Årets marsvin 2024

Årets marsvin uppdaterat t o m 240601 Gladsax. Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till webmaster@svenskamarsvinsforeningen.se.
Tryck på poängen för att se mer detaljer.

Varje år räknar vi samman de officiella resultaten från rasutställningarna för att få fram årets bästa i olika kategorier. Marsvinen får vissa bestämda poäng för olika placeringar och utmärkelser. Endast de fem bästa resultaten för varje marsvin räknas. 

ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Helga Skinny Lena Tysk 485 p
2 Vibys Primula Sheltie Lena Tysk 475 p
3 Malaxis Phoebe Teddy Jens Lindgren 405 p
4 Duetten’s Stig Texel Anja Hamrin 375 p
5 Duetten’s Zwing Eng Crested Anja Hamrin 345 p
6 Polka Pig’s Guinness CH-Teddy Ewa Sonesson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 335 p
7 Ixias winters tale Texel Rosa Sörsäter / Rosmari.sörsäter 330 p
8 Møllenbergs Mrs Brown Nonself Nanna Møllenberg Skadhede / Lottie Lundgren 310 p
9 Harry Rex Janice Harris,UK / Måns Harderup 290 p
9 El Niño’s Afflingem Abessinier Bertus van Dijk, NL / Carina Stjernman 290 p
9 Malaxis Lalandra Alpaca Jens Lindgren 290 p
12 Muffes Gladiol Nonself Emma Harderup 280 p
12 Amiras Jordgubbe Eng Crested Minna Thomé 280 p
14 Duetten’s Plantation Self Anja Hamrin 265 p
15 Muffes Lost Cornelia Self E Harderup / Emma Harderup 250 p
15 Drömboets Gilla Rex Susanna Thorgren 250 p
15 Ixias Break free Merino Rosa Sörsäter / Rosmari.sörsäter 250 p
18 Malaxis Balandra Alpaca Jens Lindgren 245 p
19 Änglagårdens Valerie Peruan Marianne Johansson 240 p
20 Define Freesia Self Darren Fieldhouse 235 p
20 Polka Pig’s Queen of the Prom Teddy Ewa Sonesson 235 p
20 Vibys Bellingham Sheltie Lena Tysk 235 p
Visa alla
23 Chokladfabrikens Languster Nonself Gisela Jansson 225 p
23 Djurgårdens Svante Nonself Josefine Lampinen 225 p
25 BeautyValleys Dill Nonself Ami Fagerdahl 220 p
25 Bertilstorps Åssåm Nonself Johan Lenkel 220 p
27 Duetten’s Jirina Nonself Anja Hamrin 215 p
28 Maro’s Blueberry Solliman Self Marie Rosengren 210 p
28 Drömboets Gismo Rex Susanna Thorgren / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 210 p
30 Sågstugans Physalis Nonself Suzanna Rhodevi 200 p
30 Isolde’s Alfons Åberg Ridgeback Stina Thörn 200 p


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Plantation Black Anja Hamrin 265 p
2 Maro’s Blueberry Solliman Black Marie Rosengren 210 p
3 Muffes LeeNarrie Black Eva Harderup 190 p
4 Bertilstorps Wilda Black Johan Lenkel / Carina Stjernman 180 p
5 Muffes No ABC Lee Black Eva Harderup 170 p
6 Bertilstorps Wanda Black Johan Lenkel 150 p
7 Bertilstorps Zelda Black Johan Lenkel 130 p
8 Sågstugans Farinella Chocolate Suzanna Rhodevi 120 p
9 Mascot’s Sasja Black Susan Lindgaard 115 p
10 Muffes LeeNarri Black Eva Harderup 110 p
10 Sågstugans Iva Chocolate Suzanna Rhodevi 110 p
Visa alla
12 Bertilstorps Thure Black Johan Lenkel 105 p
12 Grey Scales Phlora Grey Åsa Pakh 105 p
14 Duetten’s Hoff Black Anja Hamrin 100 p
15 Barolo B19 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 90 p
15 Bertiltorps Älma Black Johan Lenkel / Maria Wigenborg 90 p
15 Muffes Jenna Black Eva Harderup / Elin Quell 90 p
15 Sågstugans Fairytale Black Suzanna Rhodevi 90 p
15 Sågstugans Janis Joplin Blue Suzanna Rhodevi 90 p
15 Westminster Gero Black Petr Tjelm / Anja Hamrin 90 p
21 Bertilstorps Åshild Black Johan Lenkel 80 p
21 Penelope P17 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 80 p
23 Blackie Black Hanna Ericsson 70 p
23 Duettens Hjalle Black Anja Hamrin / Suzanna Rhodevi 70 p
23 Rospiggens Zack Chocolate Victoria Wrangell 70 p
26 Amiras Anrik Blue Minna Thomé 60 p
26 Dolly Choko D17 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 60 p
26 Hippie’s Kloss Grey Carina Stjernman / Maria Wigenborg 60 p
26 Maro’s Blue Qvam Blue Marie Rosengren 60 p
26 Maro’s Blue Wild Indigo Blue Marie Rosengren 60 p
26 Rospiggens Orenda Chocolate Victoria Wrangell 60 p
26 Rospiggens Zoey Chocolate Victoria Wrangell 60 p
26 Sågstugans Bluesette B Blue Suzanna Rhodevi 60 p
34 Maro’s Blue Helmer Blue Marie Rosengren 50 p
34 Sågstugans Bluesette Blue Suzanna Rhodevi 50 p
36 Amiras Abstrakt Blue Minna Thomé / Elin Quell 40 p
36 Bertilstorps Barbro Grey Johan Lenkel 40 p
36 Hippie’s Koala Grey Carina Stjernman / Elin Quell 40 p
36 Hippies Krusa Grey Carina Stjernman / Åsa Pakh 40 p
36 Hippie’s Kummel Grey Carina Stjernman 40 p
36 Maro’s Blueberry Qvint Black Marie Rosengren 40 p
36 Muffes Sir Jett Black Eva Harderup 40 p
36 Muffes Sir Joan Black Eva Harderup 40 p
36 Rif Raf Choko R19 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
36 WiRas Teva Grey Maria Wigenborg / Carina Stjernman 40 p
46 Bertilstorps Britta Grey Johan Lenkel 30 p
47 Grey Scales Phnissa Grey Åsa Pakh 20 p
47 Hippie’s Ior Grey Carina Stjernman 20 p
47 Hippies Kumpan Grey Carina Stjernman / Åsa Pakh 20 p
47 Josefinas Hilding Blåskägg Beige Josefina Ömar-Thorinsson / Emma Simu 20 p
47 Kiwi Chocolate Emma Simu 20 p
47 Rospiggens Santiago Chocolate Victoria Wrangell 20 p
47 Rospiggens Santino Chocolate Victoria / Victoria Wrangell 20 p
47 Sågstugans Akacia Chocolate Suzanna Rhodevi 20 p
47 Sågstugans Patron Ur Black Suzanna Rhodevi / Åsa Pakh 20 p
47 WiRas Sanofi Grey Maria Wigenborg 20 p
47 XL Mocca X19 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Lost Cornelia DE Golden E Harderup / Emma Harderup 250 p
2 Define Freesia Cream Darren Fieldhouse 235 p
3 Muffes Fancy Diamond DE Golden Eva & Emma Harderup / Josefine Lampinen 195 p
4 Muffes Kärleksmums Saffron E Harderup / Emma Harderup 180 p
5 Muffes Forest Alder PE Golden Emma Harderup 150 p
6 Mascot’s Krafla Buff Susan Lindgaard 140 p
7 Define Gardenia PE White Darren Fieldhouse 120 p
7 Djurgården’s Fancy Red DE Golden Josefine Lampinen 120 p
7 Rospiggens Meliora Cream Victoria Wrangell 120 p
7 Shoreline’s What a fancy sight DE Golden Felicia Andersson 120 p
Visa alla
11 Confettis Jenny DE Golden M Bring / Maria Bring 100 p
11 Mascot’s Morgenfrue Buff Susan Lindgaard 100 p
13 Define Daphne Cream Darren Fieldhouse 90 p
13 Mascots Fabrian Buff Susan Lindgaard 90 p
13 Muffes Ducati PE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 90 p
13 Muffes Fancy Pearl DE Golden E Harderup / Emma Harderup 90 p
13 Shoreline’s Gazing at Fancy DE Golden Felicia Andersson 90 p
18 Djurgårdens Edvin Preben DE Golden Josefine Lampinen / Linda Andersson 80 p
18 Mew PE White Nanntika Mikaelsdotter 80 p
18 Rospiggens Roeli Cream Victoria Wrangell 80 p
21 Almonds Prima Della Donna Buff Lea Rahtu-Korpela / Anniina Törmi 60 p
22 Define Everlasting Lemon Darren Fieldhouse 40 p
22 Lages Dear Diary DE Golden Ann-Charlott Johansson & Emma Landegren / Fam. Johansson/Landegren 40 p
24 Lenalee DE White Nanntika Mikaelsdotter 30 p
25 Almonds Colin Bridgerton Cream Lea Rahtu-Korpela / Sara Sirviö 20 p
25 Bertilstorps Loke PE Golden Johan Lenkel / Felicia Andersson 20 p
25 Bertilstorps Roffe PE Golden Johan Lenkel / Evelina Rubinsson 20 p
25 Lages John Dear PE Golden Ann-Charlott Johansson & Emma Landegren / Fam. Johansson/Landegren 20 p
25 Muffes Claes DE Golden Eva & Emma Harderup / Josefine Lampinen 20 p
25 Ofixas Coriander Lemon Carina Broberg / Nanntika Mikaelsdotter 20 p
31 Muffes Baumen Saffron Emma Harderup 15 p
32 Djurgårdens Nisse JR Red DE Golden Josephine Lampinen / Ronja Åström 10 p
32 Muffes Kärlekskaka Saffron Emma Harderup 10 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Møllenbergs Mrs Brown Solid Goldenagouti Nanna Møllenberg Skadhede / Lottie Lundgren 310 p
2 Chokladfabrikens Languster Silveragouti Gisela Jansson 225 p
2 Djurgårdens Svante Goldenagouti Josefine Lampinen 225 p
4 Duetten’s Jirina Black Fox Anja Hamrin 215 p
5 Poolie Black Tan Hanna Ericsson 190 p
6 Duetten’s Fortuna Black Fox Anja Hamrin 180 p
7 Crestine’s Backbone Solid Orangeagouti Lottie Lundgren 175 p
7 Silkes Thunderstorm Black Fox Pernille & Emelie Yde / Sofie Boyström 175 p
9 No Name Amigo Ping Black Fox Maria Erlandsson 145 p
10 Saphira’s Pure Power Chocolate Tan Sofie Boyström 135 p
Visa alla
11 Chokladfabrikens Myrlejon Silveragouti Gisela Jansson 130 p
12 Bellamy Black Cream Otter Hanna Ericsson 120 p
13 Saphira’s Quincassi Black Cream Otter Sofie Boyström 110 p
14 Djurgårdens Tilly Goldenagouti Josefine Lampinen 100 p
15 Djurgårdens Gusten Goldenagouti Josefine Lampinen / Sophia Altman 80 p
15 No Name Quattro Nook Black Tan Maria Erlandsson 80 p
17 Crestine’s Baseline Solid Orangeagouti Lottie Lundgren 70 p
18 Amiras Ideal Solid Blue Silveragouti Minna Thomé 60 p
18 Vienna Silveragouti Malin & Nova Andersson / Malin Andersson 60 p
20 No Name Zanotelli Black Fox Maria Erlandsson 50 p
20 Piggieheim’s Lodur Silveragouti Emelie Andersson 50 p
22 Duetten’s Nuliajuk Goldenagouti Anja Hamrin / Emelie Andersson 40 p
22 Freddo Silveragouti Malin & Nova Andersson / Malin Andersson 40 p
22 No Name Hotti Black Tan Maria Erlandsson 40 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Gladiol PE Golden Roan Emma Harderup 280 p
2 BeautyValleys Dill DE Golden Dutch Ami Fagerdahl 220 p
2 Bertilstorps Åssåm Black Dalmatiner Johan Lenkel 220 p
4 Sågstugans Physalis Chocolate Dalmatiner Suzanna Rhodevi 200 p
5 Pica Piggies Samson Black Magpie Jennie Elfving 150 p
6 Almond’s Mr. Matthew Buff Roan Lea Rahtu-Korpela / Sofia Sirviö 140 p
6 Amiras Daggros Solid Silveragouti/White Minna Thomé 140 p
8 Mascot’s Lucky-Luke Black Dalmatiner Susan Lindgaard 135 p
9 Mascot’s Luke Black Dalmatiner Susan Lindgaard 125 p
10 Lages Icing Sugar Dear DE Golden Roan Ann-Charlott Johansson & Emma Landegren / Fam. Johansson/Landegren 105 p
Visa alla
11 Bertilstorps Märta Black Dalmatiner Johan Lenkel / Nea o Sara Bjarned 100 p
11 Chokladfabrikens Abisko Black Magpie Gisela Jansson 100 p
11 Lages Dear Daisy PE Golden Roan Ann-Charlott Johansson & Emma Landegren / Felicia Andersson 100 p
14 Norra Hagens Android Black Magpie Caroline Bernhed 80 p
14 Zezibalos Lawrencium Black Magpie Wanna & Anette Mayer 80 p
16 Mascot’s Ahisa Black Dalmatiner Susan Lindgaard 70 p
17 Eleven Black Magpie Camilla Carsbo / Gisela Jansson 60 p
17 Sommernattens Tanny av Tågan PE Golden Dutch Christina Rørbæk 60 p
17 Zezibalos Guld Black Magpie Anette & Wanna Mayer / Gisela Jansson 60 p
20 BeautyValleys Raspberry DE Golden Dutch Ami Fagerdahl 50 p
21 Chokladfabrikens Flogsta Black Magpie Gisela Jansson 40 p
21 Mascot’sLucie-Luky Black Dalmatiner Susan Lindgaard 40 p
21 Pica Piggies Miramis Black Magpie Jennie Elfving / Nanntika Mikaelsdotter 40 p
21 Sweet Bum’s She’s My Collar Black/Golden Brindle Reetta Isomaa 40 p
21 VDA Americano Classical Spectacular Grey/Golden/White Henrik von der Ahe / Benedicte Sørensen 40 p
21 Zezibalos Botvid Black Magpie Wanna & Anette Mayer 40 p
27 Chokladfabrikens Dannemora Black Magpie Gisela Jansson 20 p
27 Sweet Bum’s Bug the Vaseline Fingers Black Magpie Reetta Isomaa / Reetta & Anna-Stiina Isomaa 20 p
27 Treleaver Icecream DE Golden Dutch Sarah Splatt Bennett, Storbritannien / Ami Fagerdahl 20 p
30 Piggieheim’s Beyla Black Magpie Emelie Andersson 15 p

NONSELF MASKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Holly Buff California Black Evelina Rubinsson 140 p
2 Kitty K19 Dell’Orto Black Himalaya Nete Dietrich 100 p
3 Rainbow Dreams Linus Golden California Black Johanna Nordstedt / Clara Mentes 15 p
4 Happy Buff California Black Evelina Rubinsson / Johanna Frekke 10 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Zwing Black Anja Hamrin 345 p
2 Almonds The Queen of Halloween Cream Lea Rahtu-Korpela / Anniina Törmi 140 p
2 Ofixas Ivenho PE White Carina Broberg / Allan & Eivie Helm 140 p
4 ABC Black Velvet Black Lee Kellett / Anja Hamrin 135 p
4 Bertilstorps Xerxes Black Johan Lenkel / Caroline Bernhed 135 p
4 Marshmellow DE White Nanntika Mikaelsdotter 135 p
7 Maro’s Blueberry Cupro Black Marie Rosengren 100 p
8 Maro’s Blueberry Liguster Black Marie Rosengren 90 p
8 Maro’s Blueberry Lyckoax Black Marie Rosengren 90 p
10 Muffes Hi Faims Chocolate Eva Harderup 70 p
Visa alla
11 Muffes Ho Yobi Chocolate Eva Harderup 60 p
12 Norra Hagens Nadja Black Caroline Bernhed 50 p
13 Bertilstorps Emil Black Johan Lenkel / Caroline Bernhed 40 p
13 Muffes Hi Yobi Chocolate Eva Harderup 40 p
13 Muffes Me Main Chocolate Eva Harderup 40 p
13 Norra Hagens Nikodemus Black Caroline Bernhed 40 p
17 Carnival Cavies Pix DE Golden Julie Gallagher, UK / Emma Harderup 20 p
17 El Ninos Stafford Grey Bertus van Dijk & Jan Schop, NL / Jenny Skansen 20 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Jordgubbe Solid Silveragouti Minna Thomé 280 p
2 Mocha Creamagouti Malin & Nova Andersson 180 p
3 Wiiks Älfva Solid Lemonagouti Maria Wiik / Minna Thomé 165 p
4 Bellevics Esmaralda Black/Golden/White Benedicte Sørensen 100 p
5 Skanzens Queen Fiona Grey Tan Jenny Skansen 40 p
6 Paolo von den Leverkusener Fellnasen Grey Tan Patrick Staniec / Jenny Skansen 20 p
6 Skanzens King Black Tan Jenny Skansen 20 p
8 Smokie Buffagouti/White Jenny Jönsson 10 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Muffes Fusi Dur Saffron Eva Harderup 155 p
2 Muffes Jisa PE Golden Eva Harderup 150 p

RIDGEBACK

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Isolde’s Alfons Åberg Stina Thörn 200 p
2 Isolde’s Bellman Stina Thörn 50 p
2 Isolde’s Indi-Anna Stina Thörn 50 p
4 Isolde’s Odin Stina Thörn 20 p
5 Isolde’s Kulla-Gulla Stina Thörn 10 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Phoebe Jens Lindgren 405 p
2 Polka Pig’s Queen of the Prom Ewa Sonesson 235 p
3 Hugo U Lundiku Leos Svoboda / Anja Hamrin 120 p
4 Kvaløyas Prithvi Adeline Broust Tiede / Sandra Wennberg 105 p
4 Malaxis Truffle Bite Ewa Sonesson / Jens Lindgren 105 p
6 Bellevics Wannabe Benedicte Sørensen 100 p
6 Hope Af Norden Emelie Lindohf 100 p
6 Malaxis Proper Fact Jens Lindgren / Emelie Lindohf 100 p
6 Måne Marie Viking / Nadja Viking 100 p
6 No Name Pax Maria Erlandsson 100 p
Visa alla
11 Kvaløyas Padma Adeline Broust Tiede 90 p
11 No Name Matteo Maria Erlandsson 90 p
11 Rospiggens Almina Victoria Wrangell 90 p
14 Amiras Fish Minna Thomé 80 p
14 Duetten’s Miss Piggy Anja Hamrin / Rebecka Löfkvist 80 p
14 Malaxis Galaxy Rose Jens Lindgren 80 p
17 Bellevics Sunflower Benedicte Sørensen 70 p
17 Kvaløyas Kahlua Adeline Broust Tiede 70 p
19 Amiras Kurragömma Minna Thomé 60 p
19 Annika of Haga Hills Sara Bjarned 60 p
19 Polka Pig’s Tequila Rose Ewa Sonesson 60 p
19 Rospiggens Totsie Victoria Wrangell 60 p
23 Lillebo’s Saruman Suzanne Olsson 55 p
24 Duetten’s Pelle Anja Hamrin / Clara Mentes 50 p
24 HugAlan Helena Katja Orajärvi-Kotikangas 50 p
24 HugAlan Hopper Katja Orajärvi-Kotikangas 50 p
24 Lillebo’s Galadriel Suzanne Olsson 50 p
24 Malaxis Good s Gold Jens Lindgren 50 p
24 Primrose Of Haga Hills Sara Bjarned 50 p
30 Amiras Coconut Minna Thomé 40 p
30 HugAlan Ulrika Katja Orajärvi-Kotikangas 40 p
30 Kokosnöt Tove Thunberg 40 p
30 Kvaløyas Lucky Adeline Broust Tiede 40 p
30 Kvaløyas Nutella Adeline Broust Tiede / Adeline Tiede 40 p
30 No Name Capito Jost Maria Erlandsson 40 p
30 Polka Pig’s Rice and Rose Ewa Sonesson 40 p
30 Polka Pig’s Touch of Taste Ewa Sonesson 40 p
30 Rospiggens Ariana Victoria Wrangell 40 p
30 Vicingii Narfe Marie Viking 40 p
40 Minicandy Herkkupeppu Virva Klaasio / Reetta Isomaa 30 p
41 Define Qute as You Drren Fieldhouse / Jens Lindgren 20 p
41 Jeanette of Haga Hills Sara Bjarned / Marie Viking 20 p
41 Lages Fläderblom Ann-Charlott Johansson & Emma Landegren / Fam. Johansson/Landegren 20 p
41 Lages Vera Ann-Charlott Johansson & Emma Landegren / Fam. Johansson/Landegren 20 p
41 Malaxis Vallmo Jens Lindgren / Anja Hamrin 20 p
41 Maro’s Hasse Marie Rosengren 20 p
41 Polka Pig’s Regal Rose Ewa Sonesson 20 p
41 Puff of Haga Hills Sara Bjarned 20 p
41 Rospiggens Baboo Victoria Wrangell / Marie Viking 20 p
41 Rospiggens Chenoa Victoria Wrangell 20 p
41 Rospiggens Marcus Victoria Wrangell 20 p
52 Lillebo’s Aragorn Suzanne Olsson 10 p
52 Randall Sara Bjarned 10 p
52 Tryffelina Kolaström Of Haga Hills Sara Bjarned 10 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Harry Janice Harris,UK / Måns Harderup 290 p
2 Drömboets Gilla Susanna Thorgren 250 p
3 Drömboets Gismo Susanna Thorgren / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 210 p
4 Djurgårdens SnowBo Gunnar Josefine Lampinen / Linda Andersson 185 p
5 Caviecares Leela Lena Siversson 160 p
6 Caviecares Pancie Lena Siversson 145 p
7 Drömboets Gissa Susanna Thorgren 120 p
8 Drömboets Daisy Susanna Thorgren 100 p
9 Mynta Evelina Öhman/Liselott söderholm / Evelina Öhman 90 p
10 Caviecares Luisa Lena Siversson / Emelie Andersson 80 p
Visa alla
11 Drömboets Gilda Susanna Thorgren 60 p
11 Drömboets Greger Susanne Thorgren / Jenny-Lynn Ingemansson 60 p
13 Caviecares Lou-Ann Lena Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 50 p
13 Djurgårdens Steve Josephine Lampinen / Ronja Åström 50 p
13 Drömboets Gottfrid Susanna Thorgren 50 p
13 Drömboets Gunder Susanna Thorgren 50 p
13 Kanel Evelina Öhman/Liselott söderholm / Evelina Öhman 50 p
18 Djurgårdens Goliat Josefine Lampinen / Ronja Åström 30 p
19 Caviecares Lomomba Lena Sivertsson / Susanna Thorgren 20 p
20 Drömboets Grethel Susanne Thorgren / Jenny-Lynn Ingemansson 10 p
20 Vera Evelina Öhman/Liselott söderholm / Evelina Öhman 10 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 El Niño’s Afflingem Bertus van Dijk, NL / Carina Stjernman 290 p
2 Bluebells Jaguara Christina Rørbæk 180 p
3 Winniepig’s Dottie Catharina Johansson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 175 p
4 Djurgårdens Alfred Josefine Lampinen 170 p
5 Tornado’s Yabadabadoo Agneta Johansson 115 p
6 Bluebells Lexi Christina Rørbæk 105 p
7 Tornado’s Gulliver Agneta Johansson 95 p
8 Djurgårdens ace Bounty Josefine Lampinen 90 p
8 Winniepig’s Ada Catharina Johansson 90 p
8 Winniepig’s Tintin Catharina Johansson / Allan & Eivie Helm 90 p
8 Winniepig’s Valentin Catharina Johansson / Allan & Eivie Helm 90 p
Visa alla
12 Hippie’s Lollapalooza Carina Stjernman 80 p
12 Winniepig’s Jelly Catharina Johansson 80 p
14 Tornado’s Pigall Agneta Johansson 70 p
14 Winniepig’s Jazon Catharina Johansson / Agneta Johansson 70 p
16 Clementine von Kleintieren Maja Bonde, DK / Jenny Skansen 65 p
17 Winniepig’s Havannah Catharina Johansson 60 p
17 Winniepig’s Noah Catharina Johansson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 60 p
17 Winnipig’s Ria Catharina Johansson / Marie Viking 60 p
20 Djurgården’s Chanelle Josefine Lampinen 50 p
20 Djurgårndes Ann Belli Josefine Lampinen 50 p
20 Winniepig’s Baccardi Catharina Johansson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 50 p
20 You Got It Ridgecraft Gitte Sjørslev / Victoria Sjöstrand 50 p
24 Djurgården’s Donatella Ateea Josefine Lampinen 40 p
24 Winniepig’s Brisco Catharina Johansson 40 p
24 Winniepig’s Nova-Li Catharina Johansson 40 p
27 Hippie’s Jethro Carina Stjernman 25 p
28 Charlie Victoria Sjöstrand 20 p
28 Djurgårdens Agnes Josefine Lampinen 20 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Helga Lena Tysk 485 p
2 Groth’s Black Lightness Johanna Groth 185 p
3 Groth’s Lejon Johanna Groth 175 p
4 Vibys Claudia Lena Tysk 150 p
5 Isobell Dahlia Dana Danhova / Lena Tysk 120 p
6 Sweet Bum’s Whole Lotta Rosie Reetta Isomaa 105 p
7 Vibys Mio Lena Tysk 100 p
8 Groth’s Little Boy Johanna Groth 95 p
9 Dana Carina Sandberg 90 p
9 Dora Carina Sandberg 90 p
9 Vibys Black Otto Lena Tysk / Malin van Bruggen 90 p
Visa alla
12 Groth’s Marmelada jr Johanna Groth 80 p
12 Sweet Bum’s Dancing Dragonfly Reetta Isomaa 80 p
12 Vibys Nero Lena Tysk 80 p
15 Emy Carina Sandberg 65 p
16 Grimner Charlotte Magnusson 50 p
17 Gersimi Charlotte Magnusson 40 p
17 Sweet Bum’s No one sleeps when I’m a wake Reetta Isomaa / Reetta Isomaa & Leena Pirinen 40 p
17 Vibys Queen Lena Tysk 40 p
20 Edda Carina Sandberg 20 p
20 Vibys Charlotte Lena Tysk 20 p
22 Vibys Konstantin Lena Tysk / Malin van Bruggen 10 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig’s Guinness Ewa Sonesson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 335 p
2 Lages Bernadette Ann-Charlott Johansson & Emma Landegren / Fam. Johansson/Landegren 130 p
3 Gemini’s Supernova Alexandra Persson 20 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Änglagårdens Valerie Marianne Johansson 240 p
2 MaJa’s Cheepi Creek Jan Schop / Ellen Gormsen 185 p
3 Änglagårdens Escada Marianne Johansson 130 p
4 Djurgården’s Pelle Josefine Lampinen 90 p
5 Confettis Peggy Maria Bring 50 p
5 Djurgården’s Petter Josefine Lampinen 50 p
7 Änglagårdens Elwina Marianne Johansson 40 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Primula Lena Tysk 475 p
2 Vibys Bellingham Lena Tysk 235 p
3 Kjelins Lilje Malene Kjelin Morsing 100 p
3 Vibys Iris Lena Tysk 100 p
3 Vibys Thelma Lena Tysk 100 p
6 Malaxis ZimZam Jens Lindgren 50 p
7 Kjelins Laura Malene Kjelin Morsing 40 p
7 Kjelins Trick Malene Kjelin Morsing 40 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Armageddon Rosa Sörsäter / Rosmari.sörsäter 150 p
2 Vibys Hugo Lena Tysk 100 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Malaxis Lalandra Jens Lindgren 290 p
2 Malaxis Balandra Jens Lindgren 245 p
3 Malaxis Kambina Jens Lindgren 195 p
4 Muffes Rex’s Jayne Eva Harderup 125 p
5 Malaxis Sienna Jens Lindgren 115 p
6 Malaxis Yolanta Jens Lindgren 100 p
7 Lillhagas Alhambra Liza Björk 90 p
8 Muffes Camilo Eva Harderup 85 p
9 Änglagårdens Elmandra Marianne Johansson 70 p
10 Malaxis Nelek Jens Lindgren 60 p
Visa alla
11 Änglagårdens Labyrinth Marianne Johansson 50 p
12 Malaxis Deliria Jens Lindgren 20 p

TEXEL

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Stig Anja Hamrin 375 p
2 Ixias winters tale Rosa Sörsäter / Rosmari.sörsäter 330 p
3 Asta Sandra Wennberg 195 p
4 Define Black Beauty Darren Fieldhouse 145 p
5 Astrid Sandra Wennberg 115 p
6 Define Lolas Look Darren Fieldhouse 110 p
7 Duetten’s Minett Anja Hamrin 100 p
8 ixias something new rosa sörsäter 70 p
9 Define Fessonia Darren Fieldhouse 60 p
10 Ixias Cliffhanger Rosa Sörsäter / Rosmari.sörsäter 40 p
Visa alla
11 Ixias Wonderland Rosa Sörsäter 20 p

MERINO

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Break free Rosa Sörsäter / Rosmari.sörsäter 250 p

LUNKARYA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Confettis Falcon Maria Bring 190 p
2 Confettis Wild Jassmin M Bring / Maria Bring 160 p
3 Confettis Twilight Zone M Bring / Maria Bring 100 p
3 Confettis Zally M Bring / Maria Bring 100 p
3 Confettis Zindy M Bring / Maria Bring 100 p
6 Confettis Josiflexa M Bring / Maria Bring 80 p
7 Confettis Fancy Pants M Bring / Maria Bring 60 p
7 Lillhagas Zezam Liza Björk 60 p
9 Smörblomman’s Zavina Veronika Nilsson 50 p
10 Kanjer’s Shiva Mark Looman / Malin Andersson 15 p
10 Smörblomman’s Zaidie Veronika Nilsson 15 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Westminister Nesquik Self carob devil Petr Tejml / Groth/Tysk 140 p
2 Muffes Hermonie Crested Rex E Harderup / Måns Harderup 105 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Define Qoppa Texel Darren Fieldhouse / Rosmari.sörsäter 105 p
1 Duetten s Dahlia Texel Anja Hamrin / Sandra Wennberg 105 p
3 Define Euryale Texel Darren Fieldhouse / Stina Thörn 70 p
3 Smörblomman’s Lady Alisha Coronet Veronika Nilsson 70 p
5 Muffes Three Gary Alpaca Eva Harderup 35 p
5 Smörblomman’s Sockerbit Sheltie Veronika Nilsson 35 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Vibys Lena Tysk 220 p
2 Bertilstorps Johan Lenkel 105 p
3 Muffes Eva Harderup 75 p
4 Groth’s Johanna Groth 70 p
4 Winniepig’s Catharina Johansson 70 p
6 Rospiggens Victoria Wrangell 60 p
7 No Name Maria Erlandsson 55 p
8 Dell’Orto Nete Dietrich 35 p
8 Grey Scales Åsa Pakh 35 p
10 Caviecares Lena Siversson 25 p
10 Crestine’s Lottie Lundgren 25 p
10 Tornado’s Agneta Johansson 25 p
10 Carina Sandberg 25 p
Visa alla
14 Marie Viking 20 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Klockaregården Sune Cissi Löfkvist 455 p
2 Ixias Håkan Bråkan Cissi Löfkvist 400 p
3 Smörblomman’s Donna Veronika Nilsson 355 p
4 Zezibalos Jod Marie Viking 280 p
5 Duetten’s Negafook Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 270 p
6 Duetten’s Mickan Cissi Löfkvist 220 p
7 Sweet Bum’s Dancing Dragonfly Reetta Isomaa 215 p
8 Almond’s Mr. Matthew Sofia Sirviö 190 p
9 Almonds The Queen of Halloween Anniina Törmi 180 p
9 Bellatrix Marita Venderlöf 180 p
Visa alla
11 Bluebells Dumle Christina Rørbæk 165 p
11 Gammel Dansk Prancer Ellen Gormsen 165 p
13 DefineTiana Malin Andersson 160 p
13 Isolde’s Rodin Stina Thörn 160 p
15 Saphira’s Maiko Sofie Boyström 155 p
16 Muffes Dotan Eva Harderup 150 p
16 Zezibalos Zenit Wanna & Anette Mayer 150 p
18 Bertilstorps Loke Felicia Andersson 145 p
19 Almonds Prima Della Donna Anniina Törmi 140 p
19 Piff Tina Siveden 140 p
21 HugAlan Helena Katja Orajärvi-Kotikangas 135 p
21 Isoldes Py af Sveaborg Marita Venderlöf 135 p
21 Shoreline’s What a fancy sight Felicia Andersson 135 p
24 Rainbow Dreams Marvin Ebba Johansson 130 p
25 Klockaregårdens Kitty Cissi Löfkvist 115 p
25 Rainbow dreams Snövit Carolina Steneros 115 p
27 Nyårskaramell Carolina Steneros 110 p
27 Petitess Highbury Ami Fagerdahl 110 p
27 Zezibalos Zokrates by Jonas ”Hajen” Wanna & Anette Mayer 110 p
30 Maro’s Gerhard Ellen Gormsen 105 p
30 Smörblomman’s Pommie Veronika Nilsson 105 p
32 Lages Dear Daisy Felicia Andersson 100 p
32 Lillebo’s Nejlika Marie Svensson 100 p
32 Smörblomman’s Nefertite Veronika Nilsson 100 p
32 Tindra Robin Franzen 100 p
36 Junibackens Gitterbugg Jenny-Lynn Ingemansson 90 p
36 Klockaregårdens Maräng Cissi Löfkvist 90 p
36 Rainbow Dreams Cream Crush (( Polly)) Carolina Steneros 90 p
36 Tornados Popcorn Zoey Sara Isaksson 90 p
36 Vera Evelina Öhman 90 p
41 Junibackens Pepparkaka Jenny-Lynn Ingemansson 85 p
41 Sweet Bum’s No one sleeps when I’m a wake Reetta Isomaa & Leena Pirinen 85 p
43 Gin Tina siveden 80 p
43 Kasatka’s Ceylon Marie Svensson 80 p
43 Klockaregårdens Hollie Cissi Löfkvist 80 p
43 Muffes Jenna Elin Quell 80 p
47 Smokie Jenny Jönsson 75 p
48 Maro’s Hemera Marie Svensson 70 p
49 Chokladfabrikens Colgate Aili Lundmark 65 p
49 Chokladfabrikens Gevalia My Robertsson 65 p
49 Kanel Aili Lundmark 65 p
49 Mister Fahrenheit Kellinhusener Cremeschnitten Victoria Sjöstrand 65 p
53 Ninja Emma Simu 60 p
53 Tornados Pringles Ziwan Sara Isaksson 60 p
55 Junibackens Jordviva Jenny-Lynn Ingemansson 50 p
55 Kendors Purple Heart Camilla Hein-Hansen 50 p
55 Sweet Bum’s Bug the Vaseline Fingers Reetta ja Anna-Stiina Isomaa 50 p
58 Almonds Colin Bridgerton Sara Sirviö 40 p
58 Chokladfabrikens Wella My Robertsson 40 p
58 Define Kiara Malin Andersson 40 p
58 Disco pigs Lady Moa Sjölund 40 p
58 Junibackens Snödroppe Jenny-Lynn Ingemansson 40 p
58 Marsha’s oreo Familjen siveden 40 p
58 Norra Hagens Miss Elisabeth Bennet My Robertsson 40 p
58 Smörblomman’s Ninette Veronika Nilsson 40 p
58 Smörblomman’s Nolia Veronika Nilsson 40 p
67 Sadira Caroline Andersson 30 p
68 Durum Jenny Jönsson 20 p
68 Gammel Dansk Cupid Ellen Gormsen 20 p
68 Muffes Dotis Eva Harderup 20 p
68 Oliver Twist Felicia Andersson 20 p
68 U-pet Ellen Gormsen 20 p
68 Vanilja von Sockertopp of Haga Hills Sara Bjarned 20 p
74 Define Delta Moa sjölund 15 p
74 Zelda Malin Bengtsson 15 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Prick Simon Harderup 370 p
2 Bertilstorps Märta Nea o Sara Bjarned 365 p
3 Randis Simon Harderup 355 p
4 Djurgårdens Filur Amanda Tornberg 265 p
5 Muffin Alice Tornberg 260 p
6 Muffes Erik Simon Harderup 245 p
7 FrökenPrysselius of Haga Hills Nea Bjarned 230 p
8 Pica Piggies Mochi Molly Elfving 220 p
9 Rospiggens Tiago Nadja Viking 205 p
10 Skanzens Ragnarsson Melker Skansen 190 p
Visa alla
11 Kvaløyas Nutella Asta Tiede 180 p
11 Måne Nadja Viking 180 p
11 Pica Piggies Teddypie Molly Elfving 180 p
11 Raphael Nea Bjarned 180 p
11 Ymmi Nea Bjarned 180 p
16 Muffes Ellie Simon Harderup 160 p
17 Rainbow dreams Squishi Levi Mikaelsdotter 150 p
18 Cookie Astrid Hägg 140 p
18 Muffes Molly Måns Harderup 140 p
20 Capitex Umbro Levi Mikaelsdotter 135 p
20 Maya Nea Bjarned 135 p
22 Maro’s Tropeia Tor Persson 130 p
23 Skanzens Valkyria Melker Skansen 100 p
23 Zezibalos Formel ”Skittles” Nadja Viking 100 p
25 Pica Piggies Maräng Molly Elfving 95 p
26 Malaxis Valentina ”Lambi” Nadja Viking 90 p
26 Silkes Sofia Merle Hein-Hansen 90 p
26 Smörblomman’s Lord Lancelot Melker Mentes 90 p
26 Törnrosa Clara Mentes 90 p
30 Pica Piggies Biscotti Molly Elfving 80 p
30 Zezibalos Rand ”Randi” Nadja Viking 80 p
32 Lollo Melker Mentes 75 p
33 Skanzens Petunia Melker Skansen 70 p
34 Snow Iris WIKSTRÖM 65 p
35 Cocos Astrid Hägg 50 p
35 Djurgårdens Goliat Ronja Åström 50 p
35 Rainbow Dreams Linus Clara Mentes 50 p
38 Sixten Ronja Åström 15 p
39 Piff Ragnar Backlund 10 p
UtställningÅrets-poäng