH Almond’s Sydäntenvalloittaja PE White Lea Rahtu-Korpela 207 p
5 Diddi DE Golden Jessica Vesterberg / Anna Neykova 185 p
6 Define Hot Pot Pink PE White Darren Fieldhouse / Nikita Frisk 145 p
7 Define Indigo Frock Cream Darren Fieldhouse 144 p
8 Define X of Suger Cream Darren Fieldhouse / Johanna Nordstedt 140 p
9 Handsome PE Golden Mel Bell,UK / Emma Harderup 136 p
10 Mascot’s Malte Buff Susan Lindgaard 132 p
Visa alla
11 Storm DE White nina bergström / Stina Burman 130 p
12 August PE White Margaret Hooper / Helka Kaakinen 125 p
12 Mascot’s Sigmonn Buff Susan Lindgaard 125 p
14 fi&sch Almond’s Happy Heidi Saffron Lea Rahtu-Korpela ja Elisa Svento / Alisa Väisänen 120 p
15 Muffes Citron PE Golden Emma Harderup 110 p
15 Muffes Mystice PE Golden Emma Harderup 110 p
17 Ofixas Carmenzita PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 102 p
18 Electra DE White Johanna Nordstedt 95 p
19 Almond’s Elviira PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 90 p
19 Almond’s Happy Heidi Saffron Lea Rahtu-Korpela / Alisa Väisänen 90 p
19 Juliannas Bradford DE Golden anna neykova / Josefine Lampinen 90 p
19 M-MVA JV-18 GG-18 VROP-18 VV-18 Princess Charlotte PE White Margaret Hooper / Elisa Svento 90 p
19 Muffes Alberte PE White Eva & Emma Harderup / Johanna Nordstedt 90 p
24 Ofixas Chosley Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 80 p
24 Shoreline’s Fancy Gigawatt PE Golden Felicia Andersson 80 p
26 Capitex Elton Cream Barbro Eisenschmidt / Stella Eisenschmidt Larsson 72 p
26 Muffes Prince White PE White Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 72 p
28 Almond’s Äärettömän Rakas Buff Lea Rahtu-Korpela / Riikka Raatikainen 64 p
28 Define Ice Yogut DE White Darren Fieldhouse 64 p
30 Arctic Rose Blossom Cream Elisa Svento / Emilia Aikio 60 p
30 Muffes Wish of Diamond DE Golden Emma Harderup 60 p
30 Porcellus Vintersaga DE White Kamma Kragh / Marie Svensson 60 p
30 Shoreline’s Fancy Microwatt PE Golden Felicia Andersson 60 p
34 Muffes Helle Cream Cream Emma Harderup 52 p
35 Almond’s Uber Buff Lea Rahtu-Korpela / Laura Moilanen & Jari Ukkola 50 p
35 Muffes Ariel PE Golden Emma Harderup 50 p
35 Muffes Fancy PE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 50 p
35 Muffes Guava PE Golden Emma Harderup 50 p
35 Muffes Liverpool Pojke PE Golden Emma Harderup / Anna Neykova 50 p
40 Almond’s Galway girl Cream Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Noora Sarenius 40 p
40 Almond’s Vanilla Sparkleberry DE White Lea Rahtu-Korpela / Ninni-Maria Rantala 40 p
40 Define Amozon Cream Darren Fieldhouse / Nina Bergström 40 p
40 Limetta’s Dahlia Lemon Sanni Taimioja / Noora Sarenius 40 p
40 Muffes Wish of Opal DE Golden Emma Harderup / Felicia Andersson 40 p
40 Saphira’s Bobby Be Good Red Sofie Boyström / Alexzandra Tholander 40 p
40 Stardust von Nahmensen PE White Helle Nahmensen 40 p
47 Capitex Carmen Cream Barbro Eisenschmidt 32 p
47 Define Baylee Lemon Darren Fieldhouse 32 p
47 Define Hotski Hot Cream Darren Fieldhouse 32 p
47 Define Icy Yeppi DE White Darren Fieldhouse / Nikita Frisk 32 p
47 Define X On the Beach Buff Darren Fieldhouse / Helle Nahmensen 32 p
47 Ofixas Cassedy Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 32 p
47 Ofixas Ching DE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 32 p
47 Ofixas Citrus Lemon Carina Broberg 32 p
55 Kimo DE White Marie Svensson / Anna Österlund 30 p
56 Alfred Cream Christina Rørbæk 20 p
56 Arctic Rose Lumos Cream Elisa Svento 20 p
56 Define Ben Lemon Darren Fieldhouse / Sofie Boyström 20 p
56 Define Ice Drops DE White Darren Fieldhouse / Suzy Olsson 20 p
56 Define Ice Safety Pin DE White Darren Fieldhouse / Johanna Nordstedt 20 p
56 Mascot’s maronn Buff susan lindgaard / Susan Lindgaard 20 p
56 Muffes Celine PE Golden Emma Harderup / Måns Harderup 20 p
56 Muffes Hjortron DE Golden Emma Harderup / Marie Rosengren 20 p
56 Muffes Mango Icecream Cream Emma Harderup / Johanna Nordstedt 20 p
56 Ofixas Camenber PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 20 p
66 Almond’s Yara Saffron Lea Rahtu-Korpela / Jenni Vähä 10 p
66 Mascot’s Canel Dust Buff susan lindgaard / susan Lindgaard 10 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duettens Blueberry Apollon Black Fox Anja Hamrin 350 p
2 Amiras Mysa Måne Solid Silveragouti Minna Thomé 295 p
3 Allamanda’s Adak Black Tan Amanda Eskelind 290 p
4 Wiiks York Solid Silveragouti Maria Wiik / Sandra Wiik 280 p
5 Duettens Chester Black Tan Anja Hamrin 257 p
6 Wiiks Janet Solid Silveragouti Maria Wiik / Julia Wiik 245 p
7 Duettens Nellie Black Tan Anja Hamrin 244 p
8 Silkes Ophelia Black Fox Pernille & Emelie Yde / Sofie Boyström 240 p
9 Amiras Mysa Mera Solid Silveragouti Minna Thomé 215 p
10 Amiras Rustik Solid Silveragouti Minna Thomé 214 p
Visa alla
11 Allamanda’s Dala Black Tan Amanda Eskelind / Anja Hamrin 205 p
11 Amiras Utmärkt Solid Silveragouti Minna Thomé 205 p
13 Allamanda’s Edane 1373 Black Tan Amanda Eskelind 175 p
14 Sockergrynets Blyga Blomma Black Cream Otter Marie Holmström / Jennie Elfving 174 p
15 Amiras Uppvisa Solid Lemonagouti Minna Thomé / Maria Wiik 170 p
16 Amiras Hejsan Solid Silveragouti Minna Thomé 140 p
16 Sidd Silveragouti Susanne Frick 140 p
18 Duetten’s Blueberry Akilles Black Fox Anja Hamrin / Sofie Boyström 134 p
19 Silkes Twisk Chocolate Fox Pernille & Emelie Yde / Sofie Boyström 132 p
20 Amiras Kalasdax Solid Silveragouti Minna Thomé 130 p
20 Duettens Blueberry Amanda Black Tan Anja Hamrin / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 130 p
20 Molle Silveragouti Okänd / Susanne Frick 130 p
23 Wiiks Aska Solid Silveragouti Maria Wiik / Jennie Elfving 122 p
24 Duetten’s Jughead Black Fox Anja Hamrin / Marie Svensson 120 p
25 Duetten’s Niklas Black Fox Anja Hamrin / Sofie Boyström 102 p
26 Amiras Stabil Solid Silveragouti Minna Thomé 100 p
27 Eva Black Tan Maria Erlandsson 90 p
28 Juliannas Cloud Print Black fox anna neykova 80 p
28 Wiiks Wy Solid Goldenagouti Maria Wiik 80 p
30 Wiiks Wifi Solid Silveragouti Maria Wiik 72 p
31 Allamanda’s Dannike Black Tan Amanda Eskelind 70 p
31 Duetten’s Bus Black Fox Anja Hamrin 70 p
33 Saturns Mr X Solid Goldenagouti Lene Kristensen 64 p
34 Amiras Charmig Solid Silveragouti Minna Thomé 55 p
35 Saturns Xanadu Solid Goldenagouti Lene Kristensen 52 p
35 Sockergrynets Disa Dimma Lilac Fox Marie Holmström 52 p
37 Allamanda’s Arrie Black Tan Amanda Eskelind 40 p
37 Duetten’s Blue Alfred Blue Fox Anja Hamrin 40 p
37 Åsnan Lemonagouti Susanne Frick 40 p
40 Baun’s Blue Suede Shoes Blue Silveragouti MARIANNE KRUSE BAUN 32 p
41 Duetten’s Blue Elsa Blue Fox Anja Hamrin / Marie Rosengren 20 p
41 Duetten’s Blue Emmet Blue Fox Anja Hamrin / Marie Svensson 20 p
41 Duetten’s Blue Gösta Blue Fox Anja Hamrin / Marie Rosengren 20 p
41 Duettens Jughead Black Fox Anja Hamrin / Marie Svensson 20 p
41 Duetten’s Lavendel Lilac Fox Anja Hamrin / Marie Holmström 20 p
41 Emmy Black Tan Maria Erlandsson 20 p
41 Juliannas Rejsa Runt Grey Tan Anna Neykova / Amanda Eskelind 20 p
41 Saphiras Aiku av Silverklo Lilac Tan Sofie Boyström / Jennie Elfving 20 p
41 Saphira’s Amali av Angal Black Tan Sofie Boyström 20 p
50 Betina Black Fox Maria Erlandsson 10 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Chokladfabrikens Tohka Black Magpie Gisela Jansson 334 p
2 Mascot’s Zella Black Dalmatiner Susan Lindgaard 180 p
3 Flockdjurs Daylily Black Magpie Catharina Hoppe / Jennie Elfving 162 p
4 Chokladfabrikens Minago Black Magpie Gisela Jansson 140 p
5 2Nice Black Magpie Wanna & Anette Mayer / Anette Mayer 130 p
6 Muffes Tidlösa Black Roan Eva Harderup / Suzy Olsson 125 p
7 Muffes Cole DE Golden Roan Emma Harderup / Emma Bring 120 p
8 Confettis Glitter DE Golden Dutch Maria Bring 110 p
9 Muffes BR Dombeya Black Roan Eva Harderup 109 p
10 Chokladfbrikens Zalavas Chocolate Harlequin Gisela Jansson 100 p
10 Confettis Smurfan Blue Dutch Maria Bring 100 p
Visa alla
12 Muffes Förgätmigej PE Golden Roan Emma Harderup 96 p
13 Muffes 3-Dapu Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 95 p
14 Chokladfabrikens Doha Black Magpie Gisela Jansson 85 p
14 Rowellas Don De La Grande Black Dutch Anna Österlund 85 p
16 Malaxis Bacon n’ Cheese Black Roan Jens Lindgren 82 p
17 Mascots WoWoKa Black Dalmatiner Susan Lindgaard 80 p
18 Rowellas Ramse DE Golden Dutch Anna Österlund 64 p
19 BB8 Lilac Harlequin Wanna & Anette Mayer / Wanna Mayer 50 p
19 Flockdjurs Daikon Black Magpie Catharina Hoppe 50 p
19 Flockdjurs Ella Endive Chocolate Magpie Catharina Hoppe / Anette Mayer 50 p
19 Mascot’s Wowoma Black Dalmatiner Susan Lindgaard 50 p
19 Muffes BR Tazett Black Roan Eva Harderup 50 p
24 Chokladfabrikens Canberra Black Magpie Gisela Jansson 40 p
24 Chokladfabrikens Manta Black Magpie Gisela Jansson 40 p
24 Muffes 3-Be LaQue Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 40 p
27 Chokladfabrikens Salla Chocolate Magpie Gisela Jansson 20 p
27 Ixias Once Upon a Time Black Roan Emma & Rosa / Sörensson & Sörsäter 20 p
27 Muffes 3-Rhill Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 20 p
30 Chokladfabrikens Jaipur Black Magpie Gisela Jansson / Anette Mayer 15 p
30 Koreskas ABBY Tort’n White Black/Red/White Anne Koreska Petersen / Anne Petersen 15 p
30 Muffes BR Doronicum Black Roan Eva Harderup 15 p
33 Chokladfabrikens Cercado de Lima Black Magpie Gisela Jansson 10 p
33 Chokladfabrikens Hirosaki Black Magpie Gisela Jansson / Catharina Hoppe 10 p
33 Koreskas ÆTHELWULF Tort’n White Black/Red/White Anne Koreska Petersen 10 p
33 Muffes 3-Go Pipi Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup / Anne Koreska Petersen 10 p
33 Walla Chocolate Magpie Wanna & Anette Mayer / Johanna Kyller 10 p

NONSELF MASKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Firefly Red California Black Marie Svensson / Jennie Elfving 294 p
2 Saphiras Krokus White California Chocolate Sofie Boyström / Johanna Nordstedt 230 p
3 Almond’s Qullanqallis Buff California Black Lea Rahtu-Korpela 100 p
4 Almond’s Gemma Buff California Chocolate Lea Rahtu-Korpela / Tommi Korpela 80 p
5 Flockdjurs Elk Grove Cream California Chocolate Catharina Hoppe / Nikita Frisk 65 p
6 Jacob Cream California Chocolate Ebba Jonsson / Jennifer Dittgen 64 p
7 VKS -18 Almond’s Awesome Golden California Black Lea Rahtu-Korpela / Laura Moilanen & Jari Ukkola 60 p
8 Almond’s Toffeerulla Golden California Black Lea Rahtu-Korpela ja Elisa Svento / Alisa Väisänen 55 p
9 Akio White California Chocolate Marie Svensson 50 p
9 Noele Red California Black Marie Svensson / Alexzandra Tholander 50 p
9 Selma by Lou Cream California Black Sarine Ringheim 50 p
Visa alla
12 Charmtrollet’s Stormy Red California Black Eivor Rönnholm 30 p
13 Nala by Lou Cream California Chocolate Sarine Ringheim 10 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Black Ingefaer Black Eva Harderup 360 p
2 Amiras Tjusig Blue Minna Thomé 350 p
3 Ofixas Cinderella PE White Carina Broberg / Johanna Nordstedt 260 p
4 Almond’s Scream for icecream if you dare Cream Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 255 p
5 Flora DE White Nina Bergström / Tyra Johnson 190 p
6 Duetten’s Chemise of Love Black Anja Hamrin 180 p
7 Almond’s superlike in tinder if you dare PE White Lea Rahtu-Korpela / Alisa Väisänen 150 p
8 4-ever Flower Black Anne Iversen / Marie Holmström & Sofie Boyström 145 p
9 Ofixas Centa PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 140 p
10 Muffes Pommade Chocolate Eva Harderup 134 p
Visa alla
11 Ofixas Clondike Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 124 p
12 Arctic Rose Supernova PE White Elisa Svento / Vili Väisänen 90 p
13 Arctic Rose Anne With an E PE White Elisa Svento 85 p
14 Sockergrynets Black Magic Black Marie Holmström 80 p
15 Ofixas Colima DE White Carina Broberg / Marie Svensson 72 p
16 Nils Cream Nina Bergström / Julia Wiik 65 p
17 Almond’s Play in tinder if you dare PE White Elisa Svento & Lea Rahtu-Korpela / Lea Rahtu-Korpela 64 p
18 Capitex Fingal PE White Barbro Eisenschmidt 50 p
19 Muffes Black Cambon Black Eva Harderup 40 p
19 Muffes Cacao Chocolate Eva Harderup 40 p
19 Muffes Manger Chocolate Eva Harderup 40 p
22 Almond’s Karkkinen Kermakinuski DE White Lea Rahtu-Korpela ja Elisa Svento / Jarna Jansson 32 p
23 Lisa Cream Nina Bergström 25 p
24 Capitex Amigo DE White Barbro Eisenschmidt / Stella Eisenschmidt Larsson 20 p
24 Duetten’s Easy to Love Black Anja Hamrin 20 p
26 Almond’s Öinen porkkanavaras Cream Lea Rahtu-Korpela 16 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Utsira Solid Silveragouti Minna Thomé 305 p
2 Dutten’s Snowblow Black Fox Anja Hamrin / Marie Svensson 270 p
3 Wiiks Sixten Solid Cinnamonagouti Maria Wiik 269 p
4 Wiiks Lucia Solid Cinnamonagouti Maria Wiik / Lottie Lundgren Bratland 267 p
5 Duetten’s Zargun Black Fox Anja Hamrin 240 p
6 Amiras Centrisk Solid Cinnamonagouti Minna Thomé / Lottie Lundgren Bratland 210 p
7 Amiras Envis Solid Silveragouti Minna Thomé 185 p
8 Bluebells Vinca Black/Red/White Christina Rørbæk 174 p
9 Crestine’s Evanescence Grey Silverargente Lottie Lundgren Bratland 154 p
10 Amiras Driftig Solid Lemonagouti Minna Thomé 142 p
Visa alla
11 Amiras Årbakka Solid Lemonagouti Minna Thomé 132 p
12 Duettens Zhowtime Black Fox Anja Hamrin / Jennifer Dittgen 110 p
13 Amiras Uppskatta Solid Lemonagouti Minna Thomé 90 p
13 Wiiks Anja Solid Cinnamonagouti Maria Wiik 90 p
15 Amiras Charmtroll Solid Silveragouti Minna Thomé 80 p
15 DHCH Saturns Rosaline Solid Goldenagouti Lene Kristensen 80 p
17 Muffes 3-Qui Jack Tort’n White Black/Red/White Eva Harderup 74 p
18 Wiiks Isabelle Solid Grey Silverargente Maria Wiik / Lottie Lundgren Bratland 60 p
19 Cleo’s Stormy Solid Creamagouti Annette Kruse Iversen / Lottie Lundgren Bratland 52 p
20 Saturns Yade Solid Goldenagouti Lene Kristensen 50 p
21 Sockergrynets Aktuella App Black Buff Otter Marie Holmström 40 p
22 Mirjas Before Midnight Orangeagouti Jennifer Dittgen 32 p
23 Amiras Ytterlig Solid Lemonagouti Minna Thomé / Julia Wiik 30 p
24 Amiras Ömtålig Solid Silveragouti Minna Thomé / Marie Svensson 10 p
24 Duetten’s Viola Black Fox Anja Hamrin / Sofie Boyström 10 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Space man Saffron Eva Harderup 230 p
2 Muffes Auror Saffron Eva Harderup 74 p
3 Camomile Chilliquha DE Golden Don Payne / Ann-Charlotte Ling 15 p
3 Idefix Charles “Silverfläck” Black Ida Högberg / Sigrid Hall 15 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig’s Lorabelle Valentine Ewa Sonesson 599 p
2 Malaxis D E I Jens Lindgren 456 p
3 Polka Pig’s Secret Sugar Kick Ewa Sonesson 327 p
4 Amiras Jazzbacillen Minna Thomé 282 p
5 Amiras Planet Paprika Minna Thomé 255 p
6 Amiras Novelty Minna Thomé 240 p
7 J MVA FI MVA HugAlan Queen AnnaCarolina Katja Orajärvi-Kotikangas 237 p
8 Noelle of Funny Farm Stian Graesmo / Anja Hamrin 230 p
9 Malaxis Z before A Jens Lindgren 226 p
10 Malaxis Upper River Jens Lindgren 220 p
Visa alla
11 Crestine’s Jaspar Lottie Lundgren Bratland 197 p
12 Pudding Maria Erlandsson 180 p
13 Bellevics Darwin Benedicte Botorp 177 p
14 Lages Gravensteiner Fam. Johansson/Landegren 162 p
15 Lages A Clockwork Mandarine Fam. Johansson/Landegren 154 p
16 Polka Pig’s Lordi Valentine Ewa Sonesson 152 p
17 Lages Renfana Fam. Johansson/Landegren 150 p
17 Polka Pig’s Ice Cream N’ Cake Ewa Sonesson 150 p
19 Amiras Jolene Minna Thomé 140 p
19 Bellevics Pretty Woman Benedicte Botorp 140 p
21 Lages Lazlo Fam. Johansson/Landegren 132 p
22 HugAlan Lenni Katja Orajärvi-Kotikangas / Helka Kaakinen 130 p
22 O’Mallys Åssi Vivika Hjalmarsson / Maria Wigenborg 130 p
24 4-ever Theodora Anne Iversen / Anja Hamrin 127 p
25 Herkules Johanna Nordstedt 125 p
26 Lages Callisto Fam. Johansson/Landegren 112 p
27 Lages Tirana Fam. Johansson/Landegren 104 p
28 Darin Maria Erlandsson 100 p
28 Polka Pig’s Passion for old Fashion Ewa Sonesson 100 p
30 Malaxis Zip Me Up Jens Lindgren 96 p
31 Malaxis Varmveranda Jens Lindgren / Hillevi Rosén 95 p
32 Spitfire Cindy Örnå 92 p
33 Amiras Piper Piper Minna Thome / Nikita Frisk 90 p
33 HugAlan Lapa-Liina Katja Orajärvi-Kotikangas 90 p
33 Lages Sidamo Fam. Johansson/Landegren 90 p
33 Polka Pig’s Sugar Sweet Colour Kick Ewa Sonesson 90 p
33 Quercu’s Nom-Nom Elin Karlsson 90 p
38 Malaxis Xuzhou Jens Lindgren / Jessica Westerlund 84 p
39 Polka Pig’s Highland Fling Ewa Sonesson 80 p
40 O’Mallys Rosella Vivika Hjalmarsson 75 p
41 Crestine’s Icona Lottie Lundgren Bratland 72 p
41 Snöflinga Alexandra Persson / Suzy Olsson 72 p
43 Polka Pig’s Kyrola Cute Ewa Sonesson 70 p
44 Fudge Maria Erlandsson 60 p
44 Jazz Maria Erlandsson 60 p
44 Lages Alfrida Fam. Johansson/Landegren 60 p
44 Lages Pasodoble Fam. Johansson/Landegren 60 p
44 Lages Trubba-Tilda Fam. Johansson/Landegren 60 p
49 Amiras Evelyn Evelyn Minna Thomé 50 p
49 Amiras Gamma Goblin Minna Thomé 50 p
49 Amiras Överallt, Ingenstans Minna Thomé 50 p
49 Duettens Malibu Anja Hamrin 50 p
49 HugAlan Naksu Katja Orajärvi-Kotikangas / Emmi Alila 50 p
49 J-MVA HugAlan Dr. Molly Katja Orajärvi-Kotikangas 50 p
49 Quercu’s Nahla Elin Karlsson 50 p
56 4-ever Cassiopaia Anne Iversen, DK / Anne Iversen 40 p
56 4-ever Vanilje Anne Iversen / Benedicte Botorp 40 p
56 Amiras Big Wilma Minna Thomé 40 p
56 Bellevics Cornelia Benedicte Botorp 40 p
56 Crestine’s Gandalf Lottie Lundgren Bratland 40 p
56 Gin Maria Erlandsson 40 p
56 Lages A Clockwork Tangerine Ann-Charlotte Johansson & Emma Landgren / Johanna Nordstedt 40 p
56 Lages Dark Temptation Fam. Johansson/Landegren 40 p
56 Lages Drama Queen Fam. Johansson/Landegren 40 p
56 Lages Queen Size Fam. Johansson/Landegren 40 p
56 Lages Queens Delight Fam. Johansson/Landegren 40 p
56 Lages Thanda Fam. Johansson/Landegren 40 p
56 Malaxis D du! Jens Lindgren / Ewa Sonesson 40 p
56 Polka Pig’s Lemony Kick Ewa Sonesson 40 p
70 Aidan Sq of Funny Farm Stian Alexander Græsmo 32 p
70 Athos Cindy Örnå 32 p
70 Bocelli of Funny Farm Stian Alexander Græsmo 32 p
70 Briar of Funny Farm Stian Alexander Græsmo 32 p
70 Caviecares Special Durham Lena Eliasson Siversson 32 p
70 Charlies Lippi Nanna Hegelund 32 p
70 Lages Allegra A-C Johansson & E Landegren / Helena Pettersson 32 p
70 Polka Pig’s Keep On Going Ewa Sonesson / Cindy Örnå 32 p
70 Polka Pig’s Secret Fling Ewa Sonesson / Marie Holmström 32 p
70 Polka Pig’s Voodoo Witch Ewa Sonesson 32 p
70 Royal Cavies Stargazer Cindy Örnå 32 p
81 4-ever Yucca Anne Iversen / Benedicte Botorp 20 p
81 Amiras Österns Röda Ros Minna Thomé 20 p
81 Angela-Emilia Isabella Hynninen 20 p
81 Bellevics Adele Benedicte Botorp 20 p
81 Bellevics Carlo Benedicte Botorp 20 p
81 Bellevics Lotta Benedicte Botorp 20 p
81 Caviecares Calypso Lena Siversson 20 p
81 Caviecares Crispin Lena Siwersson / Suzy Olsson 20 p
81 Crestine’s Atlas Lottie Lundgren Bratland 20 p
81 Crestine’s Florence Nightingale Lottie Lundgren Bratland 20 p
81 Fatzer Maria Erlandsson 20 p
81 Lages Alfhilda Ann-Charlotte Johansson & Emma Landegren / Maria Wigenborg 20 p
81 Malaxis Bolivia Jens Lindgren / Jessica Westerlund 20 p
81 Malaxis Qute Size Jens Lindgren / Hillevi Rosén 20 p
81 Malaxis Samoa Jens Lindgren / Elin Karlsson 20 p
81 Malaxis Winter Whisper Jens Lindgren / Jessica Westerlund 20 p
81 O’Mallys Elvira Vivika Hjalmarsson 20 p
81 Panda Cindy Örnå 20 p
81 Polka Pig’s Secret Limited Edition Ewa Sonesson / Vivika Hjalmarsson 20 p
81 Polka Pig’s Secret Lover Under Cover Ewa Sonesson 20 p
81 Quercu’s Odette Elin Karlsson 20 p
81 Sky’s Cersei Jennie Krus Johansson / Jessica Westerlund 20 p
81 Tipsy Cavies Diamonique Alison Keyworth / Jessica Westerlund 20 p
81 WiRas Lady Grey Maria Wigenborg 20 p
105 Amiras Ingenting som jag behöver Minna Thomé 10 p
105 HugAlan Vili-Veikko Katja Orajärvi-Kotikangas / Emmi Alila 10 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Marwin’s Look Like Olly Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 715 p
2 Marwin’s Rock’n’Roll King Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 560 p
3 Cavicares Austin Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 400 p
4 Wiiks Ed Maria Wiik 329 p
5 Marwin’s Never Let me down Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 255 p
6 Marwin’s Lady of the Stream Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 206 p
7 Marvin’s born to be wild Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Josefine Lampinen&Stina Burman 175 p
8 Caviecares Keith Lena Siversson 168 p
9 Marwin’s Unknown Legend Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 140 p
10 Djurgårdens Appel Bea Josefine Lampinen 130 p
Visa alla
11 Blanco Ina Lindblom 125 p
12 Marwin’s Bianca Castafiore Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 122 p
12 Marwin’s Girl from the north country Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 122 p
14 Djurgården’s Pilar Josefine Lampinen / Stina Burman 120 p
14 Marwin’s Jokerman Fredrik Griberg och Cecilia Gullberg / Maria Wiik 120 p
16 Marwins SCh Gp Mystery Girl Fredrik Friberg/Cecilia Gullberg / Evelina Öhman 112 p
16 Pickersliegh Maverick Rob och Linda Monk, England / Lena Siversson 112 p
18 Djurgården’s Annie Josefine Lampinen 110 p
19 Djurgården’s Igge Josefine Lampinen 100 p
19 SCh Cavicares Grant Lena Eliasson Siversson / Josefine Lampinen 100 p
21 Marwins Tangled up in Blue Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Josefine Lampinen 90 p
22 Djurgårdens Julia Josefine Lampinen 80 p
22 Pickersleigh Darcy Rob & Linda Monk, UK / Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 80 p
24 Marwin’s If you see her, Say hello Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 74 p
25 Caviecares Liam Lena Eliasson Siversson / Lena Siversson 64 p
26 Djurgårdens Apple Magic Josefine lampinen / Ina Lindblom 60 p
27 Caviecares Lavendel Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 40 p
27 Djurgårdens Appel heaven Josefine Lampinen 40 p
27 Djurgårdens Rasmus Josefine Lampinen / Helena Pettersson 40 p
27 Georg Jessica Vesterberg / Anna Neykova 40 p
27 HugAlan Armi Katja Orajärvi-Kotikangas / Sonja Konu 40 p
27 TopNotch Junikårn Johanna Kyller 40 p
27 TopNotch Lure-Faxe Johanna Kyller 40 p
34 Caviecares Laura Lena Eliasson Siversson 32 p
35 Cavicares Benita Lena Siversson / Josefine Lampinen 20 p
35 Djurgården’s Abbie Josefine Lampinen / Stina Burman 20 p
35 Djurgårdens Pepsi Josefine Lampinen / William Invall 20 p
35 Marwin’s Rock’n’Roll Suicide Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 20 p
35 TopNotch Picka-Dollan Johanna Kyller 20 p
40 Djurgårdens Carl Josefine Lampinen / Helena Pettersson 15 p
41 Caviecares Pascall Lena Siversson 10 p
41 Djurgården’s Iris Josefine Lampinen 10 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Tornado’s Quaison Agneta Johansson 377 p
2 Spike of Sparkes Anrew Sparkes UK / Catharina Johansson 320 p
3 Tornado’s Kovan Agneta Johansson 289 p
4 Tornado’s Bricco Agneta Johansson 277 p
5 Lycknios C Downtown Abbey Marita Lycknio / Johan Håkansson 210 p
6 Winniepig’s Zassa Catharina Johansson 205 p
7 Tornado’s Pricy Agneta Johansson 174 p
7 Winniepig’s Jack Catharina Johansson 174 p
9 Katlas Glittriga Gullan Maria Persson 156 p
10 Bluebells Seraphina Christina Rørbæk 155 p
Visa alla
11 Bluebells Frisbee Christina Rørbæk 150 p
12 Winniepig’s Cliff Catharina Johansson 140 p
13 Tornado’s Mary Lou Agneta Johansson 130 p
14 Winniepig’s Wera Catharina Johansson 127 p
15 Katlas Teodora Maria Persson / Johan Håkansson 100 p
16 Winniepig’s Ruby Catharina Johansson 90 p
17 Katlas Tyra Trollpacka Maria Persson 82 p
18 AbbyLines Electric Light Orchestra ELO Pernilla Holmberg / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 80 p
18 Cedric of Sparkes Anrew Sparkes , UK / Catharina Johansson 80 p
18 Tornado’s Porsche Agneta Johansson 80 p
21 Bluebells Ruthenia Christina Rørbæk 72 p
21 Tornado’s Harlekin Agneta Johansson 72 p
23 Wallhamra HE Talisman Martin Franzen / Maria Persson 70 p
24 Katlas Hemulen Maria Persson 64 p
25 Hellhound Robiin Pålsson 60 p
26 Katlas Lillfixa Maria Persson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 52 p
27 Wallhamras HD Gissa Martin Franzen / Ida Wikström 50 p
28 Björktassens Deal Or No Deal Carola Holm 42 p
29 Bluebells Chingling Christina Rørbæk 40 p
29 El Niños Phoenix Jan & Bertus / Christina Rørbæk 40 p
29 Tornado’s Elma Agneta Johansson 40 p
29 Tornado’s Georgina Agneta Johansson 40 p
29 Tornado’s Nemonia Agneta Johansson 40 p
29 Tornado’s Odalie Agneta Johansson 40 p
29 Tornado’s Velma Agneta Johansson 40 p
29 Tornado’s XLNT Agneta Johansson 40 p
37 Maailman Operaattori Aida Depner 32 p
37 Maailman Prokuraattori Aida Depner 32 p
37 Passion My Ling 32 p
37 SC Katinkas Uggla Katja Nyström / Jarna Jansson & 32 p
41 Caviecares Hollywood Emser Lens Siversson / Robiin Pålsson 20 p
41 C’Lines Carson Lisbeth Bjørndahl / Helena Pettersson 20 p
41 Katlas Tom Maria Persson 20 p
41 Little Rockstar’s No one is Perfect Ida Wikström 20 p
41 Wallhamra HC Sahara Dust Martin Franzen / My Ling 20 p
41 Winniepig’s Cleo Catharina Johnasson / Catharina Johansson 20 p
41 Winniepi’s Cleo Catharina Johansson 20 p
41 Zelda Ina Barkskog 20 p
49 Tornado’s Rossi Agneta Johansson 15 p
50 Wallhamra IE Winda Martin Franzén / Agneta Johansson 10 p
50 Winniepigs Jeff Catharina Johansson / Marita Lycknio 10 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Qira Lena Tysk 502 p
2 Vibys Lilla Q Lena Tysk 500 p
3 Vibys Wilma Lena Tysk 330 p
4 Isobell Franz D Danhova / Lena Tysk 260 p
5 Vibys Qajsa Lena Tysk 258 p
6 Isobell Napoleon Dana Danhova / Lena Tysk 220 p
7 Piggy Diamonds Korall Gabriella Palmberg Jarerot / Johanna Groth 195 p
8 Bountylands Ellie Gold Lene Friis Jakobsen 176 p
9 Vibys Qlara Lena Tysk 160 p
10 Groth’s Original highness Johanna Groth 135 p
10 Groth’s Princess Victoria Johanna Groth 135 p
Visa alla
12 Groth’s Pirelli Johanna Groth 125 p
13 Groth’s Princess Leonore Johanna Groth 120 p
14 Blackas Donovan Jenny Dahlberg / Anna Österlund 102 p
15 High Hat’s Cointreau Bettan Gileborn-Sundberg / Nikita Frisk 90 p
15 Isobell Sahara D Danhova / Lena Tysk 90 p
17 Marwin’s Afrodite Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Cecilia Gullberg 82 p
17 Marwin’s Anteros Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg / Cecilia Gullberg 82 p
19 Moondancer Nikita Frisk 80 p
19 Piggy Diamonds Ulla-Britt Gabriella Palmberg Jarerot / Anna Neykova 80 p
21 Bountylands Sirius Lene Friis Jakobsen 64 p
22 Piggy Diamonds Bella Gabriella Palmberg Jarerot / Bettan och Jennie Gileborn-Sundberg 60 p
23 Gunlög Linda Lundahl 50 p
23 High Hat?s Axl Rose Bettan Gileborn-Sundberg / Maritza Evaldsson 50 p
25 High hat’s Courtney Love Bettan och Jennie Gileborn-Sundberg 40 p
26 Bountylands Abby Ulla Dahl 32 p
26 Bountylands Charles Charming Lene Friis Jakobsen 32 p
26 Bountylands Nemesis Lene Friis Jakobsen 32 p
26 Shamrock’s Chakana Marita M. Gundersen / Marita Gundersen 32 p
26 Shamrock’s Little Stuart Marita M. Gundersen / Marita Gundersen 32 p
26 Shamrock’s Nude Dude Marita M. Gundersen / Marita Gundersen 32 p
26 Streaker’s Northern Lights Rita Ribeiro & Thomas Hellmann / Marita Gundersen 32 p
33 Djurgårdens Nanna Josefine Lampinen 30 p
34 Arvid Helen BergSK67108/SE-17 / Helen Berg 20 p
34 Djurgården’s Oriana Josefine Lampinen 20 p
34 Groths original Real Saga Johanna groth / Josefine Lampinen 20 p
34 Hades Nikita Frisk 20 p
34 High Hat?s Zilvia Bettan Gileborn-Sundberg / Maritza Evaldsson 20 p
34 High hat’s Mojito Bettan och Jennie Gileborn-Sundberg 20 p
40 Lucifer Anna Russel / Frida Lövdahl 15 p
41 Hedvig Linda Lundahl 10 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lages Verdandi Fam. Johansson/Landegren 366 p
2 Lages Lhotse Fam. Johansson/Landegren 240 p
3 Lages Lejonhjärta Fam. Johansson/Landegren 184 p
4 Lages Galahad Fam. Johansson/Landegren 170 p
5 Lages Lady Jane Grey Fam. Johansson/Landegren 154 p
6 Caviecares Brendan Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 142 p
7 Torpstigens Gabrielle Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 104 p
8 Polka Pig’s Dressman Ewa Sonesson 90 p
8 Polka Pig’s Gwendoline Ewa Sonesson 90 p
8 Polka Pig’s Sweet Darling Ewa Sonesson 90 p
Visa alla
11 Lages Katla Lages marsvin / Alexandra Persson 80 p
11 Little Friends Simon Manuela Eilander, NL / Fam. Johansson/Landegren 80 p
11 Torpstigens Sancho Panza Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 80 p
14 Lages Lord of Loch Ness Fam. Johansson/Landegren 72 p
15 Polka Pig’s Sweet DollyAnne Ewa Sonesson 70 p
16 Lages Pink Lady Fam. Johansson/Landegren 65 p
17 Polka Pig’s Vivaldi Ewa Sonesson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 64 p
18 Polka Pig’s Triton Ewa Sonesson 60 p
19 Lages Urd Fam. Johansson/Landegren 50 p
19 Polka Pig’s Sweet Trudy Ewa Sonesson 50 p
19 Pralin Alexandra Persson 50 p
22 Caviecares Brooke Lena Eliasson Siversson / Ann-Marie Christina Nilsson 40 p
22 Heidi Cecilia Mård / Maria Wigenborg 40 p
22 Polka Pig’s Mariposa Ewa Sonesson 40 p
25 Lages Skuld Fam. Johansson/Landegren 32 p
26 Tryffel Alexandra Persson 20 p
26 WiRas Amiral Maria Wigenborg 20 p
28 Lages Vaudeville Ann-Charlotte Johansson & Emma Landegren / Sara Larsson 15 p
29 Caviecares Baroness Lena Siversson 10 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lillhagas Parezzo Liza Björk 245 p
2 Änglagårdens Copper’n Gold Marianne Johansson 230 p
2 Änglagårdens Rachel Marianne Johansson 230 p
4 Djurgården’s Birk Josefine Lampinen 140 p
5 Djurgården’s Bruce Josefine Lampinen 125 p
6 Djurgårdens SnowShine Josefine Lampinen 110 p
7 Ixias Lost in Space Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 100 p
7 Viby’s Anton Lena Tysk / Pernilla Hedström 100 p
9 Malaxis Elton Jens Lindgren 50 p
10 Avalons Morgana Carina Siverstedt 40 p
Visa alla
11 Djurgårdens SnowHerkules Josefine Lampinen 30 p
12 MyGirl Helen Thors 24 p
13 Lillhagas Pakko Liza Björk 20 p
13 vibys Axel Lena tysk / Josefine Lampinen 20 p
15 MidnightSpecial Helen Thors 16 p
16 Ich will kein Engel sein von Nitouche von Nitouche- Jytte Kruse / Ellen Gormsen 10 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Mazarin Lena Tysk 623 p
2 Vibys Dante Lena Tysk 289 p
3 Änglagårdens Ravenna Marianne Johansson 285 p
4 Vibys Calleja Lena Tysk 235 p
5 Vibys Vanilla Lena Tysk 222 p
6 Vibys Ramos Lena Tysk 202 p
7 Malaxis Akikio Jens Lindgren 194 p
8 Djurgårdens Katalin Josefine Lampinen 150 p
8 Elvis Junior Cerdo Vesuvio K Smoreda / Lena Tysk 150 p
10 Djurgården’s My Josefine Lampinen 135 p
10 Smörblomman’s Blossa Veronika Nilsson 135 p
Visa alla
12 Vibys Rita Lena Tysk 130 p
13 Smörblomman’s Sockerkaka Veronika Nilsson 100 p
14 Name by D’s Jasmine Diana Rasmussen 95 p
15 Vibys Mancini Lena Tysk 90 p
16 Vibys Aslan Lena Tysk / Josefine Lampinen 80 p
17 Vibys Alberto Lena Tysk 64 p
18 Djurgården’s Tilly Josefine Lampinen 60 p
19 Lillhagas Sarek Liza Björk / liza björk 50 p
19 Name by D’s Maleficent Diana Rasmussen 50 p
19 Viby’s Luca Lena Tysk / Suzy Olsson 50 p
22 Vibys Callemero Lena Tysk 40 p
22 Vibys Callwin Lena Tysk 40 p
24 Viby`s Goiuseppe Lena Tysk / Pernilla Hedström 20 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Paolo Lena Tysk 439 p
2 Vibys Lucy Lena Tysk 289 p
3 Vibys Callum Lena Tysk 280 p
4 Lillhagas Caramell Liza Björk 210 p
5 Smörblomman’s Mim Veronika Nilsson 199 p
6 Djurgården’s Thor Josefine Lampinen 180 p
7 Vibys Callax Lena Tysk 160 p
8 Djurgårdens Onyx Josefine Lampinen 150 p
8 Smörblomman’s Serafina VERONIKA NILSSON / Veronika Nilsson 150 p
10 Smörblomman’s Sigge Veronika Nilsson 120 p
Visa alla
11 Ixias Triple X Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 119 p
12 Vibys Callex Lena Tysk 80 p
13 Smörblomman’s Stacy Veronika Nilsson 70 p
14 Nightmare’s Golo Susanne Bornelöv 32 p
15 Djurgården’s Umi Josefine Lampinen 30 p
16 Djurgården`s Umi Josefine Lampinen 15 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Änglagårdens Rafaello Marianne Johansson 505 p
2 Änglagårdens Empire of Gold Marianne Johansson 275 p
3 Malaxis Superia Jens Lindgren 256 p
4 Malaxis Yoker in the Pack Jens Lindgren 248 p
5 Haystack Odyssey Kathy Dudding UK / Jens Lindgren 181 p
6 O’Mallys Elvin Vivika Hjalmarsson 142 p
7 O’Mallys Nellie Vivika Hjalmarsson 130 p
8 Änglagårdens Daria Marianne Johansson 97 p
9 Malaxis Edwin Jens Lindgren 95 p
10 Eviana of Cavycastle Tom Erik Feragen 64 p
10 Mannequin of Funny Farm Stian Alexander Græsmo 64 p
Visa alla
12 Änglagårdens Alessandria Marianne Johansson 55 p
13 Avalons Last Dream Carina Siverstedt 50 p
14 Malaxis Elsa Jens Lindgren 40 p
14 O’Mallys Feliz Vivika Hjalmarsson 40 p
16 Malaxis Super Trouper Jens Lindgren 32 p
16 Tostran of Cavycastle Tom Erik Feragen 32 p
18 Avalons Oriana Carina Siverstedt 10 p
18 Änglagårdens Daylight Marianne Johansson 10 p

TEXEL

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Emras Robin Carola Nilsson / Anja Hamrin 576 p
2 Wiiks Rita Maria Wiik / Sandra Wiik 205 p
3 Wiiks Åhej Maria Wiik 170 p
4 Define Aqua Intance Darren Fieldhouse 168 p
5 Wiiks Xtra Maria Wiik 100 p
6 Emras Narina Carola Nilsson 82 p
7 Define Castor Darren Fieldhouse 64 p
7 Nightmare’s Darwin Susanne Bornelöv 64 p
9 Flying Like A Dove To The Stars Annukka Juntunen 24 p

MERINO

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Perfect Storm Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 390 p
2 Vibys Elton Lena Tysk 330 p
3 Ixias Priceless Devil Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 260 p
4 Ixias QP Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 180 p
5 Ixias Precious Pearl Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 162 p
6 Nightmare’s Idris Susanne Bornelöv 144 p
7 Nightmare’s Cython Susanne Bornelöv 64 p
8 Nightmare’s Delphi Susanne Bornelöv 32 p

LUNKARYA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Lillhagas Zeliadotter Liza Björk 374 p
2 Confettis Zapp Maria Bring 325 p
3 Confettis Twilight Sparkle Maria Bring 310 p
4 Lillhagas Zaarina Liza Björk 250 p
5 Confettis Camila Maria Bring 225 p
6 Smörblomman’s Zola Veronika Nilsson 190 p
7 Confettis Blunder Maria Bring 174 p
8 M&M Ida Maria Grundberg 167 p
9 Lillhagas Zerizzo Liza Björk 130 p
10 Smörblomman’s Zalando Veronika Nilsson 104 p
Visa alla
11 Lillhagas Zennazon Liza Björk 100 p
11 Smörblomman’s Tellicherry Veronika Nilsson 100 p
13 Lillhagas Zariella Liza Björk 90 p
14 Confettis Honey Crunch Maria Bring 50 p
14 Confettis Sotaren Maria Bring 50 p
16 Confettis Signe Tillisch Maria Bring 40 p
17 Chachacha Ina Lindblom 20 p
17 M&M Imse Maria Grundberg 20 p
17 M&M Jonna Maria Grundberg 20 p
20 Astrid Hanna Lundholm 15 p
21 Confettis Black Molly Maria Bring 10 p
21 Flora Hanna Lundholm 10 p
21 Smörblomma’s Gullviva Veronika Nilsson / VERONIKA NILSSON 10 p


Guidestandard

GUIDESTANDARD

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Triforce Gerudo Zuko Cuy Lisa Matsson 140 p
2 Triforce Princess Bonnibel Bubblegum Cuy Lisa Matsson 75 p
3 Isolde’s Viktor Ridgeback Stina Thörn 60 p
4 Ofixas Caj Cuy Carina Broberg / Alexandra Andersson 56 p
4 Triforce Pretty Penny Cuy Lisa Matsson 56 p
6 Bluebells Zoya Cuy Christina Rørbæk 35 p
6 Isolde’s Fidelia Ridgeback Stina Thörn 35 p
6 Zippo von den Räubermützen Cuy Stefanie Papcke, DE / Lisa Matsson 35 p
9 Wilma Ridgeback Glenn Remi og Torunn Mjelde 32 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Rowellas Pollyanna Lakeland Anna Österlund 175 p
2 Mustangen’s Simba Nonself Blue amber agouti Susanne Frick 105 p
3 Djurgårdens phantom Lakeland Josefine Lampinen 70 p
4 Duetten’s Blue Lina Nonself Blue Cream Otter Anja Hamrin / Marie Holmström 56 p
5 Amiras Ängsö Tempest Nonself Solid Blue Amber Agouti Minna Thomé / Smilla Jansson 35 p
5 Baun’s Naomi Crested Blue Lemon Agouti Marianne Baun / Susanne Frick 35 p
5 Junior Lakeland Maritza Evaldsson 35 p
5 Piggy Diamonds Olof Lakeland Gabriella Palmberg Jarerot / Liam Frisk 35 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 O’Mallys Novan Alpaca Vivika Hjalmarsson 126 p
2 Smörblomman’s Chardonnay Coronet Veronika Nilsson 110 p
3 O’Mallys Nellie Alpaca Vivika Hjalmarsson 91 p
4 Djurgården’s ville Coronet Josefine Lampinen 70 p
4 Viby’s Calledon Sheltie Lena Tysk / Emma Johansson Wiberg 70 p
6 Avalons Last Warrior Peruan Carina Siverstedt / Ellen Gormsen 40 p
7 Djurgården’s Tuffer Peruan Josefine Lampinen 35 p
7 Emras Shenzie Texel Carola Gustafsson / Malin Andersson 35 p
7 Smörblomman’s Prosecco Coronet Veronika Nilsson / VERONIKA NILSSON 35 p
7 Vibys Chansey Sheltie Lena Tysk / Gunilla Frisk 35 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Vibys Lena Tysk 363 p
2 Amiras Minna Thomé 285 p
3 Wiiks Maria Wiik 155 p
4 Malaxis Jens Lindgren 136 p
5 Dell’Orto Nete Dietrich 120 p
6 Allamanda’s Amanda Eskelind 85 p
7 Marwin’s Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 84 p
8 Djurgårdens Josefine Lampinen 75 p
9 Bellevics Benedicte Botorp 70 p
10 Arctic Rose Elisa Svento 60 p
Visa alla
11 Bountylands Lene Friis Jakobsen 56 p
12 Muffes Eva Harderup 50 p
13 Tornado’s Agneta Johansson 41 p
14 Duettens Anja Hamrin 35 p
14 Cindy Örnå 35 p
16 4-ever Anne Iversen, DK 25 p
16 Mascot’s Susan Lindgaard 25 p
16 Maria Erlandsson 25 p
19 Creutzbergs Annette Creutzberg Mikkelsen 24 p
20 Saturns Lene Kristensen 5 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Eeviee Marie Svensson 540 p
2 Triforce Gerudo Zuko Lisa Matsson 462 p
3 Isoldes Gioura Marita Venderlöf 456 p
4 Lillhagas Blue Step Julia & Anna Neykova 450 p
5 Klockaregårdens Otto Cecilia Löfkvist 432 p
6 Freja Marie Svensson 419 p
7 Isolde?s Doughnut Anette Mayer 370 p
8 Royal Cavies Milena Mittbena Jennie Elfving 331 p
9 Isoldes Daisy Marita Venderlöf 325 p
10 Trassel Emmy Stenvall 315 p
Visa alla
11 Kazoos I Am Groot Lina Kugge 289 p
12 Bubbletrouble *Trubbel* Emmy Stenvall 285 p
12 Zippo von den Räubermützen Lisa Matsson 285 p
14 Dottie Elisabeth A Holmqvist 280 p
14 Eluveitie *Elli* Emmy Stenvall 280 p
16 Wiiks Aska Jennie Elfving 270 p
17 Matadorens Applejack Erik Nilsson 265 p
18 Chokladfabrikens Mondrian Gisela Jansson 260 p
19 Vibys Aziza Emmy Stenvall 259 p
20 Lycknios Bedårande Blomma Marita Lycknio 254 p
21 Almond’s Uber Laura Moilanen & Jari Ukkola 250 p
21 Flockdjurs Walter Wasabi Anette Mayer 250 p
23 Chokladfabrikens Kumba Gisela Jansson 232 p
24 Charmtrollet’s Dhumbledore Elisabeth Holmqvist 230 p
25 Flockdjurs Yada Yada Jennie Elfving 216 p
26 Max Laura Moilanen & Jari Ukkola 215 p
26 Pepsi Nikita Frisk 215 p
28 Duetten’ s Kaffe Karlsson Marita Lycknio 214 p
29 Chokladfabrikens Jaipur Anette Mayer 210 p
30 Elverfolkets Jordnød Ulla Dahl 208 p
31 Triforce Pretty Penny Lisa Matsson 195 p
32 Kazoos Lupus Rikke Breiner 192 p
33 Charmtrollet’s Dhaidalos Eivor Rönnholm 190 p
33 Nosti Emmy Stenvall 190 p
35 Klockaregårdens Vaiana Cecilia Löfkvist 180 p
36 Bellevics Panda Benedicte Botorp 168 p
37 Charmtrollet’s Lemon Drop Eivor Rönnholm 165 p
37 Shiba Elisabeth A Holmqvist 165 p
39 Elverfolkets Alia Ulla Dahl 160 p
39 Sweet Leafs El Macho Lina Kugge 160 p
41 Abbylines Dominik Emmy Stenvall 150 p
42 Flockdjurs Libra Jennie Elfving 148 p
43 Sweet Leafs Magikarp Lina Kugge 145 p
44 Triforce Princess Bonnibel Bubblegum Lisa Matsson 144 p
45 Muffes Wish of Opal Felicia Andersson 140 p
46 Almond’s Yara Jenni Vähä 135 p
46 B1 Anette Mayer 135 p
46 Isoldes Dahlia Erik Nilsson 135 p
46 VKS -18 Almond’s Awesome Laura Moilanen & Jari Ukkola 135 p
50 Tangle Emmy Stenvall 134 p
51 Matadorens Quest for Quality Eva Nilsson 130 p
52 Klockaregårdens Jasmin Cecilia Löfkvist 124 p
53 Marwins mystery Girl Evelina öhman 120 p
54 Ove Lise- lott Söderholm/Evelina Öhman 116 p
55 Bellevics Kylle Benedicte Botorp 115 p
56 Gammel Dansk Irish Coffee Ellen Gormsen 114 p
57 Charmtrollet’s Moon Shine in Halloween Eivor Rönnholm 110 p
57 Shoreline’s Fancy Microwatt Felicia Andersson 110 p
59 Almond’s Vanilla Sparkleberry Ninni-Maria Rantala 100 p
59 Cupcake Jennie Elfving 100 p
59 Define Amozon Nina Bergström 100 p
59 Flockdjurs Bisquit Jennie Elfving 100 p
59 Little Rockstar’s Oops… I did it again Robiin Pålsson 100 p
59 Maximus Maria Grundberg 100 p
59 Pony Tails Zagann Mimmi Sidenmark 100 p
59 Saphiras Aiku av Silverklo Jennie Elfving 100 p
59 Saphiras Krokus Johanna Nordstedt 100 p
59 Shorlins Janis Joplin Cecilia löfkvist 100 p
69 Allamanda’s Skata Amanda Eskelind 95 p
69 Bluebells Brontosaurus Christina Rørbæk 95 p
69 Muffes Alberte Johanna Nordstedt 95 p
72 Jack Harkness(Muffes Cole) Emma Bring 90 p
73 Emras Shenzie Malin Andersson 89 p
74 Adella Lise- lott Söderholm 85 p
74 Elliot By Underland Sarine Ringheim 85 p
74 Lages Vaudeville Sara Larsson 85 p
74 Lycknios C Downtown Abbey Johan Håkansson 85 p
78 Drömboets Chip Lucas Melchert 80 p
78 Duetten’s Gin & Tonic Glenn Åkesson 80 p
78 Gracie Suzy Olsson 80 p
78 Idifix Kit Kat Erik Nilsson 80 p
78 Muffes Tidlösa Suzy Olsson 80 p
78 Snöflinga Suzy Olsson 80 p
84 Luckas Frida Lövdahl 65 p
85 DKbdCH Bellevics Rosetta Benedicte Botorp 64 p
85 Muffes 3-Rhill Eva Harderup 64 p
85 NpUCH Torshaugs Alvin Hege Spjelkavik 64 p
88 Almond’s Maxine Jenni Vähä 60 p
88 Charmtrollet’s Värdiga Månprins Eivor Rönnholm 60 p
88 Duetten’s Niklas Sofie Boyström 60 p
88 Ixias quitting with fire Liselott Söderholm 60 p
88 Kimo Anna Österlund 60 p
88 Matadorens Otheo da Capo Eva Nilsson 60 p
88 Ofixas Cinderella Johanna Nordstedt 60 p
88 Prime Alexzandra Tholander 60 p
88 Shoreline’s Fancy Nanowatt Felicia Andersson 60 p
88 Wanda Milla Kaakinen 60 p
98 Björktassens Up And Away Carola Holm 50 p
98 Bluebells Galliano Christina Rørbæk 50 p
98 Bluebells Malibu Christina Rørbæk 50 p
98 Bluebells Missing Sativa Christina Rørbæk 50 p
98 Charmtrollet’s Plingeling Eivor Rönnholm 50 p
98 Chokladfabrikens Kolding Gisela Jansson 50 p
98 Citron Davina Frisk 50 p
98 Dusty Diana Rasmussen 50 p
98 Hedvig Linda Lundahl 50 p
98 HugAlan Armi Sonja Konu 50 p
98 Jilda Marie Svensson 50 p
98 Junior Maritza Evaldsson 50 p
98 NUMMCH DKsbdCH DKskdCH DKskdvCH NpCH Baun’s Cornflakes Dorthe Lundkjær Thorup 50 p
98 Porcellus Alma Sarine Ringheim 50 p
98 Shorelines Fancy Gigawatt Felicia Andersson 50 p
98 Shoreline’s Fancy Megawatt Felicia Andersson 50 p
98 Sweet Leafs Weedle Lina Kugge 50 p
98 Sågstugans Jilda Marie Svensson 50 p
98 Sågstugans Listeria Marie Svensson 50 p
117 Muffes Jack Harkness Emma Bring 42 p
118 Chokladfabrikens Ubar Gisela Jansson 40 p
118 Lycknos Dobbie Marita Lycknio 40 p
120 Baun’s Opal MARIANNE KRUSE BAUN 32 p
120 Bluebells Leoness Dorthe Lundkjær Thorup 32 p
120 DKsbdCH NpCH NUMMCH Magic 8 Ball of Rivendall Dorthe Lundkjær thorup 32 p
120 Shamrock’s Licence to Stay Marita Gundersen 32 p
124 Arista Evelina Öhman 30 p
124 Epica Emmy Stenvall 30 p
124 Matadorens Party Favor Eva Nilsson 30 p
127 Flockdjurs Tage Tabasco Gisela Jansson 25 p
128 Bailey Katrine Kjøller 24 p
129 Amiras Piper Piper Nikita Frisk 20 p
129 Charmtrollet’s Outstanding Tim the Tiger Eivor Rönnholm 20 p
129 Chokladfabrikens Thebe Gisela Jansson 20 p
129 Djurgården’s Cecilia Stina Burman 20 p
129 Isolde’s Jazz Stina Thörn 20 p
129 Jippu Katja Orajärvi-Kotikangas 20 p
129 Sadira Malin Andersson 20 p
129 Shoreline’s Vilhelmina Felicia Andersson 20 p
137 Anakin Caroline Warnie de Humelghem 16 p
137 Flying Under My Armour Jarna Jansson 16 p
137 Matadorens Ilixia Eva Nilsson 16 p
137 Muffes Petry Jennifer Dittgen 16 p
141 Bluebells Pingo Marie Svensson 15 p
141 Isoldes Ylva Ytterskär Marita Venderlöf 15 p
143 Apple Jennie Elfving 10 p
143 Bauns Græskar Anne Iversen 10 p
143 Carismas Dolly Anne Iversen 10 p
143 Cindy Maritza Evaldsson 10 p
143 Confettis Moster Lottie Marita Venderlöf 10 p
143 Confettis Titiyo Emma Bring 10 p
143 Firefly Jennie Elfving 10 p
143 Flockdjurs Daylily Jennie Elfving 10 p
143 Flockdjurs Irmelin Inferno Anette Mayer 10 p
143 Hellboy Nikita Frisk 10 p
143 High Hat?s Albin Maritza Evaldsson 10 p
143 Isolde’s Norah Jones Stina Thörn 10 p
143 Keetas Nidorina Marie Svensson 10 p
143 Lucifer Frida Lövdahl 10 p
143 Malaxis A Size Linda Lundahl 10 p
143 Matadorens Rainbow Dash Eva Nilsson 10 p
143 Matadorens Rarity Eva Nilsson 10 p
143 Meduza Robiin Pålsson 10 p
143 Nalle Puh Robiin Pålsson 10 p
143 Name by D’s Quasimodo Diana Rasmussen 10 p
143 Saphiras Cookie Dough Johanna Nordstedt 10 p
143 Smörblomman’s Blueberry Veronika Nilsson 10 p
143 Tikka Robiin Pålsson 10 p
143 Tilikum Marie Svensson 10 p
143 Viby’s Chansey Gunilla Frisk 10 p
143 Yellow Rose Cirkeline Lina Kugge 10 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Muffes Cream Queen Simon Harderup 456 p
2 Muffes Celine Måns Harderup 385 p
3 2Precious Wanna Mayer 350 p
3 Abow Wanna Mayer 350 p
5 Wiiks York Sandra Wiik 325 p
6 PCUSM-19 Klockaregårdens Love Rebecka Löfkvist 322 p
7 Charmtrollet’s Giant Grizzly Bear Pontus Rönnholm 315 p
7 FI&SCH EPET Almond’s superlike in tinder if you dare Alisa Väisänen 315 p
9 NordPCC-19,DKkdCH,GP Shorelines Waylon Jennings ” Nutella” Rebecka Löfkvist 282 p
10 Wiiks Ed Julia Wiik 275 p
Visa alla
11 Chokladfabrikens Xia-Xia Wanna Mayer 261 p
12 Valkyria Lova Holmqvist 244 p
13 Almond’s Galway girl Noora Sarenius 235 p
14 Smörblomman’s Nera Amelie Nilsson 204 p
15 Almond’s Happy Heidi Alisa Väisänen 180 p
15 Arctic Rose Supernova Vili Väisänen 180 p
15 Isolde’s Latina Lova Holmqvist 180 p
18 NPUCH Saphiras Jupiter Jasper Stella Eisenschmidt Larsson 175 p
19 Björktassens Q Sebastian Hallin Karlén 165 p
20 Juliannas “Humlan” Humblebee Julia Neykova 160 p
21 Charmtrollet’s Starlight Girl Pontus Rönnholm 150 p
21 Charmtrollet’s Umbra Pontus Rönnholm 150 p
21 Limetta’s Dahlia Noora Sarenius 150 p
24 Hallon Alexandra Andersson 144 p
25 Confettis Sara Emma Fagerdahl 140 p
25 Maj-Ros Lova Holmqvist 140 p
25 Muffes Elsa Måns Harderup 140 p
28 Flora Tyra Johnson 135 p
28 Penny Stina Samuelsson 135 p
28 Wiiks Janet Julia Wiik 135 p
31 August Helka Kaakinen 100 p
31 fi&sch Almond’s Happy Heidi Alisa Väisänen 100 p
31 Flaire Måns Harderup 100 p
31 Spock Wanna Mayer 100 p
35 Lages Azalea Ina Barkskog 95 p
36 Elli Klara Sätterberg 90 p
36 Flinga Thea Samuelsson 90 p
36 Katlas Amaretto Fredrik Stenmark 90 p
36 Magnus Stina Samuelsson 90 p
40 Boda Smilla Jansson 85 p
40 Flockdjurs Libra Molly Elfving 85 p
40 Isolde’s Dinah Washington Emma Fagerdahl 85 p
40 Sören Leon Waernborg 85 p
44 Almond’s Love me forever if you dare Anniina Törmi 80 p
44 Goldhill’s White turnerhunter Isabella Hynninen 80 p
44 Muffes Lilly Lucas Melchert 80 p
44 Ofixas Citrus Alexandra Andersson 80 p
48 Capitex Elton Stella Eisenschmidt Larsson 66 p
49 Almond’s unbelievable Alisa Väisänen 65 p
49 Galaxy Lucas Melchert 65 p
49 Junior Wanna Mayer 65 p
49 Lisa Nina Bergström/Tyra Johnson 65 p
49 Wiiks PimPim Nina Bergström 65 p
54 BB8 Wanna Mayer 64 p
55 Almond’s superlike in tinder if you dare Alisa Väisänen 60 p
55 Esmeralda William Invall 60 p
55 Leia Lova Holmqvist 60 p
55 Zelda William Invall 60 p
59 1Sam Wanna Mayer 50 p
59 Almond’s Vanilla Sparkleberry Ninni-Maria Rantala 50 p
59 Amiras Jazzgossen “Yatzy” Sigrid Hall 50 p
59 Amiras Ängsö Tempest Smilla Jansson 50 p
59 Bonnie Lovisa Forss 50 p
59 Charmtrollet’s Outstanding Tim the Tiger Pontus Rönnholm 50 p
59 Ginny Ina Barkskog 50 p
59 Lakrits Nike & Lukas Hager 50 p
59 Muffes Dark Tea Måns Harderup 50 p
59 Sky’s Outlander (Lakris) Julia Wingård 50 p
59 Snubben Rebecka Löfkvist 50 p
59 Sot Joni Karnerud 50 p
59 Vibys Charlie Ninja Benjamin Tysk 50 p
59 Almond`s You are my angel Alisa Väisänen 50 p
73 Hubert Sebastian Hallin Karlén 45 p
74 Sam Filippa Andersson 30 p
74 Wiiks Rita Sandra Wiik 30 p
76 Valegro Lova Holmqvist 25 p
77 Linda Anniina Törmi 24 p
78 Flipp Lucas Melchert 20 p
78 Luna Stina Samuelsson 20 p
80 Angela-Emilia Isabella Hynninen 16 p
80 Capitex Elemon Alexandra Andersson 16 p
80 Duetten’s Snömodd “Snöflinga” Rebecka Löfkvist 16 p
80 Goldhill’s Lovely-bear Isabella Hynninen 16 p
80 Krusbär Alexandra Andersson 16 p
80 Nils Julia Wiik 16 p
80 Ofixas Carmen Alexandra Andersson 16 p
87 9to5 ?Nine? Wanna Mayer 15 p
87 Eddie Vedder Smilla Jansson 15 p
87 Eevee Princess Zelda Tuva Kratz 15 p
87 Efrosyne, Frozzan Smilla Jansson 15 p
87 Korven Rebecka Löfkvist 15 p
87 Lillhagas Buzter Ragnar Hall 15 p
87 Mini Ina Barkskog 15 p
87 Piggy Diamonds Olof Liam Frisk 15 p
87 Q Sebastian Hallin Karlén 15 p
96 Amiras Wintermood Stjärna Smilla Jansson 10 p
96 Amiras Ytterlig Julia Wiik 10 p
96 Define Hot Pot Pink Liam Frisk 10 p
96 Domino Lovisa Forss 10 p
96 Goldhill’s Bethina Nanna Vähä 10 p
96 Grizzli Nora Åkerman 10 p
96 Harry Maria Perers 10 p
96 Idefix Blake “Blatze” Sigrid Hall 10 p
96 Ixias Faraway Fire Warga Smilla Jansson 10 p
96 Kiwi Mika Karnerud 10 p
96 Klockaregårdens Jasmin Rebecka Löfkvist 10 p
96 Pixy Alva Nilsson 10 p
96 Pontus Stina Samuelsson 10 p
96 Pärlan Smilla Jansson 10 p
96 Selfie Star Smilla Jansson 10 p
96 Sivan Lowa Waernborg 10 p
96 Sky’s Frej ( Rufus) Emelie Wingård 10 p
96 Skärets Mona Lisa Marcus Cronfalk 10 p
96 Smulan Nike & Lukas Hager 10 p
96 Snöflinga Rebecka Löfkvist 10 p
UtställningÅrets-poäng