Årets marsvin 2020

Årets marsvin uppdaterat t o m Sundbyberg 200307 . Kontrollera gärna dina resultat. Hittar du något som inte stämmer så skicka ett mail till webmaster@svenskamarsvinsforeningen.se.
Tryck på poängen för att se mer detaljer

ÅRETS MARSVIN

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig’s Gwendoline CH-Teddy Ewa Sonesson 395 p
2 Vibys Qira Skinny Lena Tysk 305 p
3 Vibys Elton Merino Lena Tysk 300 p
4 Ixias Band of Brothers Peruan Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 285 p
5 Polka Pig’s Rhapsody Rose Teddy Ewa Sonesson 275 p
6 Ixias Only You Self Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 270 p
7 Polka Pig’s Ice Cream ‘N’Cake Teddy Ewa Sonesson 230 p
7 Änglagårdens Empire of Gold Alpaca Marianne Johansson 230 p
9 Vibys Remus Skinny Lena Tysk 225 p
10 Malaxis Z before A Teddy Jens Lindgren 210 p
10 Polka Pig’s Dressman CH-Teddy Ewa Sonesson 210 p
12 Vibys Caloria Coronet Lena Tysk 200 p
13 Muffes At Doca Self Eva Harderup 190 p
13 Mascot’s Zella Nonself Susan Lindgaard 190 p
13 Marwins mystery girl Rex Fredrik Friberg/Cecilia gullberg / Evelina Öhman 190 p
16 Polka Pig’s Godiva Teddy Ewa Sonesson 185 p
16 Malaxis Yoker in the Pack Alpaca Jens Lindgren 185 p
18 Tornado’s Zantino Abessinier Agneta Johansson 180 p
18 Vibys Tyra Sheltie Lena Tysk 180 p
20 Ixias Over the Rainbow Nonself Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 170 p
Visa alla
21 Duetten’s Chemise of Love Eng Crested Anja Hamrin 160 p
21 Malaxis Piana Alpaca Jens Lindgren / Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 160 p
23 Mascot’s Kathy Self Susan Lindgaard 155 p
23 Katlas Tyra Trollpacka Abessinier Maria Persson 155 p
25 Lages Giusto Teddy Fam. Johansson/Landegren 150 p
25 Pudding Teddy Maria Erlandsson 150 p
25 Tornado’s WhistlePig Abessinier Agneta Johansson 150 p
28 Caviecares Lloyd Rex Lena Siversson 140 p
29 Amiras Hejsan Nonself Minna Thomé 135 p
29 Mascot’ Pontiac Nonself susan lindgaard / Susan Lindgaard 135 p


Korthår

SELF SVARTGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Only You Black Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 270 p
2 Muffes At Doca Black Eva Harderup 190 p
3 Mascot’s Kathy Black Susan Lindgaard 155 p
4 Muffes Drucoxi Black Eva Harderup / Carola Holm 80 p
5 Muffes Drecoxa Black Eva Harderup 60 p
5 Tiramisu T11 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 60 p
7 Fingal Blue Marie Rosengren 50 p
7 Amiras Vårstjärna Blue Minna Thomé 50 p
9 Capranis Meghan Grey Dorte Mayoh, UK / Carina Stjernman 40 p
9 Muffes Dorizcam Black Eva Harderup 40 p
9 Aggi choko A14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
9 Fazer F12 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
9 Fine Sjokolade F14 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 40 p
Visa alla
14 Imperial Black Caroline Henriksson 30 p
15 Duetten’s Blueberry Abbot Black Anja Hamrin / Marie Svensson 20 p
15 Torpstigens Kajsa Kavat Black Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 20 p
15 Torpstigens Nils Karlsson Pyssling Blue Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 20 p
15 Muffes Damie Black Eva Harderup 20 p
15 Øndlings choko Ø12 Dell’Orto Chocolate Nete Dietrich 20 p

SELF RÖDGRUPP

Plac Namn Färg Uppfödare/Ägare Poäng
1 Shorelines Fancy Mikrowatt PE Golden Felicia Andersson 120 p
2 Muffes Alberte PE White Eva & Emma Harderup / Johanna Nordstedt 115 p
3 Muffes Laerke PE White Emma Harderup 105 p
4 Muffes Ariel PE Golden Emma Harderup 100 p
5 Stardust von Nahmensen PE White Helle Nahmensen 95 p
6 Capitex Gardenia PE White Barbro Eisenschmidt 80 p
6 Storm DE White Johanna Nordstedt / Barbro Eisenschmidt 80 p
8 Define Ice Drops DE White Darren Fieldhouse / Suzy Olsson 60 p
9 Ofixas Carmonia DE White 87 Ofixas / Carina Broberg 50 p
10 Ofixas Carmenzita PE White Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 40 p
10 Muffes Guava PE Golden Emma Harderup 40 p
10 Alfred Lemon Emme Kjelman / Christina Rørbæk 40 p
Visa alla
13 Muffes Akvamarin DE Golden Eva & Emma Harderup / Emma Harderup 20 p
13 Shoreline’s Fancy Nanowatt PE Golden Felicia Andersson 20 p
13 Bismillah von Nahmensen Cream Helle Nahmensen 20 p
13 Flash DE White Johanna Nordstedt / Anna Österlund 20 p
13 Hulken DE White Johanna Nordstedt / Barbro Eisenschmidt 20 p

NONSELF TICKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Hejsan Solid Silveragouti Minna Thomé 135 p
2 Duetten’s Frixos Black Fox Anja Hamrin 100 p
2 Amiras Läckerbit Solid Silveragouti Minna Thomé 100 p
4 Duetten’s Nellie Black Tan Anja Hamrin 90 p
5 Amiras Rustik Solid Silveragouti Minna Thomé 80 p
6 Molle Silveragouti Susanne Frick 70 p
6 Amiras Åkerkulla Solid Lemonagouti Minna Thomé 70 p
8 Jawa Black Tan Caroline Henriksson 65 p
9 Duetten’s Bus Black Fox Anja Hamrin 60 p
9 Sidd Silveragouti UK import / Susanne Frick 60 p
Visa alla
11 Jalindi Black Tan Caroline Henriksson 50 p
11 Saphira’s Valdemar av Vigan Black Cream Otter Sofie Boyström 50 p
13 Allamandas Nutella Black Cream Otter Amanda Eskelind / Maria Erlandsson 20 p
13 Duetten’s Blue Emmet Blue Fox Anja Hamrin / Alexz Nilsson 20 p
13 Duetten’s Blue Gösta Blue Fox Anja Hamrin / Marie Rosengren 20 p
13 Duetten’s Cubus Black Tan Anja Hamrin / Marie Rosengren 20 p

NONSELF TECKNADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Mascot’s Zella Black Dalmatiner Susan Lindgaard 190 p
2 Ixias Over the Rainbow Black Roan Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 170 p
3 Mascot’ Pontiac Black Dalmatiner susan lindgaard / Susan Lindgaard 135 p
4 Chokladfabrikens Doha Black Magpie Gisela Jansson 90 p
5 Daisy Black Magpie Jennie Elfving 80 p
6 Rowellas Ramse DE Golden Dutch Anna Österlund 60 p
7 Confettis Ramslök DE Golden Dutch Maria Bring 50 p
8 Confettis Blixtra DE Golden Dutch Maria Bring 40 p
9 Chokladfabrikens Serengeti Black Magpie Gisela Jansson 30 p
10 Muffes BR Dombeya Black Roan Eva Harderup 20 p

NONSELF MASKADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Niffer’s Maya Godiva Red California Black Anette Pedersen / Marie Svensson 25 p
1 Kasatka’s Akio White California Chocolate Marie Svensson 25 p

ENGELSK CRESTED ENFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Duetten’s Chemise of Love Black Anja Hamrin 160 p
2 Blackas Vivaldi DE White Jenny Dahlberg 100 p
3 Capitex Grace Cream Barbro Eisenschmidt 65 p
4 Ofixas Caramina PE White 87 Ofixas / Carina Broberg 50 p
4 Ofixas Cinderella PE White Carina Broberg / Johanna Nordstedt 50 p
6 Capitex Gonzales Cream Barbro Eisenschmidt / MONICA SALOMONSSON 40 p
6 Muffes Black Cambon Black Eva Harderup 40 p
8 Ofixas Charmiga Miracel DE White 87 Ofixas / Carina Broberg 20 p
8 Ofixas Clondike Cream Carina Broberg / Barbro Eisenschmidt 20 p
10 Ofixas Chantel DE White 87 Ofixas / Carina Broberg 15 p

ENGELSK CRESTED FLERFÄRGADE

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Amiras Önskad Solid Silveragouti Minna Thomé 100 p
1 Saphira’s Vilhelmina av Vigan Black Cream Otter Sofie Boyström 100 p
3 Amiras Anno Amorf Solid Lemonagouti Minna Thomé 80 p

AMERIKANSK CRESTED

Plac Namn Färg/Teckning Uppfödare/Ägare Poäng
1 Aniaras Gandalf Saffron Katja Kivipuro / Eva Harderup 65 p


Strävhår

TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig’s Rhapsody Rose Ewa Sonesson 275 p
2 Polka Pig’s Ice Cream ‘N’Cake Ewa Sonesson 230 p
3 Malaxis Z before A Jens Lindgren 210 p
4 Polka Pig’s Godiva Ewa Sonesson 185 p
5 Lages Giusto Fam. Johansson/Landegren 150 p
5 Pudding Maria Erlandsson 150 p
7 Duettens Napoleon Victoria Wrangell 130 p
8 Lages Callisto Fam. Johansson/Landegren 100 p
8 Noelle of Funny Farm Stian Graesmo / Anja Hamrin 100 p
10 Lages Sköldmö Fam. Johansson/Landegren 95 p
Visa alla
11 Geminis Snöflinga Alexandra Persson / Suzy Olsson 80 p
12 Amiras Big Wilma Minna Thomé 70 p
13 Lages Drama Queen Fam. Johansson/Landegren 60 p
13 Amiras Nine While Nine Minna Thomé 60 p
15 Duetten ?s Novellum Anja Hamrin 40 p
15 Lages Dunder Fam. Johansson/Landegren 40 p
15 Lages Renfana Fam. Johansson/Landegren 40 p
15 Herkules Johanna Nordstedt 40 p
15 Caviecares Crawford Lena Eliasson-Siversson / Cindy Örnå 40 p
15 Crestines Kentaur “Coccos” Lottie Lundgren Bratland / Jenny-Lynn Ingemansson 40 p
15 Amiras Evelyn Evelyn Minna Thomé 40 p
22 Gemini’s Snöfall Alexandra Persson / Helena Pettersson 20 p
22 Royal Cavies Keep a Secret Cindy Örnå 20 p
22 Royal Cavies Keep the Faith Cindy Örnå 20 p
22 Lages Alfrida Fam. Johansson/Landegren 20 p
22 Lages Bittersweet Poetry Fam. Johansson/Landegren 20 p
22 Malaxis Olivia Jens Lindgren 20 p
22 Malaxis Xuzhou Jens Lindgren / Jessica Westerlund 20 p
22 Caviecares Calypso Lena Siversson / Linda Lundahl 20 p
22 Vilsen Maria Erlandsson 20 p
22 Amiras Elephant Elephant Minna Thomé 20 p
22 Amiras Noir Minna Thomé 20 p
22 Calamyti of Funny Farm Victoria Wrangell 20 p
22 Caviecares In a Stripe Victoria Wrangell 20 p

REX

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Marwins mystery girl Fredrik Friberg/Cecilia gullberg / Evelina Öhman 190 p
2 Caviecares Lloyd Lena Siversson 140 p
3 Marwin’s Professor Karl Kalkyl Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 100 p
4 Marwin’s Look Like Olly Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 90 p
4 Pickersleigh Kevin Rob & Linda Monk England / Lena Siversson 90 p
6 Marwin’s Time to Rock’n’Roll Fredrik Griberg & Cecilia Gullberg 80 p
7 Caviecares Lavendel Lena Siversson / Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 65 p
8 Djurgårdens Appel Heaven Josefine Lampinen / Helena Pettersson 40 p
8 Djurgårdens Rasmus Josefine Lampinen / Helena Pettersson 40 p
10 Mirjas Merlin Jennifer Dittgen 20 p

ABESSINIER

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Tornado’s Zantino Agneta Johansson 180 p
2 Katlas Tyra Trollpacka Maria Persson 155 p
3 Tornado’s WhistlePig Agneta Johansson 150 p
4 Winniepig’s Jack Catharina Johansson 125 p
5 Winniepig’s Ruby Catharina Johansson 110 p
6 Spike of Sparkes Andrew Sparkes, Eng / Catharina Johansson 80 p
7 Tornado’s Quaison Agneta Johansson 70 p
8 Tornado’s Vitsippa af Akalla Agneta Johansson 60 p
9 Winniepig’s Wera Catharina Johansson 40 p
9 Lycknios Luckynine Marita Lycknio / Malin Abrahamsson 40 p
Visa alla
11 Tornado’s Harlekin Agneta Johansson 20 p
11 Tornado’s Rossi Agneta Johansson 20 p
11 C’Lines Carson Lisbeth Bjørndahl / Helena Pettersson 20 p

SKINNY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Qira Lena Tysk 305 p
2 Vibys Remus Lena Tysk 225 p
3 Blackas Milda Matilda Jenny Dahlberg 85 p
4 Marwin’s Anteros Cecilia Gullberg 50 p
4 Blackas Iselin Jenny Dahlberg 50 p
6 Isobell Napoleon Dana Danhova CZ / Susanne Frick 40 p
6 Vibys Rocka Sock Lena Tysk / Benjamin Tysk 40 p
8 Hill’s Polly Gina Hill Ingmarsson / Linda Lundahl 30 p

CH-TEDDY

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Polka Pig’s Gwendoline Ewa Sonesson 395 p
2 Polka Pig’s Dressman Ewa Sonesson 210 p
3 Polka Pig’s Marimekko Ewa Sonesson 80 p
4 Torpstigens Gabrielle Ann-Marie Aspenstrand Nilsson 40 p
4 Lages Lord of Loch Ness Fam. Johansson/Landegren 40 p
4 Lages Pink Lady Fam. Johansson/Landegren 40 p
7 Lages Katla Ann-charlotte Johansson & Emma Landegren / Alexandra Persson 20 p
7 Lages Lady Macbeth Fam. Johansson/Landegren 20 p
7 Lages Lord of the Rings Fam. Johansson/Landegren 20 p
7 Caviecares Balboa Lena Eliasson Siversson 20 p
7 Caviecares Butcher Lena Eliasson-Siversson / Cindy Örnå 20 p


Långhår

PERUAN

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Ixias Band of Brothers Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 285 p

SHELTIE

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Tyra Lena Tysk 180 p
2 Viby’s Blue Moon Lena Tysk / Robiin Pålsson 15 p
2 Vibys Calon Lena Tysk 15 p

CORONET

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Caloria Lena Tysk 200 p
2 Smörblomman’s Stacy Veronika Nilsson 65 p
3 Vibys Calais Lena Tysk 50 p

ALPACA

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Änglagårdens Empire of Gold Marianne Johansson 230 p
2 Malaxis Yoker in the Pack Jens Lindgren 185 p
3 Malaxis Piana Jens Lindgren / Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 160 p
4 Malaxis Jitterbug Jens Lindgren 95 p

MERINO

Plac Namn Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Elton Lena Tysk 300 p
2 Ixias Catwomen Emma & Rosa Sörensson & Sörsäter 115 p


Guidestandard

GUIDESTANDARD

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Triforce Gerudo Zuko Cuy Lisa Matsson 35 p
1 Triforce Princess Bonnibel Bubblegum Cuy Lisa Matsson 35 p
1 Isolde’s Avianca Ridgeback Stina Thörn 35 p
4 Isolde’s Malla Ridgeback Stina Thörn 25 p


Ostandardiserade

OSTANDARDISERADE

Plac Namn Variant Uppfödare/Ägare Poäng
1 Blackas Magda Lakeland Jenny Dahlberg / HelenBerg 70 p
1 Baun’s Naomi Crested Blue Lemonagouti Marianne Baun / Susanne Frick 70 p


Klippta långhår

KLIPPTA LÅNGHÅR

Plac Namn Ras Uppfödare/Ägare Poäng
1 Vibys Luca Sheltie Lena Tysk / Suzy Olsson 70 p


Uppfödargrupper

UPPFÖDARGRUPPER

Plac Namn Uppfödare Poäng
1 Amiras Minna Thomé 50 p
2 Vibys Lena Tysk 45 p
3 Tornado’s Agneta Johansson 35 p
3 Caroline Henriksson 35 p
3 Winniepig’s Catharina Johansson 35 p
3 Confettis Maria Bring 35 p
3 Dell’Orto Nete Dietrich 35 p
3 Mascot’s Susan Lindgaard 35 p
9 Duetten’s Anja Hamrin 25 p


Petclass

PETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Junibackens Lavendelkaka Jenny-Lynn Ingemansson 245 p
2 Isoldes Daisy Marita Venderlöf 240 p
3 Duetten’s Pelliplopp Marita Wallström 200 p
3 Willow Jenny-Lynn Ingemansson 200 p
5 Hoppy Poppy Robiin Pålsson 195 p
5 Gorm Jenny-Lynn Ingemansson 195 p
7 Shorelines Keep Going Fancy Felicia Andersson 190 p
8 Chokladfabrikens Sveg Gisela Jansson 185 p
8 Chokladfabrikens Vladivostok Gisela Jansson 185 p
8 Triforce Gerudo Zuko Lisa Matsson 185 p
8 Isoldes Ylva Ytterskär Marita Venderlöf 185 p
Visa alla
12 Duttens Snömodd ” Snöflinga” Rebecka Löfkvist 180 p
13 Flockdjurs Biscuit Jennie Elfving 175 p
14 Shorelines Fancy Gigawatt Felicia Andersson 145 p
15 Muffes Alberte Johanna Nordstedt 140 p
15 Shorelines Fancy Mikrowatt Felicia Andersson 140 p
17 Cupcake Jennie Elfving 125 p
18 Ove Evelina Öhman 115 p
19 Fourever Gustav Lena Wilmo 100 p
19 Love Rebecka Löfkvist 100 p
19 Dottie Elisabeth Holmqvist 100 p
19 Triforce Princess Bonnibel Bubblegum Lisa Matsson 100 p
23 Duetten’s Ullinn Josefine Ömar 95 p
23 Chokladfabrikens Kumla Lova Holmqvist 95 p
25 Cacao Jenny-Lynn Ingemansson 90 p
25 Charmtrollet’s Plingeling Eivor Rönnholm 90 p
25 Nosti Emmy Stenvall 90 p
28 Augusta Jenny-Lynn Ingemansson 85 p
29 Arista Evelina Öhman 75 p
30 Shorelines Fancy Megawatt Felicia Andersson 70 p
31 Flockdjur Villimey Marie Svensson 65 p
32 Duetten’s Blue Emmet Alexz Nilsson 60 p
32 Shorliens Waylon Jennings “Nutella” Rebecka Löfkvist 60 p
32 Triforce Pretty Penny Lisa Matsson 60 p
32 Kasatka’s Eeviee Marie Svensson 60 p
32 Kasatka’s Freja Marie Svensson 60 p
37 Maj-Ros Lova Holmqvist 50 p
37 Klockaregårdens Otto Cissi Löfkvist 50 p
37 Charmtrollet’s Outstanding Tim the Tiger Eivor Rönnholm 50 p
37 Charmtrollet’s Stormy Eivor Rönnholm 50 p
37 Charmtrollet’s Värdiga Månprins Eivor Rönnholm 50 p
37 HugAlan Disco Fever 4-ever Anette Mayer 50 p
37 Crestines Kentaur “Coccos” Jenny-Lynn Ingemansson 50 p
37 Valkyria Lova Holmqvist 50 p
45 Charmtrollet’s Lemon Drop Eivor Rönnholm 40 p
46 Little Rockstar’s Oops… I did it again Robiin Pålsson 30 p
46 WiRa Qompis Alexz Nilsson 30 p
46 Lycknios Kaffeböna Marie Svensson 30 p
49 Kasatka’s Prime Alexz Nilsson 25 p
50 Sune Cissi Löfkvist 20 p
50 Royal Cavies Milena Mittbena Jennie Elfving 20 p
50 Zolita Evelina Öhman 20 p
50 Crestine’s Irish Cream Marita Wallström 20 p
50 Zippo von den Räubermützen Lisa Matsson 20 p
55 Ville Johanna Ericson 10 p
55 Fourgive Olof Lena Wilmo 10 p
55 Moria Elisabeth Holmqvist 10 p
55 Eluveitie *Elli* Emmy Stenvall 10 p
55 Zelda Evelina Öhman 10 p
55 Nora Johanna Ericson 10 p
55 Galaxy Lucas Melchert 10 p
55 Isoldes Doughnut Anette Mayer 10 p

UNGDOMSPETCLASS

Plac Namn Ägare Poäng
1 Katlas Amaretto Fredrik Stenmark 180 p
2 Elli Klara Sätterberg 155 p
3 Muffes Elsa Måns Harderup 135 p
3 Muffes Hanna Gold “Bebis Lisa” Simon Harderup 135 p
5 Björktassens Q Björktassens Q 100 p
5 Muffes Cream Queen Simon Harderup 100 p
7 Nuser Rosa Annabelle Sværke 95 p
7 Sötnos Silvia Isabella Sværke 95 p
9 Elsa Nadja Viking 90 p
9 Harry Miranda Hansen 90 p
Visa alla
11 Milla Amélie Oscarsson 85 p
11 Charmtrollet’s Umbra Pontus Rönnholm 85 p
11 TT Malin Westerlund 85 p
11 Smörblommans Zenta Thea Samuelsson 85 p
15 Charmtrollet’s Giant Grizzly Bear Pontus Rönnholm 50 p
15 Confettis Sara Emma Fagerdahl 50 p
15 Isolde’s dinah Washington Emma Fagerdahl 50 p
15 2Precious Wanna Mayer 50 p
15 3PUoY-19Abow Wanna Mayer 50 p
20 Kiwi Klara Sätterberg 30 p
20 Royal Cavies Undercover With My Lover Thea Samuelsson 30 p
20 Muffes Celine Måns Harderup 30 p
20 Molly Malin Westerlund 30 p
24 Chisko Malin Westerlund 20 p
24 Flinga Thea Samuelsson 20 p
26 Magnus Stina Samuelsson 15 p
26 Ofixas Clondike Julie Eisenschmidt Larsson 15 p
26 Marshmellow Amélie Oscarsson 15 p
26 Vibys Callax Tilde Dageryd 15 p
26 Vibys Rocka Sock Benjamin Tysk 15 p
26 Svinet Alva Florin 15 p
32 Mowgli Molly Hansen 10 p
32 Pontus Stina Samuelsson 10 p
32 Vibys Charlie Ninja Benjamin Tysk 10 p
32 Luna Stina Samuelsson 10 p
UtställningÅrets-poäng